Kamióny britského reťazca sú poháňané zbytkami potravín

  • Odpad z potravín, bol pre nás vždy tak trochu strašiak. Problém s vyhadzovaním jedla rieši každá krajina. Veľká Británia vytvorila spôsob, ako využiť tento odpad na prospešnú vec.
collageewg
pexels.com/flickr.com
  • Odpad z potravín, bol pre nás vždy tak trochu strašiak. Problém s vyhadzovaním jedla rieši každá krajina. Veľká Británia vytvorila spôsob, ako využiť tento odpad na prospešnú vec.

V Británii zastavili vyhadzovanie odpadkov potravín na skládky už v roku 2012. Z odpadu skúšali tvoriť recyklované „kocky“. Tým, že odpad recyklovali týmto štýlom, darilo sa im znížiť emisie skleníkových plynov o pätinu. Tento mierny pokrok im ale nestačil. S novým spôsobom recyklácie odpadu prišla spoločnosť so sieťou supermarketov – Waitrose. Tento spôsob by mal byť ešte lepší a hlavne prakticky využiteľný. Odpad bude poháňať nákladiaky, ktoré dovážajú jedlo práve do supermarketov.

Foto: flickr.com

Vo Veľkej Británii je vyhadzovanie potravín veľkým problémom. Nakoľko až 8,4 milióna rodín má problém sa každý deň uživiť a ročne sa približne vyhodí až 7,3 milióna ton jedla. Toto je stav, ktorý sa snažia čo najrýchlejšie zmeniť, a to aj pomocou nákladiakov, ktoré budú vyhodené potraviny používať, ako ich pohon.

Spoločnosť Waitrose spolupracuje s firmou CNG Fuels, ktorá im v tomto kroku najviac pomáha. Podarilo sa im implementovať nový systém spracovania pohonnej hmoty už do viac ako 10 nákladiakov. Odpad bude ich jediné a 100% pohonné palivo, ktoré im umožní dojazd až do 500 míľ.

Foto: youtube.com

„Budeme schopní vykonávať dodávky do našich predajní bez toho, aby naše nákladiaky museli natankovať. Biometán je taktiež oveľa lacnejší ako nafta a umožní nám dojazd až do 500 míľ, čo je veľmi dôležité pre nás, ako dopravcov potravín,“ povedal Justin Laney z Waitrose.

Keďže pohonná zmes biometánu v priemere stojí o 40% menej ako nafta, akékoľvek vylepšenia nákladiakov sa im v priebehu najbližších rokov vráti. Ďalším plusom je aj produkovanie o 70% menej oxidu uhličitého, čo podporuje znižovanie emisií skleníkových plynov. Týmto krokom sa Veľká Británia pokúsi znížiť ich tvorbu o 40% do roku 2030.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK