„Jedlo nie je hriech, ani vražda.“ Kristína lieči poruchy príjmu potravy ako jediný kouč na Slovensku

  • Kristína bojovala s anorexiou viac ako 10 rokov
  • Dnes pomáha klientom, aby po liečbe opäť neskončili v nemocnici
  • Anorexia vzniká aj v rodinnom prostredí
porucha príjmu potravy kristína miřetinská
Instagram/reprofoto/kitaka_haes, Canva/pixelshot
  • Kristína bojovala s anorexiou viac ako 10 rokov
  • Dnes pomáha klientom, aby po liečbe opäť neskončili v nemocnici
  • Anorexia vzniká aj v rodinnom prostredí

Kristína Miřetinská v 14 rokoch padla do zajatia anorexie, ktorá sa s ňou v rôznych formách ťahala viac ako 10 rokov. Jej cesta bola plná pokusov, omylov a pádov. Tri kroky vpred a dva zase vzad. Nedostatok informácií a podpory ju uväznili v chorobe na dlhý čas a ukradli jej množstvo životných momentov. Ona sa ale nevzdala a našla z toho cestu von.

Dnes je jedinou certifikovanou koučkou na Slovensku v liečbe porúch príjmu potravy. Venuje sa pacientom vo svojom voľnom čase a jej cieľom nie je ani nahradiť psychológov a lekárov v liečbe, ale zaplniť medzeru. Tie najťažšie skúšky čakajú človeka, ktorý trpí poruchou príjmu potravy, mimo ordinácie, doma v jeho bežnom živote, kde často podpora chýba. A tou podporou je práve Kristína.

  • Ako v rodinnom prostredí spadla Kristína do poruchy príjmu potravy?
  • Prečo s anorexiou bojovala viac ako 10 rokov?
  • Ako dnes pomáha pacientom po liečbe?
  • Aké sú varovné signály anorexie?

V akej oblasti pracujete a čo vaša práca obnáša?

Popri mojej bežnej práci sa vo voľnom čase venujem klientom, ktorí trpia poruchami príjmu potravy a nezdravým vzťahom k jedlu. Väčšinou v rámci multidisciplinárneho tímu spolupracujem s ľuďmi, ktorí majú problémy s príjmom potravy. Majú svojho psychológa, alebo nutričného terapeuta, nastavený nejaký plán a ja im pomáham s dosahovaním cieľa a jeho napĺňaním.

Väčšina pacientov zažíva ťažké situácie nie v ordinácii, keď prídu na kontrolu k odborníkovi, ale mimo nej. Majú problém sa napríklad rozhodnúť, či ísť cvičiť, alebo nie. S podobnými problémami sa na mňa môžu obrátiť počas bežných dní.

Psychológ alebo nutričný poradca zvyčajne nemá kapacitu riešiť klientov mimo ordinačných hodín. Kouč slúži ako podpora. Pomáha klientovi dodržať stanovené ciele počas liečby. Posilňuje zdravé ja toho pacienta.

Kristína Miřetinská
zdroj: Kristína Miřetinská

Ja som v kontakte s klientmi skoro 24/7. Som im k dispozícii, keď ma potrebujú. Okrem toho mávame raz týždenne buď osobné stretnutie, alebo konzultácie online.

Čo považujem za veľmi veľký benefit koučingu, je to, že mám priestor jesť s klientom. Vie si tak vybudovať zdravé stravovacie návyky. Nemusí na to byť sám. Keď má človek pri sebe niekoho, kto ho podporuje a vie, ako mu pomôcť, ide sa mu tou cestou ľahšie.

V tínedžerovom veku ste bojovali s anorexiou. Aké boli príznaky a kedy ste ich spozorovali?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá