EXKLUZÍVNE Kriminálny psychológ: Nie je vylúčené, že „Bratislavský škrtič“ bol pre Kuchára Jožka vzorom

  • Ondrej Kubík je expert na kriminálnu psychológiu
  • Pre Startitup opísal, ako rozmýšľa vrah
  • Vyjadril sa aj ku Kuchárovi Jožkovi
kriminálny psychológ, otec kuchára jožka
Ondrej Kubík, Štefan Pantl, Ondrej Kubík/Archív-Dominik Sepp, Reprofoto/Najväčšie kriminálne prípady Slovenska/RTVS
  • Ondrej Kubík je expert na kriminálnu psychológiu
  • Pre Startitup opísal, ako rozmýšľa vrah
  • Vyjadril sa aj ku Kuchárovi Jožkovi

Slovenskom otriasol brutálny prípad vraždy, ku ktorej len pred niekoľkými dňami došlo v hlavnom meste. Kuchár Jožko, ktorý zavraždil a rozrezal svoju partnerku Patríciu, vyňal jej z hrude srdce a jej orgány odložil do vedra vedľa postele, dnes už sedí za mrežami.

Policajti najprv informovali, že vraždu kvalifikovali v 2. odseku, čo znamená, že by si Kuchár Jožko v prípade právoplatného rozsudku odsedel za mrežami až doživotie. Podľa našich informácií však prokurátor po rozhodnutí o jeho väzobnom stíhaní prišiel s informáciou, že je vražda na Prievozskej zakvalifikovaná iba v 1. odseku. V takomto prípade hrozí kuchárovi najvyšší trest 20 rokov väzenia. 

Startitup kontaktoval v súvislosti s najnovšími informáciami ohľadom desivého prípadu odborníka v oblasti kriminálnej psychológie Ondreja Kubíka.

Krimi reportér TV JOJ totiž prišiel s informáciou, ktorá šokovala spoločnosť. Páchateľ ohavného skutku je potomkom človeka, ktorý si svojimi neslávne známymi chladnokrvnými skutkami vyslúžil prezývku Bratislavský škrtič. 

Expert na profilovanie zločincov, psychologické aspekty vyšetrovania, vyšetrovaciu psychológiu a hodnotenie vierohodnosti svedeckej výpovede pre Startitup vysvetlil, ako sa človek vrahom môže už narodiť, alebo či je vôbec možné identifikovať takto patologicky chorého jedinca bežne v spoločnosti.

Treba rozlišovať, o aký typ vraždy ide 

Najskôr sme sa kriminálneho psychológa Ondreja Kubíka spýtali, ako je vôbec možné, že sa človek môže dopustiť tak ohavného činu, ako je vražda. Ten túto otázku považoval za veľmi komplexnú, pričom upozornil, že vražda ako skutok je definovaný v Trestnom zákone. 

„Trestný zákon rozlišuje vraždu a úkladnú vraždu. Napríklad úkladná vražda je také úmyselné usmrtenie inej osoby, ktoré páchateľ spácha s určitou vopred uváženou pohnútkou. Takýto premyslený akt vraždy má určitý živý cieľ, páchateľ si napríklad pripravuje nástroje a postupy na jej spáchanie, premýšľa tiež vopred nad rôznymi zakrývacími úkonmi, aby nedošlo neskôr k jeho odhaleniu,“ vysvetlil expert na hneď v úvode.

Podľa jeho slov existujú tiež vraždy, ktoré páchateľ spácha reaktívne, impulzívne, neplánovane, teda v dôsledku bezprostrednej provokácie zo strany okolia, môže k tomu dopomôcť napríklad alkohol, ako významný akcelerant patologického správania alebo to môžu byť rôzne drogy, ktorých rôznorodý účinok môže zapríčiniť nástup vystupňovaného nezvládnutého afektu výsledkom ktorého nastane úmyselné usmrtenie obete.

Páchatelia reaktívnych vrážd sú často dezorganizovaní a sami neskôr prekvapení tým, čoho strašného sa dopustili, čo sa prejavuje aj na konkrétnych prvkoch miesta činu, na ktorých sa nenachádzajú žiadne stopy po snahách páchateľa zakrývať následky vlastného protiprávneho konania.

V prípade reaktívnej vraždy nie je vyradená tzv. ovládacia ani rozpoznávacia zložka, čo má význam najmä pri neskoršom súdno-znaleckom psychiatrickom hodnotení nepríčetnosti, vysvetľuje Kubík.  

Jozef Hanusek
zdroj: kucharjozko.webnode.sk/Screenshot
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Korzár, Plus jeden deň, TV JOJ, Ondrej Kubík

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá