Gastarbeiteri odišli, Briti zúfalo hľadajú nových zamestnancov. Absolventom ponúkajú 15 000 eur mesačne

  • Problémy v Británii pokračujú, zamestnávatelia vsádzajú na vyššie platy
  • Stav je kritický vo všetkých oblastiach, na farmách, v administratíve aj za volantmi
Británia vodiči kamionov
Unsplash/Mitchell Luo, Colin Watts
  • Problémy v Británii pokračujú, zamestnávatelia vsádzajú na vyššie platy
  • Stav je kritický vo všetkých oblastiach, na farmách, v administratíve aj za volantmi

V Británii je nedostatok všetkého, od pohonných látok až po jedlo. Môže za to kritický nedostatok zamestnancov vo všetkých oblastiach, mnohí odišli kvôli pandémii, iní museli kvôli Brexitu.  

Celý svet obleteli videá z britských čerpacích staníc. Tvoria sa pred nimi kilometre dlhé kolóny, ľudia si robia nezmyselné zásoby, benzín tankujú aj do igelitových tašiek, hádajú sa medzi sebou a dochádza aj k fyzickým potýčkam.

To všetko kvôli benzínu, boja sa, že onedlho si niekto natankuje poslednú kvapku.

Nástupné platy prerážajú všetky štatistiky

Problém nie je len s pohonnými látkami. Na farmách nemá kto zbierať úrodu, stagnuje aj obchod, pretože nemajú vodičov kamiónov. O nedostatku potravín v ich obchodoch sme ťa informovali už v júli, problémy pretrvávajú doteraz. Firmy preto vo veľkom pristupujú k zvyšovaniu nástupných platov.

Viac ako štvrťstoročie nezarábali noví zamestnanci viac, vyplýva z najnovšieho prieskumu. Spoločnosti majú momentálne väčší a väčší problém zohnať dostatok zamestnancov, informovala britská Konfederácia personálnych a zamestnávateľských agentúr. Šéf Konfederácie Neil Carberry priznal, že boj o nových ľudí je obrovský a týka sa v podstate všetkých odvetví.

Situácia s nedostatkom zamestnancov je kritická od logistiky cez spracovanie potravín až po administratívne pozície. Štatistiky o tempe rastu platu začali robiť Briti pred 24 rokmi, počas sledovaného obdobia nikdy nestúpal tak ako teraz.

zdroj: SITA/AP, Frank Augstein

Absolventi vysokých škôl majú zlaté obdobie

„Vidíme, ako nedostatok zamestnancov zasahuje do nášho každodenného života, či sú to čerpacie stanice bez pohonných látok alebo menej tovaru v obchodoch,“ povedal Carberry.

Doplnil, že konfederácia vyzvala vládu, aby zmiernila postbrexitové imigračné pravidlá a prestala tak vytvárať bariéry medzinárodnému obchodu.

Problémy potvrdil pre stanicu BBC aj Robert Walters, šéf personálnej agentúry Robert Walters Group, ktorá pôsobí v oblasti právnických a IT profesií. Podľa neho niektoré právnické spoločnosti ponúkajú momentálne čerstvo promovaným právnikom ročne „neslýchaných“ 150 000 libier (176 699 eur) aj viac.

Zdroje: SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá