Firma Abbott vyvinula päťminútový test na koronavírus, dostanú ho len nemocnice v USA

  • Test, na výsledok ktorého sa u nás čaká takmer dva dni, bude neporovnateľne rýchlejší
  • Vyznačuje sa vysokou mierou spoľahlivosti a zatiaľ ho dostanú len americké nemocnice
Americká farmaceutická spoločnosť vyvinula rýchly test, ktorý zvládne otestovať tisíce ľudí denne., Zdroj: TASR/AP, Abbott
  • Test, na výsledok ktorého sa u nás čaká takmer dva dni, bude neporovnateľne rýchlejší
  • Vyznačuje sa vysokou mierou spoľahlivosti a zatiaľ ho dostanú len americké nemocnice

Americká farmaceutická firma Abbott vyvinula testovací set na koronavírus, ktorý pozná výsledok už za päť minút. Informuje o tom agentúra Bloomberg. Výrazne to zrýchli testovanie, doteraz sa na výsledky muselo čakať aj 48 hodín.

Test funguje na identifikácii genetickej informácie (RNA) vírusu. Ak Je človek nakazený a vírusu má v tele veľa, výsledok sa ukáže už o päť minút. Pre stopercentné potvrdenie alebo vylúčenie nákazy je potrebné počkať približne 13 minút, čo je ale stále menej ako bežne dostupný test. Odber sa pacientovi robí z nosa a úst.

Nový test beží na platforme Abbott ID NOWTM, ľahkom prístroji, ktorý je veľký ako hriankovač a môže sa umiestniť prakticky kamkoľvek,“ uvádza výrobca na svojej stránke. Vzorky teda netreba nikam voziť, prístroj môže mať každá nemocnica, či každý lekár.

Ako poznamenáva Bloomberg, Rýchlosť a praktickosť sa dá porovnať s tzv. rýchlotestami, ktoré pracujú so vzorkou krvi. Tento test však nie je spoľahlivý na sto percent. Nový test pracuje na takmer rovnakom princípe, ako štandardný test CPR používaný aj u nás. Testo dostal povolenie od FDA, amerického úradu pre potraviny a liečivá, takže môže ísť do distribúcie.

Firma začne testy distribuovať od 1. apríla v objeme 50 000 kusov denne a v prvom rade pôjdu americkým nemocniciam, keďže ide o americkú farmaceutickú spoločnosť. USA sú dnes najviac zasiahnutou krajinou, v ktorej vyčíňa koronavírus. 28. marca (v sobotu) bolo nakazených viac ako 104-tisíc ľudí, viac ako 1700 ľudí už chorobe stihlo podľahnúť. Ešte pred týždňom pritom bolo nakazených necelých 10-tisíc.

Ako test funguje? Pozri si to vo videu od samotného výrobcu:

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech