K. Matzka: Zakladatelia sú tou najväčšou devízou každého start-upu

  • Prečo niektoré start-upy zlyhajú a iné sa presadia na medzinárodnom trhu? Podľa čoho sa investori rozhodujú, do ktorého podnikateľského nápadu investujú? Čo je nočnou morou investora? O tom všetkom hovorí v exkluzívnom rozhovore pre Startitup.sk rakúsky investor Klaus Matzka, partner Pioneers.
image_1415970549.jpeg
  • Prečo niektoré start-upy zlyhajú a iné sa presadia na medzinárodnom trhu? Podľa čoho sa investori rozhodujú, do ktorého podnikateľského nápadu investujú? Čo je nočnou morou investora? O tom všetkom hovorí v exkluzívnom rozhovore pre Startitup.sk rakúsky investor Klaus Matzka, partner Pioneers.

„Ak máte správnu víziu, ambíciu a vytrvalosť, neexistuje žiaden dôvod na to, aby ste v podnikaní nedosiahli úspech“ Klaus Matzka.

 

Čo bola tá najdôležitejšia lekcia, ktorú ste sa o podnikaní naučili?

Tá, že pokiaľ máte správnu víziu, ambíciu a vytrvalosť, neexistuje žiaden dôvod na to, aby ste v podnikaní nedosiahli úspech. Naučil som sa to vtedy, keď som v Rakúsku zakladal svoj prvý start-up zameraný na online servis, a takmer každý okolo mňa spochybňoval udržateľnosť tohto podnikateľského zámeru. A niektorí dokonca spochybňovali aj moje duševné zdravie J

 

Čo potrebuje každý start-up k tomu, aby sa presadil na medzinárodnom trhu?

Potrebuje tú správnu štipku ambicióznych zakladateľov – ten tím, ktorý dokáže pokryť všetky tímové role dôležité pre rast na medzinárodnej úrovni, a teda rolu výkonného riaditeľa (CEO), technického riaditeľa (CTO) a prevádzkového riaditeľa (COO). Plus,  potrebuje k tomu celému pridať VC investora s dobrou sieťou kontaktov a odbornými znalosťami z daného sektora.

 

 

Aký je najväčší problém dnešných start-upov? Ako ho môžu riešiť?

Napriek tomu, že v poslednom období európske start-upy vykazujú rast, stále je realitou aj to, že sa ich zakladatelia príliš orientujú na technologické aspekty a zabúdajú na tie trhové. Najskôr by mali nájsť zákaznícky problém, ktorý chcú riešiť, až potom sa sústrediť na zdokonaľovanie produktu či technológie.

 

Investujete do rizikového kapitálu. Čím vás dokáže start-up zaujať?

Musí mať:

1)    Presvedčivých zakladateľov – takých, ktorí poznajú svoje remeslo, majú správne ambície, sú úprimní a nezaujímajú ich na prvom mieste peniaze

2)    Príležitosť adresovať produkt širokému okruhu zákazníkov

3)    Nejaký (skorý) dôkaz toho, že spĺňa vyššie uvedené body

 

Prečo ste sa vlastne stali partnerom Pioneers?

Pretože sa mi veľmi páčilo, čo som videl – dvoch vizionárov, ktorým sa za pár krátkych rokov podarilo vytvoriť v podstate z ničoho platformu pre podnikateľov a technológie budúcnosti. Táto platforma postupne získala vedúce postavenie na európskom trhu. Pioneers je životne dôležitý pre to, aby sa európsky start-up ekosystém stal ešte silnejším. Z toho môžeme čerpať my všetci, či ste podnikateľ, investor, ekonomika alebo spoločnosť ako celok. Chcem podporiť tento rast.

 

Čo je teda najväčšou nočnou morou investora?

Asi to, že by investoval do spoločnosti, ktorá by následne stratila kľúčového človeka. To nie je ľahké vyriešiť. Riziko sa dá znížiť tým, že investor bude venovať viac času na to, aby pochopil ambície či motiváciu zakladateľov a dynamiku celého tímu, a menej času bude venovať samotným technologickým aspektom produktu.

 

Keby ste mohli dať začínajúcim podnikateľom len jednu jedinú radu, čo by to bolo?

Dajte si pozor na potenciálne problémy medzi zakladateľmi, ktoré dokážu start-up destabilizovať. Zredukujte toto riziko.

 

Klaus Matzka podporuje Pioneers. Slovenské vydanie Pioneers pod názvom Pioneers Unplugged Bratislava #2 sa uskutoční 27.11.2014 o 19.00 hod. v priestoroch Connect Coworking na Páričkovej ulici 18 v Bratislave. Na trh ho prináša AVE Agency. Viac informácií nájdete tu: http://www.startitup.sk/event/detail/e146-pioneers-unplugged-bratislava-2

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech