Tím lekárov potrebuje dôležité vybavenie. Na jeho zakúpenie sa zbierajú sami. Bratislavská nemocnica reaguje

  • Na zakúpenie banky potrebujú 7 500 eur
  • Peniaze zbierajú online
  • Univerzitná nemocnica v Bratislave má problém s vybavením
Peter Sabaka, infektológ, UNB, fekálna banka, Univerzitná nemocnica Bratislava
Ilustračná foto, TASR/Jaroslav Novák, Donio.sk
  • Na zakúpenie banky potrebujú 7 500 eur
  • Peniaze zbierajú online
  • Univerzitná nemocnica v Bratislave má problém s vybavením

Od štátu peniaze nedostali, neprispela ani nemocnica, museli si tak pomôcť sami. Tím mladých infektológov, pracujúcich na Klinike infektológie a geografickej medicíny na Univerzitnej nemocnici v Bratislave, teda zrealizoval zbierku na banku. Tá je určená na fekálnu transplantáciu pacientom s recidivujúcou postantibiotickou hnačkou, píšu na portáli Donio.

Prístroj je nenahraditeľný

Vyzbierané peniaze chcú použiť na mraziaci box, ktorý dokáže zmraziť  fekálne transplantáty na -80 °C. Vďaka tomu ich potom infektológovia môžu využiť za účelom fekálnej transplantácie u pacientov s recidivujúcou postantibiotickou hnačkou.

Na zbierku na svojej sociálnej sieti upozornil aj renomovaný infektológ. „Na našej klinike potrebujeme mraziaci box, aby sme mohli liečiť pacientov s postantibiotickou hnačkou. Náš starý už žiaľ dosluhuje a nie je to lacná záležitosť. Preto sa obraciame na dobrých ľudí, ktorí by nám pomohli,“ uviedol Peter Sabaka.

Nebezpečný trend

Fakt, že si musia infektológovia na dôležité prístroje zbierať peniaze sami, považuje za nepochopiteľný aj slovenský vedec a bývalý politik. Tento trend „vyzbierajme sa na zdravotníctvo“ považuje nielen za nedôstojný, ale aj za nebezpečný.

„Fekálna banka je vedecky preukázaný a lacný spôsob liečby niektorých ochorení. Zbierať sa v Univerzitnej nemocnici s rozpočtom, ktorý sa blíži k polmiliarde, na 7500-eurovú chladničku ukazuje, ako veľmi choré je naše zdravotníctvo,“ napísal na sociálnej sieti.

 

Chcú zachraňovať životy

Zakladatelia zbierky vysvetľujú, že fekálna mikrobiálna terapia je liečebná metóda, pri ktorej prenesú „zdravú“ stolicu darcu do čreva pacienta. U pacientov s postantibiotickou hnačkou dosahuje viac ako 80 % úspešnosť.

„Fekálnu transplantáciu po prvýkrát na Slovensku realizovala Dr. Kachlíková v roku 2016 a za tento výkon dostala v roku 2018 aj ocenenie TOP inovácie v zdravotníctve,“ opisujú. Dodávajú, že odvtedy tento výkon podstúpili stovky pacientov, ktorým zachránili život.

Pacienti, ktorí podstúpia tento výkon, sú zároveň zaradení aj do vedeckého výskumu, ktorým sa snažia zistiť a definovať aj príčiny zlyhania FMT v ich súbore pacientov a do budúcna tak zlepšiť postup a podmienky pre pacientov podstupujúcich výkon. Výskum je originálny a dokonca aj citovaný vo svete.

Pre koho je pomoc určená

Na portáli vysvetľujú aj komu môže tento typ liečby pomôcť. „Porušenie črevnej diverzity sa popisuje v patogenéze mnohých ochorení. Jedným z nich je aj postantibiotická hnačka nazývaná ,klostrídiová kolitída‘, ktorá sa prejavuje hnačkami bolesťami brucha a chudnutím,“ vysvetľuje tím infektológov. Práve týmto ľuďom chcú pomáhať.

Upozorňujú na fakt, že na začiatku musia vždy nájsť vhodného darcu. V ideálnom prípade je to mladý, zdravý človek, ktorý nerád cestuje. Následne je potenciálneho darcu riadne vyšetria. Vzhľadom na to, že počet pacientov s touto diagnózou narastá a samotný proces vyšetrovania darcov zaberie nejaký čas, potrebujú mať fekálne transplantáty hneď k dispozícii.

„Od roku 2020 sme začali na fekálnu transplantáciu využívať mrazené fekálne transplantáty, ktoré si dopredu pripravíme a skladujeme ich v mraziacom boxe pri teplote -80 °C,“ píšu.

Dodávajú, že fekálna banka je významný krok pre transplantačný tím, pretože majú fekálny transplantát hneď k dispozícii a z jednej darovanej stolice vedia vyrobiť viac fekálnych transplantátov, ktoré dokážu pomôcť viacerým pacientom. „Avšak náš mraziaci box sa pokazil a pre nás to znamená krok späť nielen pri liečbe našich pacientov, ale aj pre vedu, ktorú na klinike praktizujeme,“ uzatvárajú na webovom sídle zbierky.

Nemocnica o probléme nevedela

Startitup oslovil aj samotnú nemocnicu. Tá sa v pondelok ku celej situácii dodatočne vyjadrila. „Pracovníci pracoviska Kliniky infektológie a geografickej medicíny nás neinformovali o tom, že majú nefunkčnú chladničku. O tom, že potrebujú novú špeciálnu chladničku sme nemali vedomosť,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Nemocnica dopĺňa, že keby o pokazenej chladničke vedeli, pomohli by. „Chladničku v hodnote 7 500 EUR by samozrejme nebol problém zakúpiť a navyše aj v rámci ďalších našich pracovísk (je ich 75) máme špeciálne chladničky, ktoré by sme na pracovisko kde sa realizuje fekálna transplantácia dokázali presunúť,“ uzavrela Kliská.

Zdroje: Donio, Facebook/Peter Sabaka, Facebook/Miroslav Beblavý

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá