Kauza nesprávne vyoperovaného oka ukázala pravú tvár nášho zdravotníctva, píše Jana Bačová

  • K prípadu zle vyoperovaného oka sa vyjadrila aj Cigániková
  • V Tatrách vyrastie nový rezort za 15 miliónov eur
  • Vojna je ťažká aj pre ľudí v Bielorusku
oko
Ilustračný obrázok, Unsplash/@victorfreitas, Unsplash/@darksidoo
  • K prípadu zle vyoperovaného oka sa vyjadrila aj Cigániková
  • V Tatrách vyrastie nový rezort za 15 miliónov eur
  • Vojna je ťažká aj pre ľudí v Bielorusku

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Kauza zle vyoperovaného oka: Za prešľapom lekárky mohla stáť bežná vec, tvrdí Cigániková
  • V 27 rokoch zázračne zbohatol. V Tatrách postaví vily a hotel za 15 miliónov eur
  • Bieloruský novinár: Lukašenko nespraví bez Putina nič. Ľudí tu zatvárajú bez dôvodu

Absurdná tragédia

V poslednom čase sa na Slovensku doslova roztrhlo vrece so šokujúcimi správami. Pamätáš si ešte na prípad, kedy pacientovi v nitrianskej nemocnici operovali zlé koleno? Tak iba prednedávnom šokovala celé Slovensko podobná správa o neuveriteľnom prípade, kedy lekárka vyoperovala pacientovi nesprávne oko. Na počutie to znelo síce úplne absurdne, no následky sú tragické.

V bratislavskej nemocnici v Ružinove totiž jednému z pacientov vyoperovali nesprávne oko. Lekárka mu chirurgicky odstránila jeho zdravé oko, pričom mu následne muselo byť odstránené aj to druhé, ktoré bolo choré. Nešťastná udalosť tak pacienta pripravila o obe oči.

Celý zákrok sa mal odohrať už v minulom roku na prelome októbra a novembra. Startitup sa preto snažil zistiť, ako sa prípad ďalej vyvinul, aký bol dôvod fatálneho zlyhania osvedčenej lekárky a či v nemocnici boli následne preskúmané bezpečnostné procedúry. Oslovili sme rezort zdravotníctva, ale aj šéfku parlamentného výboru Janu Bittó Cigánikovú.

Informáciu o šokujúcej udalosti z minulého roka však ako prvý priniesol portál Teraz.sk. „Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru,“ ozrejmila postoj univerzitnej nemocnice hovorkyňa Eva Kliská.

Kurióznu a nešťastnú situáciu berie celá nemocnica veľmi citlivo. Startitup však zaujímal aj postoj samotného rezortu Vladimíra Lengvarského.

Ten ozrejmil, že prípadom sa zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vďaka incidentu sa rozhodla Univerzitná nemocnica Bratislava preškoliť personál očnej kliniky, a tiež bola vytvorená nová pracovná skupina.

Podarilo sa nám kontaktovať aj saskárku Janu Bittó Cigánikovú, ktorá šéfuje parlamentnému zdravotníckemu výboru a prípad riešila aj osobne.

„Toto je taká vec, že to zasiahne asi každého. Riešila som to s nemocnicou, ale aj s ministerstvom zdravotníctva. Pani doktorka dokonca vyvodila osobnú zodpovednosť,“ prezradila Cigániková.

Jana Bittó Cigániková
zdroj: TASR/Martin Baumann

Šéfka výboru ozrejmila priebeh komunikácie s poškodeným pacientom a rozumie tomu, že incident ľudí rozhneval. Čo však bolo podľa nej dôvodom zle vykonanej operácie a ako sa k celej situácii stavia lekárka, sa dočítaš v našom článku.

Nový tatranský rezort

Tatry sú lákavou destináciou na Slovensku, či už na letnú dovolenku alebo iba jednodňový výlet. Neustále tam rastú nové hotely a vily bohatých podnikateľov.

Ako sa zdá, pridá sa k nim aj majiteľ jedného z najväčších predajcov mobilných telefónov v strednej a východnej Európe, ktorý má veľké plány.

Nový rezort vzniká v Tatranskej Lomnici v lokalite pod údolnou stanicou lanovky. Podľa dostupných informácií bude zahŕňať tri rezidenčné vily, spa budovu a hlavnú hotelovú budovu. Celková výška investície má predstavovať neuveriteľných 15 miliónov eur.

Elements Tatranská Lomnica
zdroj: Elements Tatranská Lomnica

Za projektom je bratislavská spoločnosť Hotel Elements Properties. Tá za posledné roky zverejnila tržby vo výške o eur, no projektový manažér Tomáš Foti situáciu objasňuje tak, že ide o o firmu, ktorá „je čisto pre účely realizácie projektu“.

Na výstavbe Elements Tatranská Lomnica sa intenzívne pracuje. Projekt vyhotovuje tím špecialistov z firiem PCK & Partners, Grido Architektúra & Design a M S Arch. Developerom projektu je firma Hotel Elements Properties, s. r. o. Foti informoval, že celú výstavbu by chceli ukončiť do 12 mesiacov. „Projekt je financovaný bankou UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s., a vlastnými zdrojmi.“

Avšak projekt musel prejsť náročným procesom schvaľovania stavebného povolenia, čo celkovo trvalo 4 roky. Príprava projektu ale prebiehala už od roku 2013, pričom investor musel neustále komunikovať a spolupracovať s každou organizáciou, ktorá pôsobí vo Vysokých Tatrách a prejavila záujem.

„Zároveň sme zaviedli pravidlo, že ak investor na území Tatier postaví a predá nejaké rezidencie alebo apartmány, určitá čiastka z predaja musí byť použitá v prospech realizácie nápadov a podnetov občanov Tatier,“ vysvetlil Foti. Interne stanovenú sumu plánujú použiť na podporu mládeže v lokalite Tatier.

Elements Tatranská Lomnica
zdroj: Elements Tatranská Lomnica

Projekt by mal byť ekologicky šetrný k prírode a životnému prostrediu. Čo všetko bude komplex zahŕňať a kto je vlastne Kamil Vacek, ktorý je ideovým tvorcom projektu, sa dočítaš v našom článku.

Ustráchaný Lukašenko

Vojna, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine už vo februári tohto roku, spustila vlnu propagandistickej mašinérie a rôznorodých názorov. Isté však je, že Bielorusko patrí k popredným spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina. Avšak to, čo si Bielorusi o vojne na Ukrajine naozaj myslia, je veľmi ťažké odhadnúť, čo potvrdil aj bieloruskí novinár Barys Haretski. 

Už od októbra minulého roka, keď sa začali objavovať informácie o tom, že Rusko zhromažďuje svojich vojakov a vojenskú techniku, sa hromadili obavy z toho, že do situácie by sa mohlo zamotať aj Bielorusko.

To totiž poskytovalo výhodnejšie podmienky pre ruský útok na hlavné mesto Ukrajiny, Kyjev. Avšak doteraz sa bieloruská armáda priamo nezapojila do ruskej invázie.

Doteraz, štyri mesiace od začiatku ruskej invázie, umožňuje bieloruský vodca Alexandr Lukašenko ruskej armáde využívať bieloruské územie na útok na Ukrajinu a taktiež poskytovali ruským vojakom lekársku starostlivosť a ubytovanie. Jeho postoj je od začiatku vojny tak úplne jasný. Lukašenko by si bez Putina totiž nemohol ani škrtnúť.

Putin Lukašenko2
zdroj: TASR/AP, Maxim Blinov

Aká atmosféra v Bielorusku naozaj panuje, nám podrobne opísal novinár Barys Haretski z Bieloruskej asociácie novinárov (BAJ). Haretski bol nútený ujsť z krajiny, keďže množstvo jeho kolegov skončilo už vo väzení. Momentálne žije v Litve, no jeho rodina a priatelia sú stále v Bielorusku. 

„Situácia je teraz veľmi ťažká. Každý v Bielorusku sa bojí. Boja sa čo i len lajkovať posty. Alebo vôbec navštevovať kanály v Telegrame. Veľa médií je blokovaných, pričom za návštevu ich kanálov a vyhľadávanie informácií na Telegrame hrozí kriminálne stíhanie. Tieto kanály sú v Bielorusku prakticky ilegálne a ich návšteva môže stáť ľudí slobodu,“ opisuje situáciu v rodnej krajine.

Ľudia v Bielorusku sú vystrašení a boja sa väčších zhromaždení, vďaka ktorým sa môžu jednoducho dostať do väzenia. Podľa Haretskiho je však pre nich veľmi ťažké opustiť krajinu. Skrývať sa musia aj novinári, ktorí sú svoju profesiu nútení vykonávať v tajnosti. 

Ale prečo sa Lukašenko, ktorý má tak blízko k Putinovi, ešte nepripojil k invázii? Čečenský vodca Ramzan Kadyrov, ktorý je tiež spájaný s ruským prezidentom tak urobil, no on nie. Podľa bieloruského novinára by takéto rozhodnutie vyšlo Lukašenka veľmi draho. 

Kadyrov
zdroj: Flickr/Bruce Sterling

„Rusko používa naše územie na ostreľovanie ukrajinského územia. Lukašenko nemôže Putinovi povedať nie, ale on samotný nepotrebuje túto vojnu. Bielorusko je malá krajina, ak by len pár ľudí umrelo pre Rusko v Ukrajine, bola by to veľká informačná explózia. Tohto sa Lukašenko bojí, pretože ľudia v spoločnosti sú nervózni a zároveň vystrašení, a tak by stačila len malá kvapka a mohli by sa zaplniť ulice a začať protesty,“ doplnil.

Na Bielorusko boli uvalené od začiatku ruskej invázie viaceré sankcie. Z čoho má však ešte Lukašenko strach a ako krajania vnímajú situáciu na Ukrajine, sa dočítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: SIU, teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá