KOMENTÁR Infosecurity.sk: Hybridná vojna na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom prináša skutočné obete

Poland_Belarus_Migration781222804909
Migranti na bielorusko-poľských hraniciach, ilustračná snímka., TASR/AP Photo/Michal Kosc

Richard Straka je autorom portálu Infosecurity.sk.

Britská nezávislá mediálna organizácia openDemocracy priniesla článok, v ktorom sa snaží upriamiť pozornosť na skutočné obete hybridnej vojny na východnej hranici Európskej únie. Obsah článku jasne ukazuje, že situácia sa vyhrocuje, na čo doplácajú občania tretích krajín, zneužívaní Bieloruskom pre nepriateľské politické účely.

Situácia na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom sa už niekoľko mesiacov zhoršuje. Problém sa však dotýka aj bieloruskej hranice s Litvou či Lotyšskom. Nielenže má veľmi silný vplyv na politické dianie v krajine, zároveň ovplyvňuje vnímanie otázky migrácie v celej Európskej únii (EÚ).

Hybridná vojna Lukašenkovho režimu

Na východnej hranici EÚ sa už niekoľko mesiacov odohráva migračná kríza. Tá bola s najvyššou pravdepodobnosťou umelo vyvolaná a podporovaná režimom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Dostupné informácie a závery vyšetrovania, ktoré publikoval web Spiegel International, poukazujú na to, že bieloruský režim dováža ľudí prevažne z Blízkeho východu a následne posiela k hraniciam s Litvou a Poľskom.

Podľa litovského ministra zahraničných vecí Gabrieliusa Landsbergisa vstúpilo len do augusta tohto roka na územie Litvy približne 4-tisíc nelegálnych migrantov. Pre porovnanie, v roku 2020 ich bolo len 80. V Poľsku sa tento počet za september blíži k číslu 6-tisíc.

Konanie Bieloruska bolo označené za nástroj hybridnej vojny už v auguste, keď sa situácia na bieloruských hraniciach s Litvou a Lotyšskom začala vyhrocovať. Neskôr sa tento pohľad na situáciu preniesol aj do Poľska, ktoré sa v centre diania ocitlo v septembri.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Joseph Borrell v súvislosti s migračným tlakom vyjadril podporu Poľsku, Litve a Lotyšsku. Situáciu podľa neho spôsobilo cynické zneužívanie migrantov a utečencov zo strany Bieloruska. Taktiež obvinil bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z využívania migrantov a utečencov na vytváranie umelého tlaku na východnú hranicu EÚ.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojom príhovore toto konanie Bieloruska dokonca označila priamo za hybridný útok na hranice EÚ, ktorý Únia nebude tolerovať.

Článok od openDemocracy

V článku, ktorý bol zverejnený na internetovom portáli openDemocracy, sa autorka orientuje prevažne na občanov tretích krajín, ktorí sa stali zbraňou v konflikte, ktorý sa ich netýka, a doplácajú na to už aj životom. Podľa autorky Poľsko a EÚ zabudli, že migranti, ktorí sa ocitli v konflikte s Bieloruskom, sú v prvom rade ľudia.

Motívom pre napísanie článku bolo, pravdepodobne, úmrtie štyroch osôb z 19. septembra, ktoré vzbudilo ohlas nie len v Poľsku, ale aj na pôde OSN. Príčinou úmrtia bolo u niektorých podchladenie, pretože nemali prístup k základným životným potrebám a prístreškom, čo v spojitosti s chladnejším počasím predstavuje obrovský problém. 

Autorka ďalej kritizuje poľskú vládu za spôsob, akým sa so situáciou vysporadúva. Vo svojej kritike sa opiera o argumenty a pohľady organizácií, ktoré sídlia v Poľsku a zaoberajú sa problematikou migrácie. Ide napríklad o nadácie Fundacja Ocalenie alebo Fundacja Polska Gościnność, ktoré sa snažili osobám uviaznutým medzi hranicami pomôcť. Vadí im najmä vyhlásenie núdzovej situácie v regióne, ktoré im bráni v práci. 

Autorka taktiež upriamuje pozornosť na nový poľský zákon, ktorý má za cieľ rýchlejšie sa vysporiadať s osobami, ktoré nelegálne, ale aj legálne prekročia hranicu krajiny. Podľa nej môže ísť o porušenie medzinárodných dohôd viazaných na migráciu.

Znepokojenie vyjadril aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý vo svojom vyhlásení zo 16. septembra varuje pred podkopávaním práva žiadať o azyl. Rovnako upozorňuje na možnosť azylového orgánu svojvoľne zamietnuť žiadosti bez skúmania okolností a pozadia žiadateľa. 

Východisko zatiaľ nie je

Napriek aktívnemu mediálnemu a politickému pokrytiu situácie je jej vyriešenie, alebo aspoň upokojenie, v nedohľadne. Bieloruský režim sa s podporovaním migračnej aktivity tak skoro prestať nechystá, pretože to pomáha odpútať pozornosť od vnútorných problémov v krajine po minuloročných protestoch.

Rovnako tak sa Bielorusko usiluje o propagandistické vykreslenie EÚ ako diabla, ktorý odmieta pomôcť ľuďom v núdzi. Aké to bude mať politické dôsledky však ešte nie je známe, rovnako budú pribúdať ďalšie obete, keďže prichádza zimné obdobie. Čo je však nanajvýš jasné, je to, že EÚ musí túto situáciu riešiť aktívne, pretože čelí hybridnej vojne.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá