EY Podnikateľ roka 2019 pozná víťazov: Presadila sa bývalá paraolympionička, startupista aj 24-ročná firma

  • Slovensko pozná víťazov najprestížnejšej svetovej súťaže podnikateľov EY Podnikateľ roka
  • V rebríčku sa umiestnila bývalá úspešná paraolympionička, slovenský startupista a aj firma s dlhoročnou históriou
Lenka Cenigová a Matej Ftáčnik
  • Slovensko pozná víťazov najprestížnejšej svetovej súťaže podnikateľov EY Podnikateľ roka
  • V rebríčku sa umiestnila bývalá úspešná paraolympionička, slovenský startupista a aj firma s dlhoročnou históriou

Slovensko spoznalo víťazov prestížnej súťaže EY Podnikateľ roka. V troch kategóriách vyhrali známe, ale aj menej známe projekty.

Absolútny víťaz je na trhu už 24 rokov

Absolútnym víťazom súťaže EY Podnikateľ roka 2019 sa stal Juraj Habovštiak, ktorý zastupuje spoločnosť MTS. Táto firma funguje na trhu už od roku 1996 a ponúka komponenty pre automatizáciu a výrobné technológie.

„Naša firma nadväzuje na to, čo som robil od školy a to oblasť automatizácie, čiže automatizujeme výrobné procesy. Na zákazku dodávame rôzne výrobné technológie, či už malé alebo veľké, jednoduché alebo aj zložité. Naši zákazníci sú akoby všetci zahraniční investori, ktorí sú na Slovensku,“ vysvetľuje v rozhovore pre EY Podnikateľ roka J. Habovštiak.

Po revolúcii pracoval v Tesle Orava a pre hlavnú fabriku robil stroje a zariadenia. Neskôr odtiaľ odišiel a využil možnosť zobrať si odstupné, ktoré následne investoval do základného imania. „Bolo to asi 1 000 eur a z toho si žijem už 23 rokov,“ hovorí.

Dnes sme natáčali prezentačné video paletizácie vajíčok 🎥 Zapojili sme aj herečky z Krivej 🙂🐣🐔

Gepostet von MTS – Dávame výrobe srdce am Freitag, 21. Februar 2020

Na otázku, odkiaľ prišiel podnikateľský nápad, odpovedal s úsmevom. „Čo sa týka podnikateľského nápadu, ja som chcel pokračovať v tom, čo som robil. Mali sme dom a tam som začal vlastne podnikať. V jednej miestnosti som si spravil kanceláriu, neskôr som vysťahoval aj spálňu aj s manželkou do podkrovia (úsmev) a potom sa to dáko rozširovalo. Vedel som, že oblasť automatizácie a výrobných technológií, v ktorej sme, budú fabriky jednoznačne potrebovať. Pomohol mi v tom aj môj otec, ktorý ma nútil učiť sa jazyky, hoci som vtedy nemčinu neznášal a chcel som sa učiť iný jazyk, napríklad anglický,“ dodáva.

A aké najväčšie úspechy sa im podarilo dosiahnuť? „Spomenul by som napr. to, že sme robili veľké, prelomové a pre nás zaujímavé projekty s firmou Bosch Siemens Michalovce a spolupracujeme s nimi dodnes,“ uzatvára.

Spoločnosť od roku 2009 zvyšuje svoje tržby kontinuálne. Keď v roku 2009 to boli približne 4 milióny eur, za rok 2018 sa tržby vyšplhali na viac ako 37 miliónov.

Spolupráca so značkami ako Redbull, Lenovo alebo Nike

V kategórii EY Technologický podnikateľ roka 2019 sa na prvom mieste umiestnil Matej Ftáčnik, ktorý stojí za úspešným startupom Vacuumlabs. Ten si našiel svojich klientov od Los Angeles až po Tokio.

Vacuumlabs sa svojou činnosťou zameriava na vývoj webových a mobilných aplikácií v oblasti fintech, banking, crypto aj travel. Firma bola založená v roku 2011 a dnes má svoje kancelárie v Bratislave, Košiciach, Prahe, Brne a Londýne.

Jeden z kľúčových klientov firmy je český predajca leteniek Kiwi alebo Erste Bank. Firma sa zameriava aj na podporu blockchain technológií. Vacuumlabs vytvára produktový dizajn a branding firiem.

Gepostet von Vacuumlabs am Mittwoch, 4. Dezember 2019

Ešte začiatkom roka 2019 sa firme podarilo získať dizajnové štúdio Hellephant. Oba projekty spája chuť pracovať zo srdca Európy do všetkých kútov sveta, pričom k úspechu samotného Vacuumlabs môže Hellephant prispieť svojimi skúsenosťami zo spolupráce s veľkými brandami ako Redbull, Lenovo alebo Nike.

„Sú rôzne pointy, ktoré pomáhajú narásť. Som rád, že dokážeme každý rok zostať nad vodou a neurobiť prešľap, aby sme to potopili. Naši ľudia sú rozumní, dokážeme investovať peniaze do rastu spoločnosti a toto oceňujú naši klienti. Autenticitu prístupu. Zaujme ich naša passion for excelence. Vývojári sú naši šikovní mat-fyzáci, ktorí to dokážu robiť kvalitne a analyticky,“ vysvetľuje pre EY Podnikateľ roka M. Ftáčnik.

Ako ďalej dodáva, spojenie kvalitného analytického mozgu s východoeurópskym nedávaním si servítku pred ústa, je dobré riešenie ťažkých problémov. „Naši to povedia na rovinu a klienti to neznášajú, ale výsledky sú kvalitné. Úspech je, že sme nič nepokazili. Naša zamestnanecká retencia je dôležitá – 4/5 rokov v priemere. Ak sa človek chytí po 3 mesiacoch, tak prežije. Každé poschodie vie, kto koľko zarába, je to transparentné a prelomové,“ hovorí.

Firma od roku 2015 kontinuálne napreduje a jej tržby narastajú. Za rok 2018 firma hospodárila s tržbami viac ako 8,4 milióna eur. V roku 2015 to bolo len niečo vyše 230-tisíc.

Ručne robené topánky

V kategórií EY Začínajúci podnikateľ roka 2019 si výhru odniesla spoločnosť Be Lenka s.r.o. Príbeh tejto firmy sa začal v Žiline, kedy sa Lenka Cenigová po úspešnej paraolympijskej kariére rozhodla podnikať.

Jej produkty sa predávajú hneď na niekoľkých svetových trhoch. Šije prevažne ručne robené topánky, vyrába šatky na nosenie detí a rôzne iné kúsky oblečenia.

Čítaj viac>> Slovensko reprezentovala v atletike. Dnes má úspešnú značku s ručne robenými topánkami, ktoré poznajú aj vo svete

„Navrhovaniu sa venujem stále ja a celý proces k finálnemu produktu trvá niekoľko mesiacov. Na začiatku mám nápad, ktorý konzultujem so svojím biznis partnerom, potom prídem s ručne nakresleným produktom. Klasika, farbičky. Potom to už ide v závislosti od toho, aký materiál chcem použiť, aká bude technológia a podobne. Potom, ako som už spomínala, sa produkt testuje,“ povedala v rozhovore pre Startitup Lenka.

Momentálne dodáva svoje výrobky mesačne do 40 krajín sveta a jej tržby v roku 2018 presiahli 266-tisíc eur. Najďalej firma doručovala do Tichomoria na ostrov Guam alebo napríklad do Japonska.

A ako Lenka hovorí o svojich najväčších úspechoch? „V poslednom roku sa nám podarilo narásť obratovo 600%. Minulý rok sme mali obrat 270 000 a to teraz mávame bežne za mesiac. Takže si myslím, že čísla hovoria samé za seba. Myslím si, že sa nám daria úžasné veci a máme z toho naozaj veľkú radosť. My chceme pomáhať aj prírode k tomu, aby sme ju neznečisťovali ešte viac ako je, takže sa snažíme aj na tomto veľmi pracovať a to sa nám tiež v poslednom čase podarilo. Snažíme sa v našej firme raziť zero waste prístup,“ uviedla pre EY Podnikateľ roka.

Byť súčasťou Be Lenka tímu, to nie je iba o práci, ale aj o poriadnej dávke smiechu.😃😆Lebo milujeme, čo robíme. 😍Ďakujeme vám, že nám pomáhate žiť náš sen.🙏❤www.belenka.sk

Gepostet von Be Lenka am Sonntag, 1. März 2020

Čo je EY Podnikateľ roka?

EY Podnikateľ roka je prvou a jedinou skutočne celosvetovou súťažou svojho druhu, ktorú založila spoločnosť EY v roku 1986 v USA. Oceňuje podnikateľov, ktorým sa podarilo vybudovať úspešný a dynamicky sa rozvíjajúci podnik.

„Súťaž EY Podnikateľ roka je koncipovaná ako medzinárodná, preto sú kritériá, podľa ktorých sú jednotliví účastníci posudzovaní, v každej krajine porovnateľné. Víťaza vyberá nezávislá porota zložená predovšetkým z víťazov predchádzajúcich ročníkov,“ píše sa na stránke EY.

Podnikatelia sa vyberajú prostredníctvom národných kôl, ktoré sa konajú v šesťdesiatich krajinách celého sveta. Víťazi národných kôl súťaže sa zúčastňujú na slávnostnom ceremoniáli v Monte Carle, ktorý je každoročným vyvrcholením súťaže a na ktorom sa vyhlasuje víťaz a držiteľ titulu EY Svetový podnikateľ roka. Minulé ročníky vyhral napríklad Šimon Šicko, Jozef Klein, Michal Štencl alebo Miroslav Trnka.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá