Igor Strečko: človek, ktorý sa rozhodol zachrániť osudy mnohých detí

  • Dnešná uponáhľaná doba prináša čoraz viac smrteľných prípadov detí a batoliat, ktoré niekto ponechá v horúcom aute. Aj toto je dôvod, prečo sa Igor Strečko rozhodol konať a vyhlásil Hackaton práve na túto tému. Držme mu palce, aby sa tento obrovský problém podarilo vyriešiť, a aby sme už nikdy neboli svedkami podobných nešťastí.
image_1438590370.jpeg
  • Dnešná uponáhľaná doba prináša čoraz viac smrteľných prípadov detí a batoliat, ktoré niekto ponechá v horúcom aute. Aj toto je dôvod, prečo sa Igor Strečko rozhodol konať a vyhlásil Hackaton práve na túto tému. Držme mu palce, aby sa tento obrovský problém podarilo vyriešiť, a aby sme už nikdy neboli svedkami podobných nešťastí.

 

1. Ahoj Igor, v piatok zaplavil slovenský internet tvoj blog o nešťastí, ktoré sa stalo uplynulý týždeň. Prečo si sa rozhodol konať?

V diskusiách pod pôvodnou správou a na sociálnych sieťach sa okamžite po nešťastí strhla strašná vlna hejtovania toho nešťastného otca. Priznám sa, že nemám rád tieto internetové hejtovačky. Nenávisti je už v spoločnosti viac ako dosť, treba možno zamerať energiu inam. Na druhú stranu sa aj ozvali hlasy, ktoré sa vinníka zastali, a ospravedlnili jeho čin ako ľudské zlyhanie, ale tam to končilo. Zarazilo ma, že nikto nenavrhuje žiadne riešenia, nikto nedáva linky na návody, ako si napríklad upraviť auto, aby sa také niečo nestalo. A keďže sa často pohybujem medzi startupistami a viem s akými neuveriteľnými vynálezmi niekedy vedia títo kreatívni ľudia prísť, povedal som si, že ich skúsim namotivovať, aby sa pozreli práve na tento problém.

 

 

2. Tvoj blog mal neskutočný ohlas medzi ľuďmi. Ozvali sa už nejakí ľudia so svojimi nápadmi ako vyriešiť tento problém?

Som strašne prekvapený a zároveň sa teším tomu, koľko ľudí si moju výzvu prečítalo. Prišlo mi viac ako sto e-mailov a správ s nápadmi. Ešte dnes chodia ďalšie maily. K tomu treba prirátať aj diskusiu na facebooku, hlavne na stránke hackathonu. Je pravda, že sa poväčšine dokola opakujú tri-štyri myšlienky, ale prišli mi aj niektoré veľmi originálne riešenia.

 

3. Dokonca si ponúkol aj seed investíciu pre najlepší nápad. Sú už nejaké nápady, ktoré majú podľa teba potenciál?

Neprišiel mi zatiaľ koncept, o ktorom by som okamžite a bez výhrad povedal že „toto je ono“. To sa však ani nedá očakávať, vždy sú nejaké drobnosti, ktoré treba doriešiť. Ale áno, mám tak dve-tri cesty, o ktorých by som chcel ďalej uvažovať a pracovať s nimi.

Zatiaľ sa však všetky návrhy zastavili len na technickom riešení, čo podľa mňa nestačí. Rovnako dôležité ako technické riešenie, je aj samotný biznis plán. Musíme zaistiť, aby sa toto riešenie napokon aj v dostatočnej miere používalo. A hlavne – nie sme štát, my si musíme na konci dňa na tento projekt aj zarobiť. Preto upozorňujem, že aj týmto sa bude treba zaoberať.

 

 

4. 15. augusta si sa rozhodol zorganizovať na túto tému aj Hackaton. Myslíš, že počas tohto krátkeho času sa podarí priniesť aj nejaké prvotné riešenie tohto problému?

Veľa zaujímavých myšlienok sa napísalo už len na facebookovej stránke eventu. Ak sa nám podarí pritiahnuť dostatok tvorivých ľudí a tieto myšlienky ďalej rozvinúť, nejaký prvý nástrel riešenia už po hackathone určite budeme mať. Dokonca verím že nie jeden, zaujímavých scenárov som videl viac.

 

5. Na Hackaton sa v krátkom čase prihlásil rekordný počet účastníkov. Môže sa zapojiť naozaj každý, kto má chuť a vôľu pomôcť?

Jasné. Nie je ani nutné mať technologický nápad ako to riešiť – nápadov tam bude viac ako dosť. Stačí nejaký konkrétny skill, buď technický alebo  v marketingu, financiách, manažmente, a hlavne chuť, ochota a čas zapojiť sa do projektu.

 

 

6. Budeme držať palce, aby dopadol Hackaton úspešne. Kto bude vyberať to najlepšie riešenie?

To sme ešte nestihli vyriešiť, budeme o tom hovoriť budúci týždeň.

 

7. Viem, že aj ty máš 2 malé deti. Čo by si teda odporučil všetkým, aby sa nestalo podobné nešťastie?

Nie je na to jednoduchá rada. Podľa prieskumov neexistuje žiadny sociálny alebo behaviorálny typ človeka, ktorému by sa to typicky stávalo. V prípade nešťastnej súhry okolností sa to môže stať komukoľvek.

Neverím, že je to o nastavení priorít. Pre každého milujúceho otca sú detičky jeho hlavnou prioritou, napriek tomu na ne nemôže myslieť neustále, hlavne keď má náročnú prácu.

 

Treba sa len čo najviac sústrediť na svoje rodičovské povinnosti. A na tých pár prípadov, keď sa takáto chyba stane, vyvinieme technologickú záchrannú poistku – pretože aj jeden zmarený detský život ročne je veľa, ak sa tomu dá zabrániť.

 

Ak máš aj ty nejaký nápad, ktorý vedel vyriešiť tento problém, neváhaj a príď aj ty podporiť túto skvelú myšlienku Igora Strečka. Celý Igorov príbeh, ktorý chytil za srdcia tisíce Slovákov si môžeš prečítať TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá