Keď treba ísť proti prezidentke, aj fašisti sú Matovičovi dobrí, píše Laura Bednárová

  • Parlament prelomil veto prezidentky
  • Slovenské Mondieu v Dubaji hľadá šikovných ľudí
  • V bratislavskej nemocnici pacientovi vyoperovali nesprávne oko
OĽaNO
TASR/Martin Baumann
  • Parlament prelomil veto prezidentky
  • Slovenské Mondieu v Dubaji hľadá šikovných ľudí
  • V bratislavskej nemocnici pacientovi vyoperovali nesprávne oko

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Protiinflačný balíček za 1,2 miliardy eur dostal zelenú. Parlament prelomil veto prezidentky
  • Slovenská gastro prevádzka ponúka prácu s platom 7 000 eur. V Dubaji hľadá šikovných Slovákov
  • V ružinovskej nemocnici pacientovi vyoperovali zdravé oko. V dôsledku omylu prišiel o obe

Matovičov miliardový balíček prešiel

Parlament sa už niekoľko mesiacov snaží vymyslieť, ako pomôcť Slovákom zvládnuť dvojcifernú infláciu a neustále zdražovanie. Výsledným produktom pomoci mal byť miliardový balíček z dielne lídra OĽaNO, ktorému v posledných týždňoch venoval všetku svoju energiu.

Časť sociálneho balíčka ministra financií prezidentka vetovala a vrátila s pripomienkami naspäť do parlamentu. Prezidentka spochybňovala predovšetkým zrýchlený spôsob schvaľovania zákona.

Vo svojich mediálnych výstupoch Matovič pravidelne kritizoval, ako už je jeho zvykom, SaS i prezidentku Čaputovú, že odmietajú pomoc rodinám a nemilosrdne schytali nálepku „proti-rodinných“ politikov. Prezidentka vetovala tie časti zákona, ktoré sa netýkali okamžitej pomoci rodinám, ale mali by nadobudnúť účinnosť až od 1. januára budúceho roka.

Veto sa netýkalo časti zákona, v ktorej ide o okamžitú pomoc rodinám. Táto časť prorodinného balíčka má nadobudnúť účinnosť už od júla tohto roka. Okrem prezidentky mali výhrady aj poslanci zo SaS, ktorí tvrdili, že by miliardový balík ohrozil hospodárenie samospráv. 

Dnes poslanci hlasovali o prelomení prezidentkinho veta. Na prelomenie bolo potrených 76 hlasov, zákon získal 77 hlasov. Za opätovné schválenie vráteného zákona v pôvodnom znení hlasovalo vládne OĽaNO a Sme rodina spoločne s fašistickou ĽSNS a niektorými nezaradenými poslancami.

Proti bolo 25 zákonodarcov, zdržalo sa 39. Štyria poslanci strany Za ľudí sa zdržali, poslanci za stranu Sloboda a Solidarita boli proti. Bez hlasov fašistov by poslanci prezidentkino veto neprelomili. Matovič pritom v minulosti kritizoval ĽSNS a obvinil ich, že sú fašisti. Dnes s nimi hlasuje a zdieľa s nimi nenávisť voči prezidentke.

„Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce držali, lobovali. Veľká vec sa podarila,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti.

Od 1. júla by mal štát vyplácať zvýšené prídavky na deti. Zuzana Čaputová v reakcii na výsledky dnešného hlasovania parlamentu avizovala, že sa so zákonom obráti na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie legislatívneho procesu. 

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka považuje balíček Igora Matoviča za vyše miliardy eur ročne za megalomanský nápad, ktorý zadlží občanov Slovenska na generácie dopredu, zlikviduje samosprávy a vôbec nepomôže státisícom ľudí, ktorí trpia dôsledkami inflácie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorila o „znásilnení legislatívneho procesu“. Viac si prečítaš v tomto článku.

Slovenský podnik ponúka prácu s luxusným platom

Známej sieti kaviarní, slovenskému podniku Mondieu, sa podarilo expandovať do Spojených arabských emirátov. Z rešpektu k lokálnej religiozite islamu sa značka rozhodla namiesto názvu Mondieu (zaužívané citoslovce – môj bože) nazvať prevádzky v Dubaji Mondoux (môj milý, môj sladký).

Mondieu resp. Mondoux teda v Dubaji práve otvára svoju druhú prevádzku. Podnik sa nachádza v obchodnej štvrti s názvom Dubaj Marina. Časť je známa svojou krásnou plážou, rekreačnými komplexami svetových mien či známymi reštauráciami.

Na pozície FMB Director/Marketing Director hľadá spoločnosť šikovných Slovákov a Čechov. Náplňou práce má byť najmä dohľad a podieľanie sa na expanzii podniku do zahraničia.

„Naším cieľom je nájsť marketingového a kreatívneho guru, ktorý sa nebojí rozmýšľať ako globálny marketér. Približne 50 – 70 % času bude tráviť v Dubaji, má skúsenosti v oblasti marketingu a veľký cit pre gastro.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Candice Chan (@candicechan87)

Vhodného kandidáta hľadá spoločnosť aj na pozíciu operačného manažéra. Ten by sa mal zabezpečiť plynulých chod prevádzok a ich pravidelnú kontrolu. Uchádzačom o túto pozíciu by preto nemal chýbať zmysel pre organizáciu práce, perfektný time management a skúsenosti s vedením tímu.

Do náplne práce patrí taktiež komunikácia s dodávateľmi, riadenie činností na regionálnej či oblastnej úrovni, silná prozákaznícka orientácia a schopnosť motivovať tím a vytvárať pozitívnu atmosféru na pracovisku. Vítaný je prehľad v aktuálnych trendoch gastronómie.

Za odmenu ti spoločnosť ponúka priestor pre sebarealizáciu, kreativitu a odborný rast. Samozrejmosťou je preplatenie letenky, poskytnutie ubytovania i stravy v Dubaji či možnosť zabezpečenia víz pri dlhodobom pobyte. Pri Dubaji to však nekončí, Mondieu plánuje svoju expanziu do ďalších krajín. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Operácia nesprávneho oka

Pokiaľ sa u nás chystáš na operáciu kolena, oka, ucha a tak podobne, radšej si ho poriadne označ. Je totiž možné, že prídeš o obe.

Po kauze operácie nesprávneho kolena prichádza na rad prípad operácie nesprávneho oka. V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali 50-ročnému pacientovi zdravé oko.

V dôsledku tohto nešťastného zákroku prišiel o zrak. Chyba nastala už počas prípravy na operáciu, kedy bolo pacientovi zalepené nesprávne oko. 

Lekárka, ktorá operáciu robila, vzala za chybu plnú zodpovednosť. Takmer ihneď nemocnicu opustila a zároveň sa zriekla všetkých zastávajúcich funkcií v odbore. V nemocnici prijali viaceré opatrenia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch,“ cituje hovorkyňu univerzitnej nemocnice Evu Kliskú portál Teraz.sk.

Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky. „Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržovaním pravidiel pooperačnej starostlivosti,“ dodala hovorkyňa.

Aká bude reakcia Ministerstva zdravotníctva zatiaľ nevieme. Prípadom sa aktuálne zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má za úlohu prešetriť, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne.

Zodpovednosť nesie celá nemocnica a nie len konkrétny lekár. Na vyhodnotenie podnetu má ÚDZS deväť mesiacov.

Lekárka, ktorá operáciu vykonávala, je ochotná poskytnúť rodine odškodné. Viac si prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá