Google má nový jednoduchý nástroj na testovanie webov, no sám v ňom pohorel

  • Google sa snaží robiť osvetu vo svete mobilného webu a jeho optimalizácie. Včera predstavil nástroj, ktorí ti pomôže zistiť, ako je na tom tvoja stránka. Jednoducho a rýchlo zistíš jej responzivitu, rýchlosť a povie ti aj ako opraviť prípadné chybičky.
gg
  • Google sa snaží robiť osvetu vo svete mobilného webu a jeho optimalizácie. Včera predstavil nástroj, ktorí ti pomôže zistiť, ako je na tom tvoja stránka. Jednoducho a rýchlo zistíš jej responzivitu, rýchlosť a povie ti aj ako opraviť prípadné chybičky.

Google včera na svojom Small Business Blogu predstavil nový nástroj. Využiť ho môže každí aj technicky menej zdatný jedinec. Tento nástroj spája niekoľko funkcií. Stačí len zadať URL stránky a za pár sekúnd zistíš, jej rýchlosť alebo to, ako sa správa na mobilných zariadeniach.

Tento „tool“ by mal uľahčiť život predovšetkým malým biznisom. Tie nebudú musieť putovať po rôznych stránkach, aby zistili ako je na tom ich web. Všetko nájdu na jednom mieste v jednoduchej a prehľadnej forme.

 

Čo všetko ti ukáže?

Po zadaní URL stránky ju Google ohodnotí 0 až 100 bodmi. Ak budeš chcieť vedieť viac detailov o svojom webe, môžeš si požiadať o zaslanie „reportu“ na e-mail. Ak sa ti nebude niečo pozdávať, jednoducho ho pošleš tvojmu webmaster tímu, ktorý by sa mal postarať o nápravu chýb.

Optimalizácia stránky pre mobilné zariadenia

1
Tu uvidíš kvalitu zážitku návštevníkov, ktorí si prezerali stránku cez smartfón. Na webe sa oplatí mať všetky tlačidlá responzívne. Navigácia by mala byť jednoduchá aj na malých obrazovkách a všetky dôležité informácie je dobré mať v predu v strednej časti obrazovky.

Rýchlosť stránky na desktop a mobilných zariadeniach

mop
Google tvrdí, že väčšina používateľov opustí stránku ak sa nenačíta do troch sekúnd. Google sa zameriava na niekoľko faktorov ovplyvňujúcich celkovú rýchlosť webu, napríklad CSS, HTML script ale aj obrázky.

Zaujímavé je, že samotný Google svojim vlastným testom neprešiel práve ukážkovo. Tomu by podľa jeho nástroja neuškodila optimalizácia obrázkov alebo zviditeľnenie contentu. Stánka tvorcov samotného nástroja obišla spomedzi stránok googlu najhoršie.

think-with-google-score

Zato Bing.com prešiel skúškou veľmi slušne. Asi tu platí staré známe príslovie, že obuvníkov syn chodí bosí. Avšak tím od Googlu už určite zvoláva armádu webmasterov, aby chybičku napravili a zobrazovali sa v zelených číslach.

bing

Goole prišiel s novým nástrojom v čase, kedy sa zameriava primárne na mobilné verzie webov a ich responzívnosť. Pred nedávnom taktiež investoval nemalé peniaze do novej technológie AMP – Accelerated Mobile Pages. Stránky zostavené na princípe AMP sa na mobilných zariadeniach načítavajú rýchlejšie a používajú menej dát.

Taktiež aktualizoval svoj vyhľadávací algoritmus v ktorom majú „mobile-friendly“ weby oveľa lepšie postavenie. V záujme Google je teda urobiť všetko pre to, aby mobilné weby užívateľov nezaostávali za tými desktopovým. Aj tento nástroj by mal k ich snahe dopomôcť.

Otestuj si aj ty svoj web tu.

zdroj:thenextweb.com, techcrunch.com zdroj obrázkov:thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech