Európa sa musí pripraviť na rekordnú vlnu horúčav, priblížime sa k 50 stupňom Celzia

  • Na Európu sa valia horúčavy
  • Nemci už ľudí varujú pred možnými úmrtiami kvôli vysokým teplotám
Na snímke žena, ktorá pije v horúčavách vodu.
TASR/AP/Mauro Scrobogna/LaPresse
  • Na Európu sa valia horúčavy
  • Nemci už ľudí varujú pred možnými úmrtiami kvôli vysokým teplotám

Verejnoprávna televízia ZDF priniesla vo svojom vysielaní mapu počasia, ktorá sa v Európe takmer nevyskytuje. Tmavočervená farba už na tejto mape nestačí v rámci farebnej škály.

Podľa výpočtov globálneho modelu predpovede sú na prelome nasledujúcich dvoch týždňov možné rekordné teploty, ktoré môžu atakovať až 47 stupňov Celzia v strednom Francúzsku, 45 stupňov v niektorých častiach spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálska a cez 40 stupňov vo Veľkej Británii.

Mika Rintanen z Fínskeho meteorologického inštitútu v Helsinkách na svojom účte na sociálnej sieti zverejnil prognózy s ešte vyššími hodnotami pre Francúzsko, kde by malo byť nepríjemných 48 stupňov. Oveľa lepšie na tom nemá byť ani inak pomerne chladná Británia, kde sa očakáva 43 stupňov Celzia. Nadchádzajúcu vlnu horúčav vyvolá horúci vzduch, ktorý prichádza zo saharskej púšte v Afrike. Je o to horší, že je extrémne suchý.

Na extrémne teplo zareagoval aj nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach, ktorý cez Twitter ľuďom odkázal: „S ochranou starších a chorých ľudí pred vlnou horúčav musíme začať hneď. Zásobte sa tekutinami, vejármi, hovorte o dôležitosti hydratácie. Buďte prístupní. Táto vlna horúčav by mohla spôsobiť mnoho úmrtí.“

V Británii teplejšie než v exotike

Oplatí sa tiež spomenúť, že v Británii bolo tento víkend teplejšie, než v niektorých častiach Havajských ostrovov. V Škótsku namerali takmer 29 stupňov, čo je najviac od začiatku tohto roka, informovali tlačové agentúry PA Media a DPA.

V Londýne a na juhovýchode Anglicka vystúpila teplota až na 29,5 stupňa, pričom teploty sa blížili k tejto úrovni aj vo väčšine ostatných oblastí Spojeného kráľovstva.

Z oblasti Fife severne od škótskeho Edinburghu hlásili 28,9 stupňa. Najteplejší deň roka zaznamenali aj v Írsku, kde v Shannone na východe krajiny namerali 25,6 stupňa Celzia.

V niektorých častiach Británie bolo teda teplejšie než na havajskom ostrove Maui alebo v oblasti kalifornského Los Angeles. Na väčšine územia Spojeného kráľovstva, s výnimkou Severného Írska, boli väčšie horúčavy než napríklad na Sardínii alebo v niektorých regiónoch Turecka.

Vlny horúčav aj v  Číne

Meteorológovia predpovedajú, že sever Číny zasiahnu v nasledujúcich dvoch týždňoch vlny horúčav, pričom v niektorých regiónoch môže teplota vystúpiť na vyše 40 stupňov Celzia.

Čína pritom toto leto čelí extrémnym kontrastom v počasí – zatiaľ čo sever krajiny sužujú vlny horúčav, na juhu obyvateľov trápia silné zrážky a povodne. Informovala Reuters.

Vyše 250 miliónov obyvateľov v regiónoch Sin-ťiang, Vnútorné Mongolsko a Ning-sia a v provinciách Che-pej, Che-nan, Kan-su a Ša-an-si budú štyri až šesť dní čeliť teplotám prevyšujúcim 40 stupňov Celzia, uviedol zástupca riaditeľa čínskeho Národného meteorologického centra (NMC) Fang Siang.

globalne oteplovanie who
zdroj: Pixabay/geralt, Wikimedia/ITU Pictures

Čína pritom toto leto čelí extrémne kontrastnému počasiu. Podľa čínskej vlády sú tieto výkyvy spôsobené klimatickými zmenami, ktorých dôsledky budú stále viac vplývať na ekonomiku i obyvateľov krajiny.

Vlny horúčav zasiahli vyše polovicu čínskej populácie už v júni, čo ovplyvnilo aj spotrebu elektrickej energie v krajine, ktorá minulý mesiac dosiahla nové maximá a ovplyvnila tak aj dodávky energií.

„Pretrvávajúce vysoké teploty budú mať značný vplyv na produkciu a život a zvýši sa tlak na dodávky energií,“ uviedol Fang. Podľa zástupcu šéfa NMC sa totiž očakáva, že teplo a s ním súvisiace sucho ovplyvní produkciu poľnohospodárskych plodín v niekoľkých čínskych provinciách.

Zdroje: SITA, TASR, Twitter/Karl Lauterbach, Twitter/Mika Rantanen, ZDF

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá