Hackeri napadli krypto-burzu a ukradli milióny. Ďalší problém je však ďaleko závažnejší

  • Napadnutá bola juhokórejská burza
  • Hackeri ukradli tokeny v hodnote desiatok miliónov dolárov
David McBee
David McBee
  • Napadnutá bola juhokórejská burza
  • Hackeri ukradli tokeny v hodnote desiatok miliónov dolárov

Len od začiatku tohto roka boli ukradnuté kryptomeny v hodnote viac ako 1 miliardy dolárov, a to nie je ani koniec júna. Najnovšia zo série krádeží bolo hacknutie juhokórejskej krypto-burzy Coinrail. Aj napriek tomu, že je to jedna z menších búrz s denným obchodovateľným objemom približne 2,5 milióna dolárov, sa hackerom podarilo ukradnúť tokeny v hodnote 40 miliónov dolárov.

Ukradnuté tokeny boli v rôznych kryptomenách. Medzi potvrdené kryptomeny, ktoré boli hackom zasiahnuté, patria NPXS v hodnote 19,5 milióna dolárov, Aston X v hodnote 13,8 milióna dolárov, Dent v hodnote 5,8 milióna dolárov a Tron v hodnote 1,1 milióna dolárov. Projekty, ktoré tieto kryptomeny vydali, reagovali takmer okamžite a zamrazili svoje tokeny, jeden z projektov dokonca plánuje svoje ukradnuté tokeny spáliť, aby ich hackeri nemohli použiť.

Skutočná decentralizácia?

Aj keď okamžitá reakcia dotknutých strán je chvályhodná, ponúka sa nám otázka – sú niektoré kryptomeny skutočné decentralizované, ak ich dokážu vydavatelia zamraziť, spáliť alebo akokoľvek ľubovoľne devalvovať?

Celé hnutie kryptomien tak ako si ho predstavoval Satoshi Nakamoto na čele s Bitcoinom bolo postavené na decentralizácii. Samozrejme decentralizácia ako taká nesie so sebou isté problémy, avšak je postavená na tom, že kryptomenu nedokáže regulovať nejaká jedna entita. Teda v prípade dotknutých kryptomien, ktoré boli okamžite zamrazené sa môžeme baviť o centralizovaných jednotkách, ktoré reguluje ich vydavateľ, tým pádom podrývajú celú myšlienku decentralizácie.

Zdroj: Techcrunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá