Ján Mikas vyzýva Slovákov k opatrnosti počas sviatkov. Zverejnil niekoľko rád

  • Hlavný hygienik dáva do pozornosti Slovákov niekoľko rád
  • Týkajú sa prevencie proti infikovaní sa Covidom
Jan mikas ak hlavný hygienik končí
TASR/Pavol Zachar
  • Hlavný hygienik dáva do pozornosti Slovákov niekoľko rád
  • Týkajú sa prevencie proti infikovaní sa Covidom

Úrad verejného zdravotníctva SR informuje, že tohtoročné veľkonočné sviatky budú iné ako po uplynulé dva roky. Epidemická situácia v krajine sa postupne ďalej zlepšuje a značná časť obyvateľstva medzičasom využila možnosť chrániť sa vakcínou proti COVID-19. Ľudia prípadne absolvovali už aj posilňujúcu dávku očkovania, čím si podľa expertov zvýšili mieru ochrany pred infekciou.

„Neznamená to však, že COVID-19 už pre našu spoločnosť nepredstavuje žiadnu hrozbu. Stále platí, že najmä nezaočkované osoby, ak budú neopatrné, naďalej riskujú, že budú potrebovať lekársku pomoc, alebo že si ich zdravotný stav vyžiada hospitalizáciu,“ upozorňuje Ján Mikas.

Platí, že kompletne zaočkované rodiny a kolektívy majú lepšie vyhliadky stráviť sviatočné dni spolu v relatívnom pokoji. Mikas by podľa jeho slov rád okrem výhod očkovania proti COVID-19 zdôraznil aj ostatné základné protiepidemické kroky.

Tými podľa neho môžeme chrániť seba a svoju rodinu pred nákazou, prípadne znížiť riziko, že nás COVID-19 „dobehne“ po návrate do zamestnania či škôl.

„Dôsledne noste respirátor v interiéroch, na ľudnatých miestach, zhromaždeniach, pracovných stretnutiach v období pred návštevou rodiny, počas bohoslužobných hromadných podujatí (interiér, exteriér) a tiež po návrate do kolektívu po sviatkoch.“

Mikas odporúča dôsledne nosiť respirátor aj pri presune za rodinou na sviatky vo verejnej hromadnej doprave, ako sú autobusy či vlaky. „Počas návštev a voľnočasových aktivít využite príležitosť byť v exteriéri. Ak vám to počasie či situácia nedovoľuje, často vetrajte a zabezpečte, že nebudete spolu sedieť vo vydýchanom vzduchu.“

Zdôrazňuje, že ak sa chystáš stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie či ťažší priebeh ochorení, snaž sa pred ich návštevou vyhnúť rizikovým miestam.

Malo by ísť zvlášť o tie, kde väčší počet ľudí trávi dlhší čas bez respirátorov. Vhodné je pred návštevou otestovať sa minimálne samotestom.

„COVID-19 už prestáva byť novou nákazou. Ľudia si musia vedomosti o tomto ochorení osvojiť a riadiť sa nimi podľa vlastného vedomia a svedomia. Každý z nás má už o COVID-19 dostatok informácií, aby vedel zvažovať riziko v jednotlivých situáciách – rovnako ako v prípade iných infekcií.“

Ohľaduplnosť a rešpekt k zdraviu iných je podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa nevyhnutnou súčasťou života v spoločnosti.

Čo sa týka aktuálnej epidemiologickej situácie na Slovensku, PCR testy potvrdili v utorok 12. apríla ďalších 2 538 pozitívnych. Celkovo ich laboratóriá v našej krajine v tento deň vykonali 7 983.

Pribudlo aj 25 úmrtí na COVID-19. Celkový počet obetí tohto ochorenia na Slovensku tak je 19 643. V nemocniciach je 1 528 hospitalizovaných pacientov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Zdroje: ÚVZSR, MZSR, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá