Fantastický byt v Bratislave s átriom uprostred

  • Interiér v nadstavbe historického bytového domu s výhľadom na centrum Bratislavy vyzerá parádne.
collage byt
  • Interiér v nadstavbe historického bytového domu s výhľadom na centrum Bratislavy vyzerá parádne.

Nadstavby vo veľkých mestách sa stávajú v dnešnej dobe populárnym a vyhľadávaným bývaním. Ich hlavnou výhodou je najmä lokalita blízko alebo priamo v centre mesta.

Bývanie v centre so sebou však obvykle prináša obmedzenia v podobe pôvodných interiérových dispozícii a energeticky neefektívnej prevádzky. Pri riešení interiéru v nadstavbe majú architekti voľnejšie ruky a možnosť vytvoriť moderné bývanie so všetkými jeho atribútmi. Majitelia majú možnosť prispôsobiť si dispozíciu a energeticky zefektívniť bývanie.

Architekti začali projekt riešiť ako holobyt tesne pred jeho dokončením. Vykonali sa drobné dispozičné úpravy, aby priestor napĺňal predstavy klienta. Na dokončení spolupracovali s developerom, ktorý realizoval nadstavbu. Ten na základe návrhu dokončil detaily v podobe exteriérového schodiska, rozvodov elektrickej energie a klimatizácie.

Návrh trval približne dva mesiace, interiér bol následne zrealizovaný približne za 3 mesiace.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

Dispozícia

Denná spoločenská časť má otvorenú dispozíciu s prístupom na balkón. Dominantou celého priestoru je átrium, ktoré prepája interiér s terasou na streche budovy. Presklené átrium vpúšťa do bytu denné svetlo, presvetľuje vstup a vnáša kúsok exteriéru priamo do centra bytu. K dennej časti prislúcha aj samostatná toaleta. Detské izby majú vlastnú spoločnú kúpeľňu, ktorá ich zároveň navzájom prepája. K rodičovskej spálni prislúcha samostatná kúpeľňa.

Vzdušnosť a dostatok svetla interiéru dodávajú veľké presklené panoramatické okná a átrium.

Denná časť

Obývacia izba spojená s kuchyňou a jedálňou vytvára veľkorysý priestor pre rodinný život. Antracitová skriňa so vstavanými spotrebičmi vytvára koridor a oddeľuje denný priestor od vstupu do bytu s átriom, vstupom na terasu. Veľké panoramatické okná umožňujú výhľad na panorámu Starého mesta, tieniť je ich však treba exteriérovými žalúziami.

Materiálovo a farebne je skladba bytu jednoduchá a funkčná. Farebné riešenie bolo zvolené s cieľom vytvorenia kontrastu medzi surovosťou betónu, prírodného dreva, bielou a antracitovou farbou. Kuchynská linka je z masívneho kartáčovaného dubu a bielych striekaných polomatných dvierok. Biely nábytok nájdeme aj v ostatných izbách. Stenu za linkou z pálených tehál chráni sklenená zástena. V dennej časti je drevená podlaha z bieleho dubu. Za TV je industriálne pôsobiaci veľkoplošný obklad z pohľadového betónu.

Nočná časť

Rodičovská spálňa spolu s detskými izbami sú trošku ukrátené o plnohodnotné metre štvorcové, o ktoré ich oberá sklon strechy. Tomu je prispôsobený aj nábytok a vstavané skrine, ktoré kopírujú jej sklon. Využiteľnosť týchto priestorov a úložný priestor tak ostávjú zachované.

Detská kúpeľňa je obložená svetlou mozaikou, v rodičovskej kúpeľni nájdeme pre zmenu obklad z kartáčovaného dubu.

Väčšina nábytku je navrhnutá a vyrobená na mieru. Zariadenie bolo šité pre potreby majiteľov, čo umožnilo lepšiu kontrolu nad výsledným vzhľadom celého interiéru. Prihliadalo sa najmä na vytvorenie množstva ukladacieho priestoru. K výrobe nábytku z masívneho dreva neodmysliteľne patria aj tradičné výrobné technológie, ručná práca a tesárske spoje.

Jednotlivé latky z kartáčovaného dreva, ktoré nájdeme na obkladoch a kuchynskej skrinke sú spájané perodrážkou s vlastným perom. Použitý masív je morený vo viacerých odtieňoch, čo ešte viac zvýrazňuje jeho prirodzenosť.

Jedálenský stôl je vyrobený z bieleného kartáčovaného dubu a ošetrený olejovou vrstvou pre jeho väčšiu odolnosť.

zdroj: archinfo.sk, autor fotografií: Marián Svítek

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech