Absolútna Slovenka roka 2021 prišla s mimoriadnym doplnkom výživy. Je účinný proti vírusom, pomôcť môže aj s Covid-19

  • Výrobok obsahuje účinnú zmes, ktorú rozvinuli a doplnili vlastnou receptúrou
  • Za úspechom stojí spoločnosť Kompava, ktorú vedie biochemička Želmíra Komorechová
  • Ide však o doplnok výživy, nie o liek
Želmíra Komorechová
TS/Kompava
  • Výrobok obsahuje účinnú zmes, ktorú rozvinuli a doplnili vlastnou receptúrou
  • Za úspechom stojí spoločnosť Kompava, ktorú vedie biochemička Želmíra Komorechová
  • Ide však o doplnok výživy, nie o liek

Slovenská firma, za ktorou stojí oceňovaná slovenská vedkyňa Želmíra Komorechová, tvrdí, že ich doplnok výživy je účinný proti vírusom a to vrátane Covid-19. V tlačovej správe spoločnosť objasnila, akým spôsobom ich produkt funguje ale aj to, ako vznikal. 

Výrobok zvaný Premium Lactoferrin pochádza z dielne firmy Kompava, s. r. o., za ktorou stojí biochemička Želmíra Komorechová s jej tímom odborníkov. O tento doplnok výživy je v súčasnosti mimoriadny záujem.

Obsahuje totiž účinnú zmes, ktorú vo firme biochemičky rozvinuli a doplnili vlastnou receptúrou. Doplnok rozvíjali už od roku 2010 a obohatili ho o tri zložky. „Vo výsledku je preukázateľne účinnejším protivníkom proti vírusom, a to vrátane infekčného ochorenia COVID-19.“

Prírodné antivirotikum i antibiotikum

Výživový doplnok laktoferín je v súvislosti s pandémiou koronavírusu na pretrase čoraz častejšie. Ide totiž o doplnok, ktorý preukázal svoju antivírusovú účinnosť proti širokému spektru vírusov, vrátane Covidu-19 a jeho mutácii.

Laktoferín je prírodná látka, ktorá sa nachádza napríklad v materskom mlieku a považuje sa za prírodné antivirotikum aj antibiotikum.

„Najviac je obsiahnutý v kolostre, mledzive, čo je materské mlieko vysoko bohaté na imunitné látky. Takéto mlieko sa tvorí počas prvých dní po pôrode a predstavuje prvú ochranu kojenca, teda ‚mláďaťa’, pred vírusmi či baktériami,“ vysvetľuje biochemička Komorechová.

„Jeho hladina sa v tele zvyšuje napríklad pri infekciách alebo ak je v tele prítomný zápal. Laktoferín sa však nachádza aj v slinách, slzách a v nosovom sekréte, kde bojuje v prvej línii s patogénmi,“ dopĺňa.

Slúži ako štít pre bunky

Vedkyňa objasňuje, že na to, aby sa vírus dokázal rozmnožovať a spôsobiť v tele ochorenie sa potrebuje najprv dostať do našich buniek. Vírus sa na bunke usadí a hľadá vhodné miesto na preniknutie.

Laktoferín pôsobí ako ochranný štít, ktorý sa naviaže na povrch našich buniek a zabráni vstupu vírusov. Vírus bez bunky neprežije a je zničený.“

Podľa slov Komorechovej má laktoferín aj jedinečné imunomodulačné a protizápalové účinky, ktoré môžu byť významne dôležité pre patofyziológiu závažných prípadov COVID-19.

Finálny výrobok z dielne firmy Kompava sa vyrába v Novom Meste nad Váhom. Laktoferín získavajú od zahraničnej spoločnosti, ktorá spracováva kolostrum a získava tak z neho laktoferín v čistej forme.

V Novom Meste nad Váhom neskôr vytvárajú zmes ich vlastnej receptúry, ktorú plnia do kapsuliek. V nich je okrem laktoferínu aj zinok, selén a vitamín B6.

Želmíra Komorechová
zdroj: Tlačová správa/Kompava

„Zinok má veľmi podobný účinok ako laktoferín – blokuje vstup vírusu do buniek, a tým bráni náhlemu prepuknutiu ochorenia. Účinok lactoferrinu sa tak znásobí,“ vysvetľuje prvú z pridaných zložiek biochemička.

„Pri oslabenej imunite zohráva nepriaznivú úlohu aj takzvaný oxidačný stres, ktorý organizmus ešte viac oslabuje. Proti oxidačnému stresu bojujú antioxidanty. Selén a aj spomínaný zinok majú práve pozitívny vplyv na oxidačný stres. Vitamín B6 prispieva k správnej funkcii psychiky, imunitného systému, k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnej tvorbe červených krviniek,“ dodáva.

Pomôcť môžu aj pilulky

Je však potrebné dodať, že nejde o liek, ale o doplnok výživy. Liekov na koronavírus je v súčasnosti niekoľko a čoskoro sa začnú využívať aj na Slovensku. Ešte koncom roka 2021 sme ťa informovali, že Ministerstvo zdravotníctva nakúpi viac ako 32-tisíc balení lieku Paxlovid. Podľa agentúry SITA by mali byť dostupné do marca 2022.

Zároveň tu je aj pilulka od spoločnosti Merck. Tá však nie je úplnou novinkou. Vyvinutá bola v roku 2000 na liečbu chrípky. Krátko po vypuknutí pandémie sa vedci začali zaoberať tým, či tabletka dokáže pôsobiť aj na SARS-CoV-2.

Ukázalo sa, že liek dokáže napodobniť duplikované časti RNA rozširujúce sa po tele a zámerne urobiť chyby v genetickom kóde vírusu, v dôsledku čoho sa stane, že vírus sám zmutuje a vyhynie. Tabletka je najúčinnejšia, keď si ju pacient vezme do týždňa od pozitívneho testu.

covid test mom
zdroj: TASR/Roman Hanc

Počas piatich dní užívajú osem piluliek denne. Ako však informuje portál CNBC, dávka nie je vysoká. Ukázalo sa, že nezaočkovaní pacienti, ktorí liek užili do piatich dní od vzniku symptómov, mali o 50 % znížené množstvo hospitalizácií a úmrtí v porovnaní s tými, ktorým bolo podané placebo. 

Pilulku od spoločnosti Pfizer je potrebné užívať štyrikrát denne, no je potrebné kombinovať ju s bežným liekom proti HIV známym ako Ritonavir. Celá liečba trvá 5 dní.

Hoci znie absurdne, že nakazený by mal užívať aj liek proti HIV, má to svoj význam. Tento liek totiž pôsobí ako posilňovač lieku proti koronavírusu. Ritonvair dokáže Paxlovid posilniť tak, že ostane v tele aktívny dlhšie.

Podľa dát spoločnosti Pfizer, ktoré vznikli na základe testovania, kombinácia týchto dvoch liekov dokáže znížiť šancu hospitalizácie a úmrtia až o 89 %.

Zdroje: Tlačová správa/Kompava, s.r.o., SITA, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá