KOMENTÁR: Očkovací nacionalizmus nám otvára oči. Na slogane „Európa na prvom mieste“ nie je nič zlé

76683395_2612769185437212_4106020509144055808_o
Facebook/European Commission

Pandémia a očkovací nacionalizmus nám ukázali, aké je dôležité, aby sa Európska únia a jej štáty spoliehali v prvom rade na seba a nie na svojich spojencov. Áno, dá sa argumentovať, že za časť našich problémov, a vlastne za časť globálnych problémov, môže bývalý prezident USA Donald Trump.

Napriek všetkému zlému a hrozbám, ktoré Trump pre EÚ predstavoval, bol vlastne prínosom. Krajiny EÚ si uvedomili, že na USA sa už nemôžu spoliehať a viac sa zomkli.

zdroj: Facebook/European Commission

Teraz sa znovu objavili nádeje, že s príchodom Joea Bidena sa všetko vráti do starých koľají. Biden uviedol, že USA je späť na scéne a avizoval, že pozastaví plánované stiahnutie amerických vojakov z Nemecka, ktoré naplánoval jeho predchodca a urobí z podpory práv LGBTQ základný kameň diplomacie. Podporou LGBTQ práv mieril priamo na Poľsko a Maďarsko.

Angažovanosť USA v diplomacii je nepochybne dobrá správa, pretože Spojené štáty tradične plnili roľu sprostredkovateľa diplomatických riešení a ich neprítomnosť bolo cítiť aj pri konflikte Turecka s Gréckom.

Bidenove slová sú len slová 

Bidenove slová sú však, iba slová. Americký prezident bude vždy presadzovať to najlepšie pre jeho krajinu a spojenci budú vždy až na druhom mieste. Jasne to ukazuje Bidenovo nariadenie „Buy America“, ktoré má podporiť nákup domácich produktov. Súčasťou toho je aj nahradenie celej flotily vlády elektromobilmi, všetky však musia byť vyrobené v Severnej Amerike. Dokonca aj polovica súčiastok do dosluhujúcich naftových a benzínových áut federálnej vlády musí byť vyrobená v USA. 

Bidenove federálne nariadenie je jasným pokračovaním politiky Amerika na prvom mieste, a to aj bez toho, aby musel tento Trumpov slogan vysloviť.

Biden vyslal tvrdý odkaz smerom k Rusku. Toto sa Putinovi páčiť nebude

A presne to by mala urobiť aj Európska únia, začať myslieť hlavne na seba a na svojich obyvateľov. Na slogane „Európa na prvom mieste“ nie je nič zlé.

V diplomacii platí princíp cukor a bič. V poslednom čase sa však zdá, že EÚ bič nič nehovorí. Na začiatku pandémie sme počúvali reči od predstaviteľov EÚ ako by sa mala strategická výroba presťahovať z Číny späť k nám. Nepresťahovalo sa nič. Keď diplomati Únie chceli zaslať Číne diplomatickú správu, ktorou kritizujú jej správanie a dezinformácie zo začiatku pandémie, dostali príkaz, aby tón správy zmiernili.

Namiesto kritiky Číny z apríla minulého roka sme podpísali ďalšie obchodné dohody s Čínou. Je pritom známe, že Čína má do niekoľkých rokov nahradiť USA ako najväčšia ekonomika na svete. Únia si vo veľkom zakladá na princípe solidarity, no často zatvára oči pred porušovaním ľudských práv v Číne.

Najvyšší čas zamyslieť sa nad väčšou integráciou 

Naša vakcinačná stratégia tiež ukazuje, že súčasné nastavenie Únie nemusí byť vždy najšťastnejším riešením. EÚ síce vyjednala nižšie ceny vakcín, ale farmaceutické spoločnosti si teraz vďaka tomu robia z Únie dobrý deň.

Netreba zabúdať, že na rozdiel od USA má EÚ ťažšiu pozíciu lebo nejde o federáciu s jednotnou vládou a prezidentom, prípadne premiérom. Každá krajina má v Únii právo veta, čo sa prejavilo aj pri výbere vakcín. Keď sa český premiér Andrej Babiš sťažoval, prečo Európska komisia nekúpila viac vakcín od Pfizeru, prišla od českého zastúpenia EK odpoveď, že mnohým krajinám z východnej Európy vadila jej vyššia cena.

Sulík chce prísnejší režim na hraniciach. Na stole je aj povinná štátna karanténa

Európska únia sa teší pomerne pozitívnemu vnímaniu u obyvateľov Slovenska. Z júlového prieskumu Eurobarometra podľa Euractiv vyplýva, že až 82 % Slovákov sa cíti byť občanmi Európskej únie, čo je nadpriemerom EÚ (70 %). Hodnoty Európskej únie sú podľa 62 % Slovákov zhodné aj s hodnotami Slovenska. 35 % ľudí si myslí, že hodnoty Slovenska sú zhodné s hodnotami Ruska a 23 % ľudí si myslí, že sú zhodné s hodnotami USA.

Z nedávneho prieskumu Hodnoty mladých vyplýva, že mladí Slováci dôverujú viac Európskej únií (62 %) ako Národnej rade SR (40 %) alebo vláde (44 %).

Je preto na čase zamyslieť sa nad väčšou integráciou EÚ. Len jednotná a silná Európa, ktorá efektívne využíva diplomaciu, má šancu konkurovať čoraz väčšej globalizácii, ktorá sa bude neustále zväčšovať, či sa nám to páči alebo nie. Rozprávky o samostatnom a nezávislom Slovensku sú len rozprávky, Slovensko má o tri milióny menej obyvateľov ako mesto New York, v globálnej miere je smiešne prikladať nám vôbec význam. Napriek tomu to Únia robí.

Zdroj: Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá