Otepľovanie Zeme ovplyvňuje to najdôležitejšie, bez čoho človek neprežije. Vedci zdvíhajú varovný prst

  • Spánok je pre náš život mimoriadne dôležitý, s narastajúcim vekom ešte viac
  • Pri skúmaní boli použité dáta za tri roky naprieč všetkými kontinentami
Drogy
Unsplash/Womanizer WOW Tech/Markus Spiske
  • Spánok je pre náš život mimoriadne dôležitý, s narastajúcim vekom ešte viac
  • Pri skúmaní boli použité dáta za tri roky naprieč všetkými kontinentami

Hoci si to možno mnohí z nás neuvedomujú, spánok, respektíve jeho dĺžka a kvalita, je mimoriadne dôležitý nielen z hľadiska ľudského zdravia a pocitu blaha, ale aj produktivity práce a mnohých iných aspektov.

A ako mnohí z nás už vnímame a cítime na vlastnej koži, so zvyšujúcim sa vekom je potreba plnohodnotného spánku ešte väčšia.

V tejto súvislosti vyšla na portáli One Earth zaujímavá štúdia s názvom Rising temperatures erode human sleep globally (Rastúce teploty narušujú ľudský spánok na celom svete), ktorá sa, ako už z názvu vyplýva, zamerala na dosiaľ nie príliš prebádaný dopad klimatickej zmeny na náš život, konkrétne na náš spánok, teda niečo, čomu každý z nás venuje každý deň približne jednu tretinu času.

Ide o pomerne ojedinelý úkaz, keďže predchádzajúce štúdie prišli k záverom, že stúpajúce teploty poškodzujú zdravie, vrátane zvýšeného počtu srdcových infarktov, samovrážd a kríz duševného zdravia, nehôd a zranení, ale vedú aj k obmedzenejšej schopnosti pracovať.

Už teraz spíme menej, ako by sme mali

The Guardian píše, že klimatická zmena otepľuje noci ešte rýchlejšie ako dni, čo zákonite vedie k problémom so spánkom. Nová štúdia ukázala, že už teraz priemerný človek našej planéty spí o 44 hodín menej, ako by mal, čo v praxi znamená, že jedenásť dni z roku spíme menej ako 7 hodín denne, čo je považované za štandardné kritérium dostatočného spánku.

„Pre väčšinu z nás je spánok veľmi známou súčasťou našej každodennej rutiny, spánkom strávime takmer tretinu nášho života. Rastúci počet ľudí v mnohých krajinách po celom svete však nespí dostatočne,“ cituje vedúceho autora štúdie Keltona Minora z University of Copenhagen portál SciTechDaily

„V tejto štúdii poskytujeme prvý dôkaz, že vyššie ako priemerné teploty narúšajú ľudský spánok. V skutočnosti to môže byť špička ľadovca, pretože je veľmi pravdepodobné, že naše odhady sú ešte konzervatívne,“ dodáva.

Niektoré skupiny sú teplejším počasím zasiahnuté viac

Jedným z hlavných záverov novej štúdie je skutočnosť, že zvyšujúca sa teplota nepôsobí na každého človeka z hľadiska spánku rovnako.

Sleep Review uvádza, že pri zvýšení teploty o jeden stupeň Celzia, je strata spánku pri ženách o štvrtinu väčšia ako u mužov, dvakrát väčšia u ľudí starších ako 65 rokov a dokonca trikrát väčšia u ľudí z chudobnejších regiónov.

Mother Jones vysvetľuje tieto rozdiely nasledovne: ženy môžu byť ovplyvnené viac, pretože ich telá sa pri líhaní do postele zvyčajne ochladzujú rýchlejšie ako mužské. Ženy majú v priemere taktiež aj vyššiu hladinu podkožného tuku, a teda je ochladzovanie pomalšie.

Pokiaľ ide o staršiu generáciu, tí v noci spia menej a majú prirodzene horšiu reguláciu telesnej teploty, čo môže vysvetliť ich väčšiu náchylnosť na teplejšie počasie. Ľudia v chudobnejších krajinách môžu stratiť viac spánku, pretože majú horší prístup k chladiacim zariadeniam ako ventilátory či klimatizácia.

3 roky, všetky kontinenty

Pehal News poukazuje na to, že výskumníci v rámci tejto štúdie použili dáta z náramkov na sledovanie spánku, ktoré používalo 47 000 jednotlivcov počas 7 miliónov nocí v 68 krajinách sveta. Tieto informácie zbierali medzi rokmi 2015 a 2017 a zastúpené sú všetky kontinenty našej planéty okrem Antarktídy. 

Minor prízvukoval, že skúmaný problém sa týka veľkých populácií. Napríklad pre The Guardian uviedol, že v meste s viac ako miliónom obyvateľov teplota cez noc vyššia ako 25 °C bude viesť k tomu, že kratší spánok bude mať až 46-tisíc obyvateľov tohto mesta.

„A ak sa pozriete na vlnu horúčav, ktorá práve prebieha v Indii a Pakistane, hovoríme o miliardách jednotlivcov vystavených podmienkam, v ktorých sa očakáva ako následok značná strata spánku,“ dodal znepokojený vedec. 

Zdroje: One Earth, The Guardian, SciTechDaily, Sleep Review, Mother Jones, Pehal News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá