Každý 8. človek bol podvedený stočenými kilometrami a prišiel o tisícky eur. Slovenský projekt to však zmení

  • Približne 50 % áut na Slovensku je jazdených, len teraz ich je v ponuke viac ako 100 000
  • Ojazdené autá možno predať aj o 10 000 € drahšie, v podvode môže obeť prísť o množstvo peňazí
  • Slovenský projekt sa to snaží zmeniť, ak by si ľudia kilometre kontrolovali, podvod by mohol zmiznúť
jazdene
carwale
  • Približne 50 % áut na Slovensku je jazdených, len teraz ich je v ponuke viac ako 100 000
  • Ojazdené autá možno predať aj o 10 000 € drahšie, v podvode môže obeť prísť o množstvo peňazí
  • Slovenský projekt sa to snaží zmeniť, ak by si ľudia kilometre kontrolovali, podvod by mohol zmiznúť

Približne 50 % áut na Slovensku je jazdených. Vozidlá z druhej ruky predstavujú ideálne ekonomické rozhodnutie pre mladého človeka, ktorý si auto kupuje po prvýkrát, no tiež pre každého, kto s jedným autom vydrží len krátku dobu.

Podľa SITA je dnes v ponuke k dispozícii minimálne 100 000 áut z druhej ruky. Ľudská nátura je však nevyspytateľná a pri výbere auta sa treba mať preto na pozore pred rôznymi podvodmi.

Stočené auto sa dá predať o tisícky eur drahšie

Stáčanie kilometrov je bežné u jednotlivcov či v prípade nelegitímnych bazárov. Stočené autá sa predávajú aj od 1 000 € do 10 000 € drahšie a ide o veľmi rozšírený podvod, ako nám potvrdil predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Podvody pri predaji auta sú dnes v auto-moto svete epidémiou a ak sa niekto rozhodne pre nákup jazdenky, mal by si dávať veľký pozor. Inak môže kúpiť auto s hodnotou nižšou o tisícky eur. A auto so stočenými kilometrami sa reklamuje poriadne ťažko.

zdroj: @startitup

Každý ôsmy človek má skúsenosť so stáčaním kilometrov

Pri investícii tak veľkých rozmerov ako je nákup auta, ktorá niekedy dosahuje aj desaťtisíce eur, skrátka treba myslieť na bezpečnosť a chrániť sa pred podvodom.

Presne pre takéto prípady spustili Slováci unikátny projekt OverenieKilometrov.sk, cez ktorý si môžeš pozrieť údaje o akomkoľvek slovenskom vozidle.

Za projektom sa skrýva rozsiahla databáza údajov z STK, servisných knižiek, inzerátov či poisťovní, aktuálnosť a spoľahlivosť údajov tak nie je problém, keďže prichádzajú hneď z viacerých zdrojov.

Služba prichádza v troch variantoch predplatného od 2 € do 10 €, čo je v porovnaní s tisícami eur za ojazdené auto naozaj nepatrná čiastka, ktorá môže ušetriť absurdne veľké množstvo peňazí.

Na Instagrame Startitup až 12 % fanúšikov priznalo, že už majú nepríjemnú skúsenosť so stáčaním kilometrov. Takto rozšírený podvod môže vyjsť naozaj draho, preto odporúčame sa chrániť, napríklad prostredníctvom OverenieKilometrov.sk.

Projekt má pritom ambíciu stať sa bezplatným a službu ponúkať zadarmo, majitelia však najprv potrebujú pokryť prevádzkové náklady. Po dosiahnutí 10 000 členov sa však databáza bezplatne otvorí každému.

zdroj: OverenieKilometrov.sk

Koniec podvodov so slovenskými a českými autami?

V prípade, že by sa ľudia naučili používať inovatívne služby ako OverenieKilometrov.sk, eventuálne by to mohlo znamenať koniec podvodníkom stáčajúcim kilometre.

Ak by si každý pred kúpou jazdenky dával pozor a počet najazdených kilometrov si overoval, na nule by sa mohol ocitnúť počet podvodníkov aj podvedených.

Nepríjemné štatistiky počtu podvedených a aj čísla z autobazárov svedčia o tom, že Slováci podobným podvodom stále veria, práve rozsiahle databázy by to však mohli konečne zmeniť.

Služba dáva veľký zmysel – za auto zaplatíme častokrát cez 10 000 € a pri podvode môžeme prísť o veľký balík peňazí. „Poistenie“ pred podvodom, teda overenie kilometrov, však stojí 2 €, ktoré by zrejme aj tak putovali menej zmysluplným smerom, napríklad na kávu.

Za malú čiastku sa tak môžeš ochrániť pred veľkým podvodom, ktorému podľa nášho prieskumu čelilo až 12 % ľudí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá