Horor s názvom: Bratislavské podnájmy

  • Ak študuješ v Bratislave a nie si tamojší domorodec čerpajúci výhody rodičovského hniezdočka, zrejme si sa už stretol s luxusom bratislavských intrákov. Napriek ich zväčša smutnému stavu treba uznať, že k študentskej peňaženke sú viac než priateľské a oplatí sa užiť si tohto benefitu, kým môžeš. Ak však nie si z ďalekého východu či severu, možno ti tento variant odopreli skôr, než si stihol protestovať a musel si skúsiť inú cestu. Rovnako ako všetci poctivo pracujúci si sa vybral hľadať podnájom snov.
collage
  • Ak študuješ v Bratislave a nie si tamojší domorodec čerpajúci výhody rodičovského hniezdočka, zrejme si sa už stretol s luxusom bratislavských intrákov. Napriek ich zväčša smutnému stavu treba uznať, že k študentskej peňaženke sú viac než priateľské a oplatí sa užiť si tohto benefitu, kým môžeš. Ak však nie si z ďalekého východu či severu, možno ti tento variant odopreli skôr, než si stihol protestovať a musel si skúsiť inú cestu. Rovnako ako všetci poctivo pracujúci si sa vybral hľadať podnájom snov.

To, že ho zrejme tak skoro nenájdeš, si hádam nemusíme hovoriť, ale načo si brať ilúzie už na začiatku. Ak si si martýriom s hľadaním bytu už prešiel, zrejme nám dáš za pravdu, a ak ešte nie, pripravíme ťa na to, čo príde. Tu sú naše skúsenosti s mnohonásobným hľadaním podnájmov:

Hypotekárny sponzoring

Je chvályhodné chcieť sa osamostatniť a ešte chvályhodnejšie, keď ti banka poskytne hypotekárny úver. No netreba si nahovárať, aké je to hrdinstvo, pretože priznajme si, väčšina nových majiteľov bytov sa neplánuje do nich okamžite nasťahovať s rodinou. Naopak sú žgrlaví a možno aj neschopní byt splácať a toto bremeno veľmi radi prenesú na teba, nájomníka. Napríklad v podobe mesačného sponzoringu vo výške 300 eur za holú samostatnú izbu. Kto by to nebral? Bezbranní dočasní obyvatelia ich bytu im tak za pár rokov splatia väčšinovú časť hypotéky. Ak si si teraz predstavil, že niekomu splácaš byt, kým ty sám máš ledva čo do úst, zrejme tebou otriasla vlna hnevu. No počkaj…

Aj táto minca má totiž dve strany. Na obranu chamtivých prenajímateľov musíme uznať, že ceny bratislavských bytov sú vystrelené až do vesmíru a podmienky splácania hypoték nie sú výhra v lotérii. Preto, ak chceš mať raz vlastné bývanie a nebyť nájomníkom do konca života, často nemáš na výber a aj ty sa raz stávaš prefíkaným vykorisťovateľom. Je to skrátka začarovaný kruh a kým sa trh s realitami nezmení, čomu neverí ani najväčší optimista na svete, tak s tým nič nespravíš. Navyše, mnohí podnájomníci sú skutočné prasiatka a v priebehu roka dokážu zmeniť byt na nepoznanie, preto sa majitelia neštítia ošklbávať ich preventívne. No nielen ich.

14435330_1828021770810307_1368944690183499412_o

foto: facebook.com

No kids, no dogs, no smoking, no everything

Predstav si, že si si čerstvo založil rodinu a so ženou a malým dieťaťom hľadáte strechu nad hlavou. Na kúpu bytu nemáš a hypotéka nehrozí, takže znova podnájom. Ako však scrolluješ ponuky bytov na internete a sociálnych sieťach, cítiš, že si všade nevítaný hosť. Žiaden majiteľ nechce riskovať záplavu sťažností od susedov, ktorí nemôžu spať kvôli revu batoľaťa, rovnako ako nechcú riskovať zničený koberec a nábytok. Nehovoriac o tom, aký odpor u majiteľov vzbudzuje tvoja láska k štvornohým miláčikom, ktorí sú potenciálnym nepriateľom číslo jeden.

Rovnako si dvakrát rozmyslíš, či majiteľovi priznáš svoj fajčiarsky zlozvyk, pretože balkón nebalkón, nikto páchnuceho fajčiara nechce. Pritom ani netreba ísť do extrémov, aby si cítil, že niekto obmedzuje tvoje práva. Mnohí majitelia či nájomci hľadajúci spolubývajúcich majú donebavolajúce požiadavky. Žiadna zábava, žiadna hudba, žiadna party, na víkend odchádzať domov a najlepšie nerozprávať, nedýchať, neexistovať. Len platiť, platiť, platiť.

14589972_10211032800077332_5882297193202032024_o

foto: facebook.com

Umakart nie je hipsterčina

Niežeby v bratislave nebolo množstvo krásnych moderných bytov, no sú tam aj iné perly. Ak ti bude niekto v inzeráte ponúkať ultra hipster retro vintage byt, ktorý má svoju dušu, rýchlo preč. Umakartová kúpeľňa, storočné plesnivé tapety a gauč, ktorý si pamätá kontúry tela zosnulých starých ľudí tiež nie sú cool. Nemáme to však ľuďom za zlé, pretože niektorí skutočne nemôžu za svoju zaspatosť a nevkus. No ak sú len leniví a lakomí svoj trojgeneračný byt zrenovovať a prispôsobiť podmienkam aktuálneho storočia, dobre si rozmysli, či cena nájmu zodpovedá stavu bytu.

Len nech sa potrápia s hľadaním záujemcov a možno časom zistia, že umakart dnes už skutočne nie je ok. Bohužiaľ je však situácia s podnájmami taká zlá, že niekde za rohom aj tak čaká človek, ktorý im za ten prašivý rozpadávajúci sa byt zaplatí, pretože nebude mať na výber. Napríklad ten zúfalý psíčkar, ktorého sme spomínali. Veríme však, že raz aj na psa (majiteľa) príde mráz a umakartové kúpeľne konečne zostanú len v našich spomienkach.

17629805_720

foto: modrastrecha.cz

Lokalita za milión

Napriek tomu, že máme Bratislavu radi, priznajme si, že má svoje nedostatky krásy. Lepšie povedané, sú tu miesta, ktorým by si sa večer najradšej vyhol, ale tiež také, ktoré skúšajú tvoj dáviaci reflex aj vo dne. Reč pritom nie je len o neslávne propagovanej Petržke. Takmer každá časť má nevábne miesta, ktorým sa budeš chcieť za každú cenu vyhnúť. Otrasné podchody lákajúce bezdomovcov či luxusné lokality poblíž koľajníc zrejme nájdeš najmä v spomenutej časti, no rozpadnuté pavlače, lokality typické výskytom pofidérnych existencií, miesta poblíž večierok a krčiem aj smradľavé socialistické paneláky nájdeš všelikde.

Presný obrázok konkrétneho miesta si zvyčajne môžeš nájsť na Google Maps, no občas na teba bude čakať nemilé prekvapenie. Daj pritom na prvý dojem, pretože ten je najdôležitejší. Ak sa ti lokalita nepozdáva a máš pocit, že by si sa bál chodiť po tme domov alebo sú susedia nejakí divní, radšej hľadaj ďalej. No zo skúseností niektorých známych sa občas aj hrozne vyzerajúca lokalita nakoniec ukáže nevinne. Ak sa nebojíš príležitostného dobrodružstva, pokojne do toho.

dsc-6763

foto: odkazprestarostu.sk

Mačka vo vreci

Internet je stále internet, a preto nikdy never všetkému, čo tam nájdeš a čo ti ľudia narozprávajú. Majiteľ ti môže poslať krásne fotky, no v skutočnosti to môžu byť obrázky niečoho úplne iného. Ak v inzeráte láka na netradičné riešenia a zaujímavé pôdorysy, taktiež zbystri pozornosť, pretože reálna podoba bytu ťa môže vyviesť z miery. Nie je raritou, keď majitelia ponúkajú dvojizbák, no v skutočnosti ide len o prerobenú garzónku, ktorej veľkosť zápalkovej škatuľky zostala nezmenená. Prípadne v jednoizbáku oddelia manželskú posteľ závesom, a hneď je z toho luxusný dvojizbák. Alebo namiesto svetlého priestranného bytu nájdeš vlhký suterénový brloh, v ktorom ti vyprané prádlo nikdy v živote neuschne.

Nehovoriac o výstredných detailoch v podobe krikľavých ružových stien, ruských okrasných gobelínov, poschodových postelí ako v detskom tábore či kúpeľniach bez umývadla. Skrátka a jasne, nikdy sa k ničomu nezaväzuj, kým si byt neprezrieš, pretože kupuješ mačku vo vreci. Ak majiteľ v inzeráte nezverejní fotku, niečo je zle. Spozorni najmä pri slovách „treba vidieť“. Buď opatrný aj pri predbežných platbách a nejasných zmluvách a všetko si radšej over. Nebolo by to prvýkrát, keď by sa majiteľ po tom, ako mu zaplatíš prvé dva nájmy, prepadol pod čiernu zem.

14516490_10207855740447739_11848176893673643_n

foto: facebook.com

Spolubývajúci roka

Ak si mal zatiaľ len pozitívne skúsenosti so spolubývajúcimi, gratulujeme ti, nie každý mal také šťastie. Existuje toľko rôznych pováh ľudí so stovkami zvykov, zlozvykov aj názorov, že na to, aby to medzi nimi perfektne kliklo, potrebuješ veľkú dávku šťastia. Ak sa stretnú tolerantní ľudia, môžu koexistovať aj napriek odlišnostiam, no niekedy aj kvalitný pohár pretečie. Niet divu, že keď sa raz dočkáš aspoň samostatnej izby, budeš sa cítiť ako kráľ.

Ak tvoj spolubývajúci niekedy chrápal, neumýval sa, nepral si, nevedel ako použiť jar a hubku, varil zapáchajúce jedlá, vodil si domov divných ľudí, kalil každý deň do rána, počúval techno, metal, bol závislý na hrách, hral na hudobný nástroj, mal nezvyklý spánkový režim, prejavoval známky ľahkej duševnej choroby a podobne, zrejme aj tvoj pohár občas pretiekol. No nikto nie sme dokonalí a aj ty si raz niekomu určite liezol na nervy. No nájsť skutočne skvelých spolubývajúcich, s ktorými si rozumieš je niekedy mission impossible. Ak takých nájdeš, váž si to.

Realitný výplach

Ak si sa dočítal až sem, oboznámil si sa s tým, ako to vo svete bratislavských podnájmov chodí. Ľudia, ktorí sa už vzdali vidiny výhodného nájmu bez realitky alebo tí, ktorí si chcú skrátka celú vec uľahčiť, sa uchýlia k tomu poslednému – spomenutej realitnej kancelárii. Realitných ponúk je kvantum a je väčšia šanca nájsť pekný byt rýchlejšie, pretože väčšina ľudí sa tomu chce spočiatku vyhnúť a radšej spamuje facebookové podnájmové skupiny. Zapamätaj si však, že tá milá a presvedčivá teta z realitky v skutočnosti pre teba nechce to najlepšie a nezožer jej preto každé slovo. Nepredáva ti len keksíky, preto sa nauč hovoriť nie a pýtaj sa, ak je ti niečo podozrivé.

Svoje rozhodnutie vložiť sa do rúk týchto špecialistov však určite párkrát oľutuješ, keď zistíš, že máš v priebehu mesiaca vysoliť jeden nájom, jednu kauciu a jednu províziu, dohromady v hodnote asi 1 500 eur. Väčší finančný výplach zrejme po tomto tak skoro nezažiješ. Nehovoriac o tom, že najbližší mesiac budeš opäť večerať staré dobré rožky a uspokojíš sa s posedením pri pive len raz za dva týždne.

 

zdroj titulnej fotky: facebook.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech