Klus: Slovensko je ako jediná krajina z V4 oranžová, predpovede nie sú optimistické. Pribudlo 114 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 420 272 za predchádzajúci deň pribudlo 249 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 228 183 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 347 ľudí
martin klus
TASR/Pavel Neubauer
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 420 272 za predchádzajúci deň pribudlo 249 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 228 183 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 347 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 114 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich až viac ako 71 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 151 pozitívnych, vyše 80 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

Je to 5,75 % z 1 981 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,43 % z 10 559 antigénnych testov. Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň stopercentné zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (31), nasleduje Žilinský (26), Nitriansky (16), Košický (15), Trenčiansky (11), Prešovský (7) a Banskobystrický (6) a Trnavský (2). 

Je medzi nimi 56 mužov a 58 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 192 431 a žien 210 491. V nemocniciach je hospitalizovaných 389 pacientov, potvrdené ochorenie má 282 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných viac ako 83 % ľudí. Na JIS je 30 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 30 osôb.

 

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 573 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 461. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 504 199 pričom takto bolo pozitívne testovaných 402 922 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 060 962 z čoho bolo pozitívne testovaných 388 124 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 721 027. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Očakáva sa aj 3-tisíc prípadov za deň

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus na sociálnej sieti upozorňuje, že pandemická situácia sa v našej krajine ďalej zhoršuje. Informuje, že na mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) je už Slovensko, zatiaľ ako jediné z Vyšehradskej štvorky (V4), oranžové.

Odzrkadľuje to podľa jeho slov zhoršujúcu sa epidemickú situáciu u nás. „Žiaľ, predpovede nie sú optimistické. Po letných prázdninách, ktoré sa niesli v znamení dovoleniek a relatívne dobrej pandemickej situácie, začínajú počty nakazených opäť rásť.“

Pripomína, že podľa odhadov expertov z rezortu zdravotníctva by mohlo už koncom septembra na Slovensku denne pribudnúť 1 500 až 3 000 infikovaných.

„Ak teda s prichádzajúcou jeseňou nechceme opäť dostať naše nemocnice a zdravotníkov do úzkych, musíme zostať zodpovední. A nemám na mysli iba nosenie rúšok či respirátorov všade tam, kde je to potrebné. Najlepším riešením je stále očkovanie, pretože vakcína preukázateľne znižuje riziko hospitalizácie aj ťažkého priebehu ochorenia.“

Konštatuje, že väčšinu hospitalizovaných pre COVID-19 v nemocniciach dnes tvoria práve nezaočkovaní. Ľudí taktiež informuje o tom, že Európska komisia už oznámila zriadenie Európskeho úradu pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA).

„Jeho cieľom je predchádzať krízovým situáciám v oblasti zdravia, odhaľovať ich a rýchlo na ne reagovať. Za pozornosť stojí aj to, že EÚ začala uznávať tzv. covid pasy vydané ďalšími siedmimi krajinami mimo jej hraníc – Albánskom, Andorrou, Faerskými ostrovmi, Izraelom, Monakom, Marokom a Panamou.“

zdroj: TASR/Martin Baumann

Tieto krajiny sú odteraz rovnocenné s digitálnymi certifikátmi vydávanými v členských štátoch EÚ a budú teda akceptované za rovnakých podmienok. „Som rád, že spolupráca s tzv. tretími krajinami na prepojení systému covid pasov pokračuje,“ dodal.

Dobrou správou je, že režim na hraniciach sa od pondelka uvoľňuje. Vláda vo štvrtok 16. septembra schválila prechod do zelenej fázy, teda I. stupňa alert systému.

Hranice sa tak budú monitorovať a kontroly budú náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby. Dosiaľ bolo Slovensko v II. stupni, teda oranžovej fáze, v ktorej mala prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie SR.

Španielska chrípka verzus COVID-19

Nahlásený počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Spojených štátoch prekročí v priebehu jedného či dvoch dní počet obetí španielskej chrípky. V pondelok nadránom to napísala tlačová agentúra DPA.

Toto priame porovnanie údajov však ešte nie je celý príbeh, vravia odborníci na medicínu a štatistici. Poukazujú jednak na vyšší počet obyvateľov krajiny, no na druhej strane aj modernejšie nástroje boja proti takýmto chorobám. Informuje TASR.

zdroj: SITA/AP, Tatan Syuflana

Úmrtia súvisiace s covidom v USA dosiahli v nedeľu večer počet 673 763, uviedla Univerzita Johnsa Hopkinsa. To je len približne o 1 200 menej, než úmrtí v roku 1918 na španielsku chrípku, ktorá si v USA vyžiadala podľa podľa odhadov 675 000 životov. Pred covidom bola pandémia chrípky najsmrtiacejšou pandémiou od vzniku USA.

Pri priemernom počte 1 800 úmrtí za deň môže počet ľudí, ktorí zomrú na covid, prekonať údaj o obetiach predchádzajúcej „metly ľudstva“ už v pondelok.

Medzi oboma situáciami sú rozdiely. V roku 1918 mali USA niečo vyše 100 miliónov obyvateľov, kým dnes ich majú 330 miliónov, zdôrazňuje denník Washington Post. To znamená, že teraz pripadá jeden mŕtvy na 500 Američanov – oproti jednému mŕtvemu na 150 obyvateľov v roku 1918.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Celosvetovo je zatiaľ počet mŕtvych 4,7 milióna, čo je oveľa menej než celosvetovo 50 miliónov mŕtvych na španielsku chrípku v 1918, píše americký ekonomický časopis Fortune. Ale na rozdiel od dvojročného obdobia, počas ktorého kosila ľudstvo španielska chrípka, covid sa ku koncu ešte ani neblíži.

„Fakt, že úmrtia prudko pribúdali koncom roka 2020 – deväť mesiacov po príchode pandémie do Spojených štátov –, pričom najvyššie denné počty úmrtí boli začiatkom januára 2021, je snáď to najskľučujúcejšie porovnanie v zaznamenaných dejinách,“ povedal pre Washington Post historik Thomas Ewing z univerzity Virginia Tech.

„Ignorovali sme ponaučenia z roku 1918 a potom sme boli ľahostajní voči varovaniam oznámeným v prvých mesiacoch tejto pandémie. Nikdy sa už nedozvieme, koľko životov mohlo byť zachránených, keby sme túto hrozbu brali vážnejšie,“ dodal.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, DPA, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá