História sa opakuje. Pred sto rokmi zákerný vírus zasiahol Slovensko. Ľudia bývali s mŕtvolami, liečili sa alkoholom

  • Z celkového počtu obyvateľov Bratislavy sa nakazilo až 10%
  • Kiná a divadlá boli zatvorené. Zákaz sa netýkal kaviarní a reštaurácií
  • Domy, kde boli nakazení boli označené červenou tabuľou
  • Väčšina úmrtí sa vyskytovala vo vekovej skupine 15 až 40 rokov
chripka
wikipedia.com/National Museum of Health and Medicine
  • Z celkového počtu obyvateľov Bratislavy sa nakazilo až 10%
  • Kiná a divadlá boli zatvorené. Zákaz sa netýkal kaviarní a reštaurácií
  • Domy, kde boli nakazení boli označené červenou tabuľou
  • Väčšina úmrtí sa vyskytovala vo vekovej skupine 15 až 40 rokov

Španielska chrípka bola jednou z najničivejších epidémií v dejinách ľudstva. Vyžiadala si viac obetí ako prvá svetová vojna. Predpokladá sa, že ju do Európy priniesli americkí vojaci z Ďalekého východu, odkiaľ sa rozšírila aj do Rakúska-Uhorska, a teda aj na územie dnešného Slovenska.

Infikovaných bolo viac ako 500 miliónov ľudí, čo predstavuje 30% vtedajšej svetovej populácie. Následkom ochorenia zomrelo 50 miliónov ľudí, teda 3% z celkového počtu obyvateľov našej planéty. Tejto téme sa venovala Veronika Szeghy-Gayer zo Spoločenskovedného ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. 

Vlna očkovania priniesla novú vlnu nákazy. Ľudia zabúdajú, že po prvej dávke nie sú hneď nesmrteľní

Veronika ako historička bola prekvapená, že sa doteraz o španielsku chrípku nikto v širšom rozmedzí nezaujímal. „Nikto nepísal články, knihy, historické analýzy, pritom to bol dosť dôležitý faktor, ktorý ovplyvnil každodenný život ľudí. Keď niekto píše o konci prvej svetovej vojny, každý rieši vznik Československa a pod., no nikto španielsku chrípku,“ povedala pre Startitup.

Fascinovalo ju, že dejiny sa opakujú. „Pred sto rokmi španielska chrípka zasiahla do života ľudí, ako teraz COVID-19 a reagovali na to podobnými opatreniami. Teda nič nové pod slnkom…“ V bádaní chce pokračovať. Je členkou riešiteľského tímu projektu Ružomberskej univerzity pod vedením Jána Goliana. „Štyri roky budeme skúmať epidémie na území Slovenska do roku 1918.“

 

Napísali o nej Španieli

Prvé prípady nákazy chrípky na území Uhorska diagnostikovali u vojakov a zajatcov prevezených z talianskeho frontu do Vojenskej nemocnice „Zita“ v Budapešti. V priebehu mesiaca sa rozšírila nákaza aj do ďalších miest. V tom čase to nikto nepovažoval za hrozbu, a to nielen verejnosť, ale ani odborníci. „Na začiatku 20. storočia boli totiž menšie pandémie každodennou realitou,“ píše vo svojej práci historička.

O víruse sa Európania dozvedeli z dennej tlače neutrálneho Španielska, aj preto nákaza dostala názov – španielska chrípka. Jej príznaky sa veľmi nelíšili od súčasných chrípkových ochorení. Príznaky sa prejavili jeden až dva dni po infekcii.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Spoločenskovedný ústav SAV, Epidémie v dejinách ľudstva

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech