Kontroverzný spevák, ktorého milujú aj Slováci, zahrá v zhorenej Štiavnici. Ľudia mu poslali drsný odkaz

  • Jaromír Nohavica je legendou českej hudby
  • Medaila od Putina či piesne s rasistickým podtónom však na jeho diele zanechali obrovskú škvrnu
Jaromír Nohavica, Vladimir Putin, Banská Štiavnica
Reprofoto: Kremlin, Mesto Lučenec
  • Jaromír Nohavica je legendou českej hudby
  • Medaila od Putina či piesne s rasistickým podtónom však na jeho diele zanechali obrovskú škvrnu

Kto z nás je hrdina a kto dezertér? Pýta sa česká hudobná legenda Jaromír Nohavica v jednej zo svojich piesní. Avšak kontroverzný spevák pravdepodobne nepatrí ani do jednej zo spomenutých skupín.

K českému bardovi folkovej hudby, ktorý sa v posledných rokoch zviditeľnil napríklad prijatím medaily z rúk ruského vodcu Vladimira Putina, podporou českého protimigračného politika Tomia Okamuru či spievaním odrhovačiek s pre niektorých rasistickým podtónom, pasuje mnohým prívlastok oportunista.

Nohavica zahrá v Štiavnici. Podporovateľ Putina, odkazujú ľudia

Český spevák sa pre bratríčkovanie s Putinom minulý rok ocitol v nemilosti, viacero jeho koncertov v Česku, ale aj v Poľsku bolo zrušených. Na Slovensku mu aktuálne prebieha turné. V stredu vystúpi v Žiline, vo štvrtok v Banskej Štiavnici a v lete ho čaká koncert na festivale Lodenica na Zelenej vode.

„On sám podľahol mýtu o sebe. Umelec menej ovplyvňuje svoje dielo, ako samotné dielo ovplyvňuje spätne umelca. Keby Jarek Nohavica na začiatku svojej kariéry písal piesne, ako píše dnes, tak o ňom nikto nevie,“ tvrdí pre Startitup odborník na popkultúru a pedagóg Juraj Malíček.

Komentáre k Nohavicovmu koncertu
zdroj: Reprofoto: Facebook/Mesto Banská Štiavnica

Vystúpenie v Banskej Štiavnici, ktorú nedávno ničil požiar, je benefičnou udalosťou. Množstvo ľudí však Nohavicova účasť na tomto podujatí nepotešila.

„No to je výber teda… Či nevzbĺkne znovu to mesto od hanby…?“ napísala na sociálnej sieti k plánovanému koncertu Beta. Podobný názor zdieľa aj Pavol: „Tak podporovateľ Putina nám nevadí – smutné.“ Iní užívatelia sa na Nohavicovo vystúpenie naopak tešia.

„My odmietame vnášanie politických odkazov do kampaní na podporu obnovy mesta, a na tom trváme aj v tomto prípade. Nakoniec, aj v deň samotného požiaru stáli na mieste pri sebe zjednotení ľudia rôznych názorov a ich cieľom bola pomoc zasiahnutým objektom a ľuďom, bez bočných úmyslov. Neexistuje umelec, ktorý by nevyvolával rozdielne reakcie,“ vyjadril sa pre Startitup Rastislav Marko, vedúci oddelenia kultúry na mestskom úrade v Banskej Štiavnici.

Spolupráca s ŠtB. Udavač z Těšína, spieva sa v piesni

Jaromír Nohavica bol dlhé roky všeobecne vnímaný skôr ako pozitívna postava. Množstvo jeho piesní doslova zľudovelo, dodnes patrí k najpredávanejším českým interpretom a o fanúšikov rozhodne nemal núdzu. Imidž poetického pesničkára, ktorý spieva o láske či priateľstve sa však začal rúcať, keď na povrch vyplávala jeho spolupráca s ŠtB.

Bolo to v roku 2007. Nohavica udal komunistickej Štátnej bezpečnosti ľudí, ktorí mu v roku 1989 priniesli na podpis petíciu za prepustenie Václava Havla. Napísali to Lidové noviny s odvolaním sa na novo objavené archívne dokumenty. Podľa nich Nohavica petíciu najprv podpísal a potom to ohlásil.

Nohavica ponuku Lidových novín (LN) na rozhovor vtedy odmietol a k záležitosti sa nechcel vyjadrovať. Dodal však, že prehľadá svoj osobný archív a pokúsi sa udalosti 80. rokov popísať.

Jaromír Nohavica
zdroj: Reprofoto: Facebook/Festival Slobody v Trnave

Vo februári 1989 sa mal Nohavica zdôveriť svojmu riadiacemu dôstojníkovi kapitánovi Liberdovi, že ho počas koncertu v Prahe kontaktoval hudobný publicista Vladimír Hanzel a jeho priateľka Jarmila Poláková.

„Menovaná prítomných informovala o prebiehajúcej podpisovej akcii kultúrnych pracovníkov za prepustenie Václava Havla,“ zapísal podľa LN Liberda do správy po stretnutí s Nohavicom, ktorý mal ako tajný spolupracovník krycie meno Mirek.

Na tú istú schôdzku priniesol Nohavica aj list s vyhlásením ankety o knihu roka Rádia Slobodná Európa, ktorý dostal poštou a ktorý obsahoval informácie o knižných tituloch vydávaných československým exilom, píše TASR.

V archíve sa podľa LN našli aj záznamy takzvaných Zvláštnych finančných prostriedkov, kam si ŠtB zapisovala náklady na pohostenie agentov. Z nich vyplýva, koľko schôdzok spevák so svojím riadiacim dôstojníkom, ktorý platil, absolvoval. V lete 1987 a 1988 ich bolo minimálne pätnásť, dokazuje list.

LN pripomenuli, že zatiaľ bol známy len zápis z leta 1989, keď Nohavica rozprával ŠtB o svojej ceste do Viedne, kde sa stretol s emigrantom Karlom Krylom. Teraz vychádzajú na povrch svedectvá o udaní osôb žijúcich v bývalom Československu.

Karel Kryl, Jaromír Nohavica
zdroj: Reprofoto: Facebook/Petr Dopita

Dve nové správy ŠtB sa našli v archíve ministerstva vnútra v Kaniciach pri Brne, v neprebádanom zväzku dokumentov z karvinskej expozitúry, písali v tej dobe LN.

Samotný Nohavica styky s ŠtB priznal, avšak odmietol, že by pred rokom 1989 udával. Tvrdil, že eštebáci jeho slová skomolili a sfalšovali. 

Na kontroverzie okolo Nohavicu piesňou reagoval aj iný český pesničkár Jaroslav Hutka. Ten v roku 2007 zložil pieseň s názvom „Udavač z Těšína“. „Ako je ten udavač krásny, aký veľký je umelec, výraz má zreteľne jasný, dnes nám spieva zbabelec,“ spieva Hutka v refréne skladby, ktorá Nohavicu rozhodne nepotešila.

Kontroverzné piesne. Je to rasista, odkazuje novinár

Nemálo pesničkárových fanúšikov v roku 2011 šokovala Nohavicova pieseň Dežo, ktorá v sebe skrýva rasistický podtón. V texte tejto skladby folkový bard opisuje „Róma, ktorý má nože, a speváka stretol v nebezpečnej štvrti mesta“

„Mám bielu kožu, v tme žiarim. Ako lajno na oltári, ako zlaťák uprostred herne. Prečo som sa nenarodil radšej čierny?“ znie v refréne kontroverznej skladby.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Lidové noviny, TASR, Youtube/Kurič, Romea, TASR, Extra, Týden, Facebook/Mesto Banská Štiavnica, Denník N, Teraz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá