Končiaci študenti nevedia, kedy začať platiť „sociálku a zdravotku“. Konkrétne rady vyriešia tvoju dilemu

  • Sociálna poisťovňa priniesla šesť užitočných rád pre absolventov
  • Tí každoročne riešia obdobné dilemy
  • So zdravotkou je to trochu inak
Končiaci študenti nevedia, kedy začať platiť „sociálku a zdravotku“.
Ilustračná foto, Freepik/garet
  • Sociálna poisťovňa priniesla šesť užitočných rád pre absolventov
  • Tí každoročne riešia obdobné dilemy
  • So zdravotkou je to trochu inak

Keď ti do rúk odovzdajú maturitné vysvedčenie alebo vychádzaš z miestnosti, kde si práve získal titul bakalára či magistra, máš v sebe toľko emócií, že nevieš či sa máš tešiť alebo od radosti plakať. Všetko je to super, no neskôr začneš uvažovať ďalej a zistíš, že tvoj život študenta je fuč.

Absolventi škôl teda každoročne riešia dilemy s tým súvisiace a hľadajú informácie o tom, či je potrebné prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne hneď, alebo až po čase, alebo ako a či sa vôbec majú platiť sociálne odvody. Sociálna poisťovňa pre nich pripravila niekoľko rád, ako postupovať v rôznych životných situáciách. 

Rada nad zlato

Za základnú radu, ako sa v tejto oblasti zorientovať po škole, považujú: „Povinnosti voči Sociálnej poisťovni bezprostredne po ukončení štúdia študenti nemajú – čakajú na ich až po uplatnení sa na pracovnom trhu podľa konkrétnej situácie, v ktorej sa ocitnú. Ak začnú na Slovensku pracovať na trvalý pracovný pomer alebo na dohodu, povinnosti voči Sociálnej poisťovni za nich bude plniť ich zamestnávateľ. Ak začnú podnikať, povinné poistenie im posúdi Sociálna poisťovňa až o rok – po podaní daňového priznania za rok 2023. Ak idú pracovať alebo študovať do zahraničia, Sociálnej poisťovni to hlásiť nemusia. Ak sa tak sami rozhodnú, môžu si platiť sociálne poistenie sami dobrovoľne.“

Poisťovňa zosumarizovala celkom šesť rád, ktoré pomôžu absolventom zorientovať sa.

Prvá rada: Po škole odchádzam do zahraničia/neplánujem pracovať

Jasne a stručne – v takomto prípade nikomu nič neoznamuješ. „Ak si študent po škole plánuje užiť voľno, nepracovať, cestovať doma či po svete alebo na dlhšiu dobu odísť študovať či pracovať do zahraničia, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti (okrem poberateľa sirotského dôchodku, ktorý končí štúdium). Nemusí jej nič nahlasovať, ani sa registrovať a ani si platiť poistné na sociálne poistenie,“ uviedla poisťovňa.

Druhá rada: Mám po škole nárok na podporu v nezamestnanosti?

Nie, nemáš. Mal by si jedine v prípade, ak si bol predtým 730 dní dobrovoľne poistený. Keďže štát platí za študenta len zdravotné poistenie, ktoré mu zabezpečí zdravotnú starostlivosť (úraz, choroba, liečba atď.) a zdravotné poistenie do kompetencie Sociálnej poisťovne nepatrí, nárok na podporu v nezamestnanosti nemá.

Tretia rada: Dobrovoľné poistenie počas štúdia

Študent sa môže od svojich 16 rokov poistiť dobrovoľne v Sociálnej poisťovni na jednotlivé druhy poistenia. „Ak mu dobrovoľné poistenie trvalo dostatočné obdobie, môže získať napr. nárok na dávky v nezamestnanosti. Pri tejto dávke musí získať najmenej 730 dní poistenia a zároveň sa evidovať na úrade práce,“ uvádza poisťovňa.

Štvrtá rada: Končím alebo prerušujem štúdium a poberám sirotský dôchodok

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TS/Sociálna poisťovňa, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá