Hrozivé čísla: Takmer 90 % Slovákov sa bojí, že nedokáže zaplatiť účty

  • Iba 2 % Slovákov uvádza, že inflácia nemá na nich vplyv
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Intrum
Muž s košíkom a peňaženka
Ilustračné foto: TASR, Unsplash/Emil Kalibradov
  • Iba 2 % Slovákov uvádza, že inflácia nemá na nich vplyv
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Intrum

Najnovší prieskum ukázal, že koronakríza s našimi financiami nezamávala tak veľmi, ako súčasná inflácia.

Slováci doslova prežívajú „úzkosť z platenia účtov“. Je za tým inflácia a klesajúca kúpna sila. Obavy z nárastu cien potravín a energií má takmer 90 % Slovákov. Iba 2 % Slovákov uvádzajú, že na nich inflácia nemá vplyv. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Intrum, ktorého sa na Slovensku zúčastnilo tisíc respondentov.

Takmer 90 % Slovákov má obavy z nárastu cien

Drvivá väčšina domácností udáva negatívny dopad inflácie na ich domáce financie. „Dokonca aj tí spotrebitelia, ktorých sa napríklad pandémia COVID-19 relatívne nedotkla, dnes vplyv vysokej inflácie pociťujú tiež. Je prirodzené, že po dlhých rokoch nízkej inflácie a uvoľnenej menovej politiky spôsobil prudký nárast cien a rastúce úrokové sadzby u spotrebiteľov hlboký pesimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť,“ uviedol výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.

Mladší spotrebitelia pociťujú osobitný vplyv na svoj spoločenský život a na pokrytie rastúcich nákladov častejšie využívajú možnosť „kúpiť teraz a zaplatiť neskôr“. Je to podľa vyjadrení spoločnosti znepokojujúci trend, ktorý by v ich budúcnosti mohol viesť k vážnym problémom s dlhmi.

Značná väčšina respondentov očakáva, že vysoká inflácia bude pretrvávať roky. To naznačuje malú vieru v schopnosť našich vládnych predstaviteľov dostať ceny pod kontrolu. Cenové šoky budú mať, prirodzene, výrazný vplyv na štruktúru výdavkov spotrebiteľov, pričom sa zvýši riziko nesplácania účtov s nižšou prioritou. Zároveň musia podnikatelia počítať s tlakom na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov,“ dodáva Musil.

Domácnosti budú mať zastropovanú cenu silovej elektriny

Zdá sa však, že aspoň ceny energií budeme mať ako-tak pod kontrolou. Vládny kabinet včera schválil všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny. Tento krok vlády by mal Slovákov uchrániť pred dramatickým zdražovaním.

Slovenské domácnosti budú mať v budúcom roku zastropovanú cenu silovej elektriny, ktorá tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, na úrovni 67,3 eura za megawatthodinu.

Vládny kabinet už schválil návrh všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny. Všeobecný hospodársky záujem predložilo na rokovanie vlády Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré týmto krokom chce pomôcť domácnostiam v boji s drahými energiami.

Stále platí, že Slovenské elektrárne, náš dominantný výrobca elektriny, dodajú v budúcom roku domácnostiam silovú elektrinu za 61,2 eura za megawatthodinu v objeme zhruba 6 terawatthodín. Elektrina vyrobená v jadrových elektrárňach sa však k domácnostiam dostane cez takzvaného agenta, ktorým sa stal Slovenský plynárenský priemysel.

Ten ju ostatným dodávateľom elektriny odovzdá za cenu zvýšenú o 10-percentný koeficient stanovený Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. „Výsledná cena za dodávku elektriny agentom pre oprávnených dodávateľov bude teda 67,3285 eura za megawatthodinu,“ dodalo ministerstvo hospodárstva.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá