KOMENTÁR Kristíny Hudekovej: Na Islande spustili vysávač CO2. Je to záchrana pre svet, alebo len greenwashing?

vysávač CO2 island orca climeworks
Climeworks

Autorka je výkonná riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA a šéfredaktorka portálu čierna labuť.

Skvelá správa, na Islande spustili do prevádzky unikátne zariadenie, ktoré z atmosféry dokáže vysať skleníkový plyn oxid uhličitý a vstrekovať ho do zeme! Takto nejak putovala médiami nedávno informácia o zariadení Orca, ktoré spustili firmy Climeworks a Carbfix. Znamená to, že sme zachránení?

Obrovské fény uprostred nehostinnej islandskej čiernej zeme ženú vzduch na filtre, ktoré z neho dokážu zachytiť práve obávaný plyn, spôsobujúci globálne otepľovanie: oxid uhličitý. Pozrieť sa na to išiel dokonca aj Zac Effron hneď v prvom dieli dokumentárnej série Down to Earth. Vedkyne, ktoré komplex pomáhali dizajnovať, mu do ruky dali mineralizovaný CO2. Vyzerá ako falošný diamant. Také niečo vznikne v hĺbke dvoch kilometrov pod zemou zo zachyteného CO2, ktorý mašina zmieša s vodou do akejsi sódovky. 

Nejde o nič prevratné, je to proces, ktorý je v prírode bežný, až na to, že bez našej pomoci je oveľa, oveľa menej efektívny. Poviete si, skvelá správa, zmena klímy týmto končí. Stačí predsa skleníkové plyny odsať z atmosféry a uložiť ich pod zem.

Také jednoduché to ale nie je. Výkon tohto zariadenia, ktorého výroba stála 15 miliónov, je schopný spracovať emisie rovné necelej tisícke osobných automobilov. Alebo dvom spiatočným letom medzi Mníchovom a New Yorkom. Dvom.

Na to, aby tento výsledok Orca dosiahla, pritom potrebuje kvantá elektrickej energie. Island má šťastie, nakoľko dokáže potrebnú energiu vyrobiť z obnoviteľných zdrojov. Stále ale platí, že aj výroba samotných prístrojov nesie svoju vlastnú uhlíkovú stopu. Ktovie, či tak prístroj k emisiám CO2 viac neprispel, než ich vysal.

Svet vítal správu o spustení vynálezu s nadšením. Rovnako ako všetko, čo by nám umožnilo spomaliť zmenu klímy bez potreby zmeniť naše správanie a ukrojiť zo svojho konzumného života. A to je práve reakcia, ktorej sa environmentalisti a klimatológovia pri technologických riešeniach zmeny klímy boja.

Perpetum mobile sme totiž zatiaľ nevynašli a všetky technologické riešenia budú len napomáhať tomu, čo dosiahneme my. Keď nebude po produktoch s vysokou uhlíkovou stopou dopyt, nebude ani ponuka.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá