Jeff Bezos porazil Elona Muska. Má prvú znovupoužiteľnú raketu!

  • Spoločnosť Blue Origin zaoberajúca sa súkromnými letmi do vesmíru, riadená zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom v utorok oznámila, že ich rakete New Shepard sa po lete podarilo úspešne pristáť na Zem. To z nej robí prvú raketu, ktorej sa podarilo jemne pristáť po lete do vesmíru.
image_1448398813.jpeg
  • Spoločnosť Blue Origin zaoberajúca sa súkromnými letmi do vesmíru, riadená zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom v utorok oznámila, že ich rakete New Shepard sa po lete podarilo úspešne pristáť na Zem. To z nej robí prvú raketu, ktorej sa podarilo jemne pristáť po lete do vesmíru.

 

Tiež to znamená, že Blue Origin porazil SpaceX v závode, kto vyrobí prvú znovupoužiteľnú raketu. Spoločnosť SpaceX vedená Elonom Muskom sa snažila so svojou raketou Falcon 9 jemne pristáť za uplynulý rok, zatiaľ však neúspešne.

 

 

„Rakety boli vždy postrádateľné. Už nie. Teraz je na našej štartovacej ploche v západnom Texase bezpečne uložená najvzácnejšia beštia, použitá raketa,“ povedal Bezos vo vyhlásení.

 

V súčasnej dobe sú všetky rakety po lete do vesmíru buď zničené, alebo opustené po štarte. Je to dizajn, ktorý výrazne zvyšuje náklady letov do vesmíru, pretože pre každý ďalší štart musí byť postavená úplne nová raketa. Súkromné spoločnosti prevádzkujúce lety do vesmíru hľadali spôsoby, ako zachrániť časti svojich rakiet po štarte tak, aby ich mohli použiť znovu, čo znižuje výrobné náklady. Avšak, nikomu sa to nepodarilo – až doteraz.

 

 

Blue Origin spolu s oznámením vydal video, zachytávajúce testovací let rakety. Video má nádych intenzívneho hollywoodskeho akčného filmu a zahŕňa skutočné zábery spojené s počítačovou animáciou pre zobrazenie rakety vo vesmíre. Ukazuje ako New Shepard stúpa do výšky 100,5 kilometra – alebo suborbitálneho priestoru – čo je miesto, kde sa odpojí kapsula s posádkou. Ak by na palube kapsule boli ľudia, predtým než spadne späť na Zem , zažili by štyri minúty betiažového stavu. Kapsula s posádkou je navrhnutá tak, aby s budúcimi cestujúcimi pristála bezpečne pomocou skupiny padákov.

 

Ale hlavný trup, kde sídli väčšina paliva a motorov rakety, je navrhnutý pre iný typ mäkkého pristátia. New Shepard používa techniku ktorá zahŕňa opätovné zažihnutie motorov rakety počas toho, ako trup padá späť na Zem. Motory sa používajú na ovládanie zostupu rakety, pomáhajú ju spomaliť a udržať v zvislej polohe tak, aby vertikálne pristála. Je to podobný systém, akým chce SpaceX pristáť so svojou Falcon 9 raketou.

 

 

Ale vyzerá to, že vzťahy medzi spoločnosťami nie sú vôbec napäté. Elon Musk cez Twitter zagratuloval Jeffovi Bezosovi a tímu Blue Orbit ale hneď na to pripomenul, že medzi raketami New Shepard a Falcon 9 je badateľný rozdiel.

Falcon 9 je navrhnutá pre vynášanie nákladu do spodnej obežnej dráhy Zeme, zatiaľ čo New Shepard dokáže dopraviť cestujúcich len do suborbitálneho priestoru. Objekty v suborbitálnej dráhe sú stále vo vesmíre, ale nedokážu urobiť plný obeh okolo Zeme a nakoniec padnú späť na povrch.

Každopádne je pristátie rakety New Shepard veľkým krokom vpred a vďaka viac krát použiteľným raketám sa snáď čoskoro znížia náklady na vesmírne lety a možno sa raz každý bude môcť pozrieť na Zem z toho nekonečna.

 

Zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech