Existuje až viac ako 30 mutácií koronavírusu. Ako to je na Slovensku a zaberie univerzálna vakcína?

  • K ochoreniu COVID-19 sa pristupuje ako k jednej diagnóze
  • Známych je však viac ako 30 mutácií
  • Priemerný vek pozitívne testovaných na Slovensku je 42,5 roka
mutacie
TASR/Jakub Kotian, ussplash.com/CDC
  • K ochoreniu COVID-19 sa pristupuje ako k jednej diagnóze
  • Známych je však viac ako 30 mutácií
  • Priemerný vek pozitívne testovaných na Slovensku je 42,5 roka

Podľa novej štúdie, ktorá bola zverejnená v  nedeľu, dokáže koronavírus zmutovať do 30 rôznych podôb. Informoval o tom okrem iných aj denník Jerusalem Post, ktorý spracoval informácie z netlačenej lekárskej vedeckej štúdie profesora Li Lanjuana a tímu lekárov z Číny. Z ich nedávnych výskumov vyplýva, že vírus dokáže zmutovať do najmenej 30 rôznych variantov.

Situáciu netreba podceňovať

Rôzne mutácie nového koronavírusu môžu postihnúť rôzne časti sveta. Nie je preto vylúčené, že ten, ktorý sa šíri v Taliansku, je iný, ako ten u nás. Vedci okolo lekára Li odobrali vzorky z 1 264 známych prípadov a testovali ich schopnosť napadnúť a zabíjať bunky ľudského organizmu.

V Spojených štátoch, ktoré majú zatiaľ najvyššiu mieru známych prípadov, a to takmer 800-tisíc a zároveň aj najvyšší počet úmrtí na svete, sa objavilo niekoľko jeho mutácií, dokonca aj v samotnom New Yorku, kde majú najväčšie problémy.

Zatiaľ sa však ku ochoreniu COVID-19 pristupuje ako k jednej diagnóze, a pacienti dostávajú rovnaké liečivo a ošetrenie na každý jeden odtienok vírusu. 

Mutácia ovplyvňuje účinok vakcíny 

Vakcína by mohla zastaviť šírenie vírusu. Bola by však účinná len v prípade, ak by zasiahla koreň vírusu už v jeho zárodku. Ak bude mutovať a štiepiť sa, nemusí splniť očakávaný účel, píše NY Times s tým, že tieto zistenia treba pri vývoji bezpodmienečne vziať do úvahy. 

Podobne ako všetky vírusy, aj SARS-CoV-2 mutuje pri prechode z človeka na človeka. Táto mutácia spôsobuje len zmenu genetického kódu vírusu. Väčšina mutácií v skutočnosti nemení spôsob fungovania konkrétneho vírusu,“ vysvetľujú pre NY Times kompetentní z Národného inštitútu infekčných ochorení v New Yorku. 

Vakcína funguje na princípe vytvárania protilátok. Tie si vytvára telo samo a vírus na ne pôsobí špecifickým spôsobom. Vedci stále sledujú, aká interakcia nastane v prípade, že vírus mutuje. Ak by sa stalo, že mutácie pôsobenie vakcíny na vírus v tele neovplyvnia, existuje nádej, že bude stačiť jedna vakcína.

Trevor Bedford sa vyjadril k vakcíne, ktorá bola vyvinutá v 50-tych rokoch minulého storočia proti osýpkam. Podľa jeho slov aj napriek tomu, že koronavírus, chrípka aj osýpky mutujú  neustále, aktualizovať alebo inak upravovať ju zatiaľ nebolo treba. 

Aký typ nového koronavírusu máme u nás?

Na to, ako to s konkrétnym typom mutácie koronavírusu vyzerá na Slovensku, sme sa najprv opýtali Ministerstvo zdravotníctva, ktoré nás následne odkázalo na virológa.

Na odpoveď na otázku, s akou mutáciou ochorenia COVID-19 sa stretávame na Slovensku, stále čakáme a článok budeme o jeho vyjadrenie aktualizovať. 

Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave je odborníkom na vírusy, ktorým sa vo Virologickom ústave dôkladne venuje. V podcaste, ktorý sme natočili koncom januára, nám vysvetlil, ako vírus prebieha, ale aj to, kedy bude podľa jeho predpokladu vyvinutá vakcína, ktorá by mala šíreniu pandémie zabrániť.

Dlho sa hovorilo o tom, že na nový koronavírus sú náchylnejší práve starší ľudia. Seniori boli vyhlásení dokonca za rizikovú skupinu, ktorá je nielen v našej krajine najviac chránená. Je to aj kvôli zníženej imunite, viacerým ochoreniam, ktorými môžu starší ľudia trpieť.

Tým sa riziko prirodzene zvyšuje. Údaj, ktorý na Slovensku doposiaľ evidujeme pri pozitívnych nálezoch u pacientov, je však prekvapivý. „Priemerný vek pozitívne testovaných ľudí je 42,68 roka,“ hovorí pre Startitup Boris Chmel z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Na to, ako je to v prípade úmrtí v našej krajine, nám odpovedať nevedel. Štatistiky s dátami k úmrtnosti nie sú k dispozícii.

Zdroje: jpost.com, nytimes.com, medrxiv.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá