Jaroslav Naď: Prvý minister obrany, na ktorého môže byť Slovensko hrdé

  • Plošné testovanie Slovenska mobilizovalo našu armádu ako ešte žiadna akcia predtým
  • Jej tvárou sa stal súčasný minister obrany Jaroslav Naď
  • Má tento politik našliapnuté stať sa najlepším ministrom obrany, akého naša krajina mala?
jaroslav naď
TASR/Martin Baumann
  • Plošné testovanie Slovenska mobilizovalo našu armádu ako ešte žiadna akcia predtým
  • Jej tvárou sa stal súčasný minister obrany Jaroslav Naď
  • Má tento politik našliapnuté stať sa najlepším ministrom obrany, akého naša krajina mala?

Za celú existenciu samostatného Slovenska armáda v našej krajine nemala tak podstatnú úlohu ako dnes. Každoročne našich vojakov vidíme pomáhať pri záplavách, prírodných katastrofách a sem-tam počujeme aj o ich zahraničných misiách. To však neznamená, že vojaci doteraz na Slovensku nemali žiadnu inú prácu.

S najväčšou krízou od druhej svetovej vojny sme si akurát všetci uvedomili ich dôležitosť v našej krajine. Už od vypuknutia pandémie armáda pomáha s jej zvládnutím. Dnešné dni však na ňu upierame omnoho viac zraku ako inokedy. Celoplošné testovanie národa, akcia ktorá má svojich zástancov aj odporcov, však aj naďalej ostáva obrovským projektom na aký sa neodhodlal žiadny štát. A celá táto akcia stojí okrem zdravotníkov, dobrovoľníkov a policajtov, aj na našej armáde.

Minister s veľkým potenciálom

Počas celej pandémie sledujeme, aké opatrenia nám prinesie premiér Igor Matovič, epidemiológ Mikas či minister zdravotníctva Krajčí. Posledné dni však čoraz častejšie upierame zrak aj na doteraz až tak nevšímanú funkciu ministra obrany. Jaroslav Naď sa nám tak javí ako prvý minister obrany na ktorého Slovensko bude ešte dlho spomínať. A vyzerá to tak, že tentoraz bez horkosti a chytaní sa za hlavu.

zdroj: FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ministerstvo zodpovedné za riadenie a kontrolu obrany Slovenskej republiky nebolo nikdy pre širokú verejnosť obzvlášť zaujímavé. Ak nepočítame vyše dvadsaťročnú okupáciu ruskou armádou v minulom tisícročí, naše územie sa teší už zo 75. výročia mieru. Keď teda spomíname na bývalých ministrov obrany v hlavách nám skôr vyskočia ich kauzy. Kvôli nim musel už nejeden minister z tohto postu odstúpiť.

Hýčkanie a kapitáni

Poslední dvaja sa síce ohriali na svojom mieste celé volebné obdobie, avšak pri ich menách väčšine nenapadnú ich zásluhy v mene štátu. Nie, že by nič dôležité pre našu armádu nespravili, avšak čo si predstavíme pri mene Martin Glváč? Všetka jeho politická práca akoby zanikla a nahradil ju už notoricky známy citát: ,,Zaslúžiš si hýčkanie a opateru.“

Po bývalom ministrovi Petrovi Gajdošovi nám tiež v hlavách ostali akosi len tie ,,faily“. Jeho povyšovanie politikov do vojenských hodností spôsobilo, že na bývalého šéfa parlamentu si už nikto nespomenie inak ako na kapitána Danka. Pád stíhačky MiG-29 pri Nových Sadoch, akoby len ,,tesne“ minul dom ministra Gajdoša. Zato neskoršie vtipy triafali osobu ministra priamo.

Dvadsať rokov skúseností s obranou

Už ku koncu vlády sa vtedy mimoparlamentná strana OĽANO rozhodla vytvoriť tieňovú vládu. Na post tieňového ministra obrany dosadila, vtedy verejnosti nie veľmi známeho, Jaroslava Naďa.

,,Človek ktorý, pozná do hĺbky problémy v slovenskej armáde, má skúsenosti v riadiacich pozíciách, má pripravené konkrétne riešenia, ktoré by upadajúci stav slovenskej armády dokázali zastaviť,“ povedala v roku 2018 už o súčasnom ministrovi na tlačovej konferencii Veronika Remišová. 

Jaroslav Naď mal už pred vymenovaním do tejto funkcie dvadsaťročnú skúsenosť s agendou obrany. Dlhé roky formuloval politiku a upozorňoval na netransparentné konanie.

Na ministerstvo nastúpil ako čerstvý absolvent politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bella v Banskej Bystrici. Za tie roky sa vystriedal na rôznych pozíciách, mimo iného aj ako generálny riaditeľ sekcie obrannej politiky, medzinárodných vzťahov a legislatívy počas funkcie ministra Ľubomíra Galka.

Si spokojný/á s prácou ministra obrany?

Mladosť v SMERE?

Jaroslav Naď bol tiež v mladosti členom strany Smer-SD. Ako povedal v rozhovore pre DenníkN, do strany vstúpil ako 19-ročný preto, že jeho otec bol jej zakladajúcim členom. ,,Pokiaľ si pamätám, Robert Fico si dal niekedy okolo roku 2000 inzerát do novín, že zakladá stranu, a pokiaľ majú ľudia záujem s ním spolupracovať, majú sa ozvať. Môj otec ten inzerát videl a zatelefonoval na uvedené číslo,“ priznal v rozhovore.

Svoje pôsobenie v strane tiež odôvodňuje tým, že Robert Fico bol vtedy vnímaný ako demokrat, bojovník za Markízu a mladý populárny politik. V Smere sa, vtedy tiež mladý Naď, prestal angažovať v roku 2002. Jeho otec vystúpil ešte pred voľbami v roku 2006.

Detstvo Jaroslava Naďa je spojené s regiónom Zemplín a neskorší život prežil v Banskej Štiavnici, aby sa mohol usadiť v dedinke na západnom Slovensku pri Senci,  v Hrubej Borši. Ešte pred postom ministra sa venoval regionálnej politike.

Minister Naď je v súčasnosti rozvedený a má 3 deti. Matkou najmladšieho syna Adamka je bývalá novinárka a súčasná hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrosová, s ktorou sa Naď nedávno rozišiel po šiestich rokoch vzťahu.

„Je pravda, že s Barbarou Túrosovou už netvoríme pár. Rozchádzame sa ako priatelia. V záujme nášho syna Adamka však prosíme o rešpektovanie nášho súkromia,“ vyjadril sa minister obrany pre Nový Čas

Jaroslav Naď však nie je jediným členom rodiny, ktorý inklinuje k obrane. Jeho brat René Naď rovnako pôsobil na nižších pozíciách na ministerstve obrany ešte za šéfovania ex-ministra Jaroslava Bašku.

V rokoch 2012 až 2013 pôsobil súčasný minister obrany ako diplomat – vedúci sekcie obrany Stálej delegácie Slovenskej republiky pri NATO a Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri Európskej únii.  Post v Bruseli v tom istom zastupiteľstve získal aj brat René. Prácu v hlavnom meste Belgicka tiež našiel aj vtedajší švagor Jaroslava Naďa – Anton Tretinár. Ten sa zamestnal ako šofér.

Od roku 2014  nastúpil Jaroslav Naď na post zástupcu riaditeľa mimovládnej organizácie Globsec.

Jasne deklarovaná západná orientácia

Naďove pro-atlantické smerovanie teda bolo vždy jasne deklarované. ,,Nikdy nebudeme spochybňovať naše členstvo v únii a NATO, všetkým nám na tom záleží a nevidíme v tom žiadnu alternatívu,“ povedal na tlačovej konferencii v roku 2018.

Strana SNS a vtedajší minister obrany Gajdoš si vyslúžili jeho kritiku za proruskú inklináciu, keďže aj NATO Rusko označilo za bezpečnostnú hrozbu.

Jeho dôvera v toto spoločenstvo pramení z faktu, že za celú existenciu NATO si ani jedna jediná krajina netrúfla zaútočiť na žiadneho ich člena ,,Ten pocit odstrašenia, keď ja zaútočím na krajinu a voči mne sa postaví ďalších 29 krajín, ktorých ma veľmi silnú armádu je tak odstrašujúci, že si na to ešte nikto netrúfol. To je odstrašujúci element, na ktorom to treba celé postaviť,“ vyjadril sa Naď v diskusii pre Startitup.

Podľa jeho slov Slovensko ani nemá žiadnu inú alternatívu, ako byť odkázané na spojencov. Sami by sme sa totiž nemali veľkú šancu poraziť štát, ktorý by nás napadol. ,,Úlohou Slovenskej republiky v prípade vojenského konfliktu, ktorý si nikto neželá, je vydržať tri dni. A potom za tri dni prídu spojenci, ktorý vedia zásadným spôsobom pomôcť k ochrane nášho územia,“ dodáva.

Mizerné vybavenie armády

Ešte pred nástupom do funkcie, kritizoval vybavenosť slovenskej armády, rovnako ako nízke platy pre vojakov ,,Vojaci si nakupujú svoje oblečenie, svoju výstroj sami v Army Shopoch, náhradné diely do vozidiel, aby na nich mohli jazdiť a aby ich mohli opravovať sami v mototechniach, lebo keby čakali, kedy to príde v rámci obstarávania, tak týždeň nepracujú. Vojaci si nosia svoj počítač, aby na tom mohli robiť, lebo nemajú. Odchádzajú špičkoví odborníci, naplnenosť v pozíciách a v štruktúre ozbrojených síl je kriticky nízka, najnižšia v histórii.“

jaroslav naď vojak
zdroj: FB/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Tesne pred voľbami ešte stihla bývalá vláda výrazne zvýšiť platy vojakov. Naď ich už tak do konca volebného obdobia neplánuje zvyšovať.

Rušenie tendrov aj transparentnosť zmlúv

Rovnako pred nástupom minister kritizoval, nákupy armádneho vybavenia, napríklad transportérov 8×8 či stíhačiek, ktoré podpísala už minulá vláda.

Ako uviedol, je podporovateľom modernizácie armády, zároveň však trvá na transparentnosti a čo najefektívnejším hospodárení so štátnym rozpočtom. Preto v apríli tohto roku oznámil zrušenie prebiehajúceho tendru na nákupy obrnených vozidiel 4×4 a zastavenie prebiehajúceho tendru pre transportéry 8×8.

Ministerstvo vnútra tak začalo od nástupu Naďa do funkcie konečne efektívnejšie komunikovať s verejnosťou a my môžeme nie len lepšie vidieť prácu našich vojakov, ale aj uzatvorené zmluvy. Ich príkladom je aj zverejnenie utajovaných zmlúv na nákup stíhačiek F-16. Tieto stíhačky za 1,6 miliardy eur sú najväčším nákupom, ktorý iniciovala minulá vláda. V máji tiež ministerstvo zverejnilo rovnako utajovanú zmluvu na nákup vrtuľníkov  Blackhawk za 235 miliónov. Vyzerá to tak, že transparentnosť je naozaj heslom súčasného ministra obrany.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Jaro Naď (@jaro_nad),

,,Kapitáni“ majú smolu

Sympatie verejnosti si tiež získal tým, že zrušil predchádzajúce vojenské hodnosti politikov, ktoré udelili jeho predchodcovia. ,,Urobil som to kvôli tým vojakom. Vojaci napríklad na to, aby sa mohli stať kapitánom, musia 15 rokov slúžiť. Aby sa stali plukovníkom, slúžia 25 až 30 rokov. Moji predchodcovia, či to bol pán Gajdoš alebo predtým pán Glváč, zo svojej roztopaše pridelili vysoké dôstojnícke hodnosti,“ uviedol v diskusii pre Startitup.

Najväčšiu akciu svojho funkčného volebného obdobia však zažíva práve v tieto dni. Po dobre zvládnutom pilotnom testovaní na Orave, nielen Slovensko, ale aj celý svet upiera oči na celonárodnú akciu. Minister obrany Jaroslav Naď sa stal akousi tvárou celej akcie. Aj napriek tomu, že pár hodín pred samotným testovaním to vyzeralo, že nie sme dostatočne vybavení, minister zvláda komunikáciu aj celý priebeh bez väčších komplikácií.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

One time, next time! 😊 K včerajšiemu dňu otestovaných viac ako 2,5 milióna ľudí. #startitup

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP SK (@startitup_sk),

Zdroje: NR SR, TASR, SITA, Jaroslav Naď, DenníkN, Nový Čas, Plus7dní

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá