Jankovská nezvládla súd, na ktorom nenosila talár, píše Lucia Jesenská

  • Dnešné pojednávanie s Monikou Jankovskou neotvorili
  • Americký študent zarobil na akciách milióny
  • Navštívili sme manželku muža, ktorý bol odsúdený za konope
Monika Jankovská
TASR/Radovan Stoklasa, Dano Veselský
  • Dnešné pojednávanie s Monikou Jankovskou neotvorili
  • Americký študent zarobil na akciách milióny
  • Navštívili sme manželku muža, ktorý bol odsúdený za konope

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Pojednávanie v kauze Fatima súd odročil. Jankovská pre dnešok môže odísť
  • Na internetovom vtipe zarobil milióny dolárov. Na úpravu trhu využil mladý študent Reddit
  • Miloslav dostal za tri rastliny konope 16 rokov väzenia: Navštívili sme farmu, kde pestoval marihuanu

Jankovskej prišlo nevoľno

Dnes bol naplánovaný súdny proces s Monikou Jankovskou, ktorá sa mala pred súd postaviť v kauze známej ako Fatima. Bývala štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti však na súd prišla v zlom zdravotnom stave.

Pojednávanie bolo napokon odročené. Jankovskej prišlo na súde nevoľno a musela vybehnúť von. Mnohí začali diskutovať o tom, že ide len o divadielko. Jej obhajca však tvrdí, že problém je skutočný. Bývalá sudkyňa sa mala postaviť pred súd z inej strany, z akej je zvyknutá. Vo svojej funkcii suverénne rozhodovala o iných. No keď sama mala čeliť spravodlivosti, jej telo sa jej postavilo na odpor.

Zdravotné problémy bývalej štátnej tajomníčky rezortu vraj trvajú už dlhodobo. Keď sa však po chvíli vrátila naspäť do pojednávacej miestnosti, ospravedlnila sa so slovami, že už je dobre.

Monika Jankovská kráča na pojednávanie
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Hlavné pojednávanie, ktorého súčasťou mali byť aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer a svat Moniky Jankovskej Peter Vasko, bolo odročené z iného dôvodu.

Sudca neotvoril hlavné pojednávanie preto, že Jankovská si súdnu zásielku s obžalobou neprebrala včas, čím nebola zachovaná prípravná lehota päť dní. Aj tu sa však naskytá niekoľko otáznikov.

Zásielka sa na súd vrátila ako neprebraná v odbernej lehote. Obžaloba sa k niekdajšej štátnej tajomníčke nedostala ani v momente, keď sa súd obrátil na bratislavskú políciu. Tí sa vraj pokúšali doručiť zásielku až šesťkrát.

Monika Jankovská a jej advokát odchádzajú zo súdu
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Avšak, je tu aj druhá strana mince. Jankovskej advokát Peter Erdős si myslí, že obžaloba nemala byť ani len podaná. Podľa neho sa tak nemalo stať preto, že vyšetrovateľ Jankovskej neumožnil preštudovať si vyšetrovací spis a oboznámiť sa s výsledkami vyšetrovania.

K tomu všetkému tu je ešte jej zdravotný stav. Zo stanoviska Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj z iných konaní jasne vyplýva, že Jankovská je schopná účasti na úkonoch trestného konania. Viac sa dočítaš v našom článku.

Zárobok na celý život

Dnes už nie je prekvapením, že aj mladí ľudia si vedia slušne zarobiť. A pokojne aj na akciách spoločnosti, ktorá je v akcionárskych trhoch skôr vtipom. Dôkazom je prípad mladého študenta z USA.

Jake Freeman si takýmto spôsobom zarobil peniaze, ktoré by mu pokojne vystačili na celý život. O to lepšie, že na zarobenie obrovských miliónov nepotreboval veľa – poslúžil mu počítač, orientácia v ekonomike a neslávne známa internetová komunita.

Určite ťa zaujíma, vďaka akým akciám si mladík takto prilepšil. Konkrétne išlo o akcie americkej spoločnosti Bed, Bath and Beyond. Už z názvu vyznieva, že sa špecializuje na predaj domácich potrieb, hygienických produktov a dekorácií.

Jake chcel zarobiť už v čase, keď akcie kupoval. Vtedy mali hodnotu len približne 5,5 amerického dolára, čo je v prepočte na eurá približne rovnaká suma. Neskôr ich predal v hodnote 28 dolárov „za kus“.

laptop a telefón s grafmi
zdroj: Unsplash/Joshua Mayo

A práve to bol zlomový predaj, keď sa mu podarilo zarobiť neuveriteľných 110 miliónov dolárov. Šokujúce je rozhodne aj to, že celý proces trval len pár dní. Aj samotný Jake si myslel, že si na zárobok počká niekoľko mesiacov.

Mladý študent má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti. Dnes je tak jasné, že stáže v investičnej spoločnosti či samoštúdium sa mu vo veľkom vyplatilo. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si náš článok.

Z farmy do väznice

Problematika konope a trestných sadzieb je na Slovensku už dlho rozoberanou témou. Aj napriek tomu, že o škodlivosti marihuany nemôžeme pochybovať, pomerne často sa spomínajú nespravodlivé tresty za jej prechovávanie.

kanabinoid štúdia výskum marihuana
zdroj: Unsplash/CRYSTALWEED cannabis

Nie je však konope ako konope. Dôkazom je aj prípad Miloslava Weizera, ktorého slobodu stáli tri rastliny konope. Dnes si odpykáva 16 rokov väzenia. Redakcia Startitup však vycestovala za jeho manželkou, ktorá nám rozpovedala ich príbeh.

Našich redaktorov na spoločnej farme manželov Weizerovcov privítala pohostinná žena v závese s trinásťročnou dcérou. Porozprávala nielen o tom, ako prišiel jej manžel o slobodu, ale aj o tom, ako zvláda sama chod statku a starostlivosť o dieťa.

Farma Weizerovcov
zdroj: SIU/Dominik Bízik

Rodinný biznis trval sedem rokov a išlo o spokojné farmárčenie. Mohol si si tu kúpiť domáce vajíčka, mlieko, maslo a neskôr aj domáce oplátky. Manuálna práca je dnes to, čo pani Weizerovej pomáha prežiť ťažké chvíle.

Možno sa pýtaš, ako sa mohol život spokojných farmárov tak rapídne zmeniť. Všetko to ovplyvnila Miloslavova choroba, trpí chronickou obštrukciou pľúc a vysokým krvným tlakom.

Po tom, ako si dlhodobo kupoval CBD kvapky, takzvané Fénixove slzy, mu napadlo, že by si mohol vyrobiť vlastné. A tak sa celý príbeh začal písať pri pár semiačkach technického konope.

Farma Weizerovcov
zdroj: SIU/Dominik Bízik

Miloslav dnes v leopoldovskej väznici čaká na nový termín pojednávania. Podal totiž odvolanie. To však podal aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Trnave Tomáš Jarábek. No nie preto, že by sa mu trest zdal privysoký. Práve naopak, podľa zástupcu štátu by si Miloslav zaslúžil 18 rokov.

Celý znalecký posudok leží aj na stole Európskeho súdu. Znalci sa podľa advokáta mali dopustiť niekoľkých chýb a o tých základných nám povedala aj pani Weizerová. Viac si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá