Google sleduje každý tvoj krok. Dovolíš mu to?

  • Google je s tebou vždy a všade, v dobrom aj v zlom.
cam
  • Google je s tebou vždy a všade, v dobrom aj v zlom.

To, že Google sleduje zemepisnú polohu tvojho smartfónu, už zrejme vieš. Vedel si však, že všetky zozbierané dáta si môžeš jednoducho prezerať na časovej osi a v prehľadných grafoch? Google je v sledovaní tvojich krokov jednoducho profesionál, pritom ani veľmi nezáleží na tom, či mu dovolíš sa „pozerať.“ Geografickú polohu tabletov alebo smartfónov vie určiť podľa Wi-Fi a ešte presnejšie údaje získa, ak máš zapnuté GPS. Všetky zhromaždené dáta sa potom používajú k vylepšovaniu služieb vyhľadávania a lepšiemu zacieleniu reklám.

aft

foto:static.panoramio.com

Naštastie existuje spôsob ako si overiť, čo všetko Google o tvojej polohe vie a kde všade s tebou bol. Stačí ak sa prihlásiš k Google účtu, ktorý používaš aj na tvojom smartfóne a klikneš na tento odkaz. Je dobré vedieť, že bez ohľadu na to, aké nastavenia ochrany osobných údajov si si vybral, tvoje informácie sa stále zhromažďujú a sú uložené niekde u spoločnosti Google. Dobrou správou je, že si môžeš regulovať to, do akej miery veľký brat Google tvoje kroky sleduje. Preto si ich radšej prezri a poprípade aj rovno uprav.

map

zdroj obrázku:thehigherlearning.com

Ak chceš zistiť, či je história polohy tvojho účtu aktivovaná, prejdi na „Google Maps Location History“ a klikni na ikonu Nastavenia v tvare ozubeného kolieska. Následne môžeš danú službu povoliť alebo úplne zablokovať. Deaktiváciou tvojej histórie polohy však neodstrániš všetky uložené dáta, ktoré Google zozbieral.
Budeš mať možnosť prezrieť si záznamy o tom, kde všade si bol v uplynulom období. Na začiatku uvidíš dáta od prvého dňa daného mesiaca.

V nastaveniach je takisto možnosť prezrieť si údaje o tvojej polohe za posledných 30 dní, alebo rovno kompletnú históriu a zozbierané dáta, ktoré si Google uložil za obdobie odkedy Google Maps používaš. Je dosť pravdepodobné, že uvidíš len more červených čiar a bodiek. Ak sa ti nepáči, čo vidíš radšej si službu deaktivuj. Určite sa však nájdu aj takí, ktorí budú vedieť ako zozbierané dáta využiť vo svoj prospech.

zdroj:anonews.co zdroj titulnej fotografie:sitesforbusiness.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech