Inovatívni Slováci vymysleli kameru, ktorá dokáže zachytávať rodinné spomienky z pohľadu dieťaťa

  • Unikátna kamera Benjamin Button chce zmeniť spôsob, akým rodiny zaznamenávajú významné momenty, k lepšiemu.
collage
  • Unikátna kamera Benjamin Button chce zmeniť spôsob, akým rodiny zaznamenávajú významné momenty, k lepšiemu.

Kamerka Benjamin Button poskytuje riešenie problému, ktorý vzniká keď si chceš významnú udalosť užiť v reálnom čase, no zároveň ju chceš aj zaznamenať. Namiesto telefónu alebo foťáku, ktorý medzi tebou a udalosťou vytvára bariéru, ti Benjamin Button umožní nahrať významné situácie priamo z pohľadu dieťaťa.

“Za vznikom Benjamin Button je jedna smutná udalosť z pred dvoch rokov, keď mi umrela svokra. V posledných dňoch svojho života vstala z postele a išla zakývať vnúčatám na balkón. Vtedy som si uvedomil, že deti dokážu človeku dodať silu a rozosmiať ho aj v tých najťažších chvíľach,” povedal pre portál soda.o2.sk zakladateľ Dominik Orfánus.

A tak sa v hlave podnikateľa, ktorý okrem iného organizuje výlety do Černobyľu, zrodila myšlienka vytvoriť nositeľnú kameru vhodnú pre deti a systému, ktorý vyberie tie najlepšie zachytené momenty.

dominik-orfanus-benjamin-button-840x560

foto: soda.o2.sk

Benjamin Button umožní rodičom prežiť aj chvíle, pri ktorých nemohli byť. A pre deti to zase vytvorí unikátnu možnosť vrátiť sa do prvých rokov života, z ktorých si veľa nepamätajú.

A to by mohlo okrem sentimentálnej hodnoty nájsť svoje využitie aj v psychoterapii, keďže veľa našich blokov a strachov má svoje korene v časoch, z ktorých nemáme spomienky.

Benjamin Button mení spôsob, akým si pamätáme. Najmä naše prvé spomienky. Budujeme ekosystém založený na inteligentnej, nositeľnej a jednoduchej kamere, ktorá zachytáva najcennejšie spomienky z perspektívy vášho dieťaťa. Následne z nich vyberie tie najlepšie a umožní vám ich zdieľať s vašimi najbližšími.“

hero-image-home-b

foto: benjaminbutton.co

Tím, ktorý stojí za produktom, konzultoval svetových expertov na zdravie a elektroniku aby sa uistil, že kamera je 100% bezpečná pre deti. Obal je vyrobený z plastu bez obsahu BPA, čo je rovnaký materiál z akého sú vyrobené detské riady.

Počas nahrávania nie je aktívny žiaden Wi-Fi modul. Prenos videa cez internet je možný iba ak je kamera vo svojom stojane, ktorý sa nachádza mimo dosahu dieťaťa.

Benjamin Button teda deťom neublíži a ublížiť by nemali ani oni nemu. Je vodotesný a odolný pádu z výšky jedného metra. Taktiež je vyrobený tak, aby nemohol byť prehltnutý.

1-9bkqiie5eqefkegm4fgoww

foto: Medium/Dominik Orfanus

Okrem obáv ohľadom zdravia a bezpečnosti so sebou takýto produkt nevyhnutne prinesie aj obavy o súkromie. Na bezpečnosti celého produktu spoločnosť spolupracovala s ESETom a spolu vytvorili čo najbezpečnejší cloudový systém na ukladanie spomienok zachytených kamerou.

Ak máš aj napriek tomu obavy z ukladania osobných videí na cloud, môžeš túto možnosť vypnúť a klasicky uložiť videá na svoj harddisk alebo SD kartu.

Čo sa týka technických parametrov, kamera má 120° zorné pole a nahráva v 720p s 32 FPS. Má nočné videnie a kapacitu 32 GB, čo je asi 6 hodín videa.

technical-drawing1

foto: benjaminbutton.co

No Benjamin Button nie je iba o kamere. Jeho súčasťou je precízne kalibrovaný systém, ktorý analyzuje video v reálnom čase na základe zvukov, pohybov a tvárí a vyberá najlepšie momenty aby si ty nemusel tráviť hodiny strihaním a úpravami.

V blízkej budúcnosti plánuje spoločnosť implementovať umelú inteligenciu, ktorá sa bude schopná naučiť rozpoznať hlas a správanie dieťaťa a ešte lepšie tak vybrať najlepšie momenty dňa.

Benjamin Button vyhral na minuluročných Startup Awards cenu hlavného partnera O2 Slovensko a je na najlepšej ceste vypustiť svoj produkt na trh v najbližšej dobe.

A ak nemáš deti, nemusí to znamenať, že tento produkt nevyužiješ. Prvá vec, ktorá napadla porotcu Startup Awards Mika Butchera bola, že toto by mohlo byť super pri večeroch, počas ktorých si vypil trochu viac ako si mal ;)

zdroj titulnej fotografie: Medium/Dominik Orfanus / benjaminbutton.co

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK