Hlavu Matoviča žiadajú až dve petície. Pellegrini má už 200 000 podpisov, PS nemá z toho ani šestinu

  • V koalícii to vrie a čoraz viac ľudí žiada „hlavu“ Igora Matoviča
  • Budúcnosť vládnej koalície je sčasti aj v rukách strany Sme rodina
  • Kampane však rozbehli aj iné strany
  • Strana PS žiada demisiu Matoviča prostredníctvom kampane stacilo.uz
  • Opozičné strany začali zbierať podpisy na petíciu už pred mesiacom
Vláda
TASR /Jaroslav Novák
  • V koalícii to vrie a čoraz viac ľudí žiada „hlavu“ Igora Matoviča
  • Budúcnosť vládnej koalície je sčasti aj v rukách strany Sme rodina
  • Kampane však rozbehli aj iné strany
  • Strana PS žiada demisiu Matoviča prostredníctvom kampane stacilo.uz
  • Opozičné strany začali zbierať podpisy na petíciu už pred mesiacom

Spor v koalícii vrcholí. Slovné spojenie „rekonštrukcia vlády“ sa na verejnosti skloňuje čoraz častejšie. O potenciálnej výmene však nehovoria len strany SaS a Za Ľudí. Opozičné strany už pred mesiacom ohlásili spustenie zberu podpisov na referendum. Kampaň za odvolanie premiéra Igora Matoviča spustilo už aj Progresívne Slovensko. 

O potrebe rekonštrukcie vlády vraví najmä Richard Sulík. Tvrdí, že „pohár pretiekol, keď ho premiér spojil s vraždou Jána Kuciaka“. Prízvukuje, že s predčasnými voľbami nesúhlasí, ale zmena v premiérskom kresle je potrebná. 

Tvrdí, že ak by hnutie OĽANO súhlasilo s výmenou premiéra iba v prípade, že by odstúpil aj Sulík z postu ministra hospodárstva, je ochotný svoju „hlavu“ ponúknuť.  

Koniec núdzového stavu a zákazu vychádzania je na spadnutie. Bude to tesné, hovorí Kollár

„Moc“ Borisa Kollára

Jaroslav Naď sa dnes v relácii Na telo vyjadril, že výmena premiéra z veľkej časti závisí aj od rozhodnutia Sme rodina. „Je veľmi dôležité ako sa druhá najväčšia koaličná strana vyjadrí k iniciatíve strany SaS.“ O postupe bude hnutie Sme rodina rozhodovať v stredu. 

Demisiu Igora Matoviča však nežiadajú len partneri 

Opozícia však začala konať ešte pred začiatkom vládneho zemetrasenia. Róbert Fico ešte v novembri 2020 avizoval, že má v pláne začať so zberom hlasov na referendum. Už v novembri sa mu podarilo zozbierať 30 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá mala jediný cieľ  – referendum.

Konflikt s Ukrajinou sa vyostruje. V Charkove posprejovali slovenský konzulát nápisom „Vymeníme Slovensko za Krym“

Opozičné strany teda nakoniec dali hlavy dokopy a začiatkom februára Peter Pellegrini vyhlásil začiatok zberu podpisov na referendum týkajúce sa predčasných volieb. Prízvukovali však, že akcia je nestranícka a apolitická.

Róbert Fico vtedy vyhlásil, že poštovné náklady na rozosielanie a následné zbieranie týchto hárkov uhradí SMER zo svojho vlastného rozpočtu. „Obálku s petičným hárkom si nájde veľké množstvo občanov vo svojej schránke. Ak sa občan SR rozhodne vyplniť poštový hárok, poštovné už bude zaplatené. Stačí ak ho hodíte do poštovej schránky,” uviedol.

Fico ide pokrývať náklady na rozosielanie petičných hárkov. Referendum ale nepovažuje za SMER-ácke

Nakoniec mu však osud neprial. Teda, ako tvrdí Róbert Fico, nepriala mu Slovenská pošta. Bývalý premiér chcel na ňu dokonca podať trestné oznámenie. Hovoril o manipulácii s obálkami a obvinil ich z pokusu marenia petičnej akcie.

„Dnes nám pošta oznámila, že nemieni doručovať obálky, ktoré nebudú vyslovene označené symbolom ‚referendum 2021‘. Čiže len čo pôjde obálka, na ktorej občan vyslovene nevyznačí, že ide o referendovú obálku, pošta povedala, že nebude takúto zásielku doručovať a nebude ju posielať na adresu, ktorá je v rámci P. O. Boxu,“ vysvetlil Fico na utorkovej tlačovej konferencii.

Od spustenia petície prešiel približne mesiac. Peter Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii oznámil, že počet podpisov občanov pod petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách sa blíži k číslu 200 tisíc. Ak bude vyzbieraný dostatočný počet podpisov. Na vyhlásenie referenda je však potrebných aspoň 350 tisíc hlasov. 

A dosť! 

Stačilo už“ aj predstaviteľom strany Progresívneho Slovenska. Pred 5 dňami spustili progresívci  kampaň za odstúpenie Igora Matoviča z premiérskej funkcie. Vyzývajú občanov, aby podpisom vyjadrili svoj súhlas s odstúpením premiéra. 

Ako dôvod spustenia kampane uvádzajú neschopnosť premiéra riadiť štát. Poukazujú na to, ako sa pod taktovkou Igora Matoviča zo Slovenska stala krajina plná chaosu a hádok. 

PROGRESÍVNE SLOVENSKO VYZÝVA SAS A ZA ĽUDÍ, ABY TRVALI NA ODCHODE PREMIÉRA Včera sme spustili kampaň za výmenu premiéra…

Uverejnil používateľ Irena Bihariová • Progresívne Slovensko Streda 3. marca 2021

Je rok od nástupu vlády Igora Matoviča. Počas celého tohto obdobia sme svedkami chaosu, hádok a obrovského množstva zlyhaní. Výsledkom nie sú len ekonomické a reputačné škody, ale tisíce mŕtvych a ťažko chorých ľudí, ktorým sa dalo lepším manažmentom zabrániť,“ píše sa na stránke stacilo.uz.

Od opozičného zbierania podpisov potrebných na referendum sa však dištancujú. „Zo súčasnej katastrofálnej situácie najviac ťažia Fico&Pellegrini, ktorí už zbierajú podpisy za referendum o predčasných voľbách. Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sa k moci nevrátili.“

Stačilo už!

Záznam tlačovej konferencie k výzve na odchod premiéra Igora Matoviča z funkcie. #StačiloUž #ProgresivneSlovensko

Uverejnil používateľ Irena Bihariová • Progresívne Slovensko Utorok 2. marca 2021

Doposiaľ sa im podarilo vyzbierať 27 188 podpisov. Prostredníctvom kampane chcú dosiahnuť demisiu Igora Matoviča. „Vo vašom mene sa následne obrátime na Richarda Sulíka a Veroniku Remišovú a požiadame ich, aby dosiahli odchod Igora Matoviča alebo odišli z jeho vlády.“

Zdroje: stacilo.uz, Facebook Progresívne Slovensko, TASR, TK Petra Pellegriniho , SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK