Kopček zmrzliny za 5 eur. Obľúbená destinácia Slovákov neúprosne dražie

  • Chorvátska zmrzlina bude o niečo drahšia
  • Môže za to príchod eura do krajiny, ale aj inflácia či cestovný ruch
Ilustračná foto
Ilustračná foto , Unsplash/Muhammed Ruqi
  • Chorvátska zmrzlina bude o niečo drahšia
  • Môže za to príchod eura do krajiny, ale aj inflácia či cestovný ruch

Odkedy Chorvátsko prijalo euro, mnohí Chorváti sa sťažujú na náhle zvyšovanie cien potravín a služieb. Zdražovanie sa tak netýka len samotných Chorvátov, ale aj turistov, ktorí dovolenku na Jadrane nevynechajú ani za nič. 

Ako uvádza chorvátsky portál Danas, zákazník v Chorvátsku, v centre hlavného mesta Záhrebu zaplatí za kopček zmrzliny v priemere tri eurá. To však nie je všetko, pri mori je zmrzlina ešte drahšia.

Podľa portálu Novinky v chorvátskom Dubrovníku zaplatíš za kopček zmrzliny cez štyri eurá. Dôvodom rastu cien je jednak prechod na euro, ale aj všeobecné zdražovanie, ktoré postihlo väčšinu sveta. Na ostrove Krk zaplatíš síce o niečo menej, no stále to možno považovať za vysokú cenu za jeden kopček zmrzliny, a to 3,50 eur. Na tretie miesto môžeme zaradiť Split či Rovinj, kde kopček zmrzliny stojí okolo 2,50 eur.

V Omiši je cena o niečo nižšia, turista či domáci tam za jeden kopček nechá bezmála 1,30 eur. Najlacnejšia je podľa webu vo Varaždine a Pitomači pri maďarských hraniciach, tam stojí jedno euro. Nielen turistom sa zdá byť zmrzlina drahá, rovnaký názor prejavujú aj domáci. Ich priemerný plat v máji bol niečo okolo 1 073 eura.

„Kedysi sme sa kopček platili päť kún, teraz to bude skoro päť eur,“ uviedla Sara zo Zahrebú pre chorvátsky portál Danas. (1 kuna sa ešte minulý rok v lete rovnala 0,13 €, pozn. red.). Podľa portálu pôjdu ceny zmrzliny ešte vyššie, a to spolu s turistickou sezónou v plnom prúde.

Očakávajú rekordný počet turistov

Chorvátsky cestovný ruch tento rok očakáva prekonanie rekordných výsledkov roka 2019, ktorý bol posledným pred nástupom pandémie nového koronavírusu. Za päť mesiacov do konca mája navštívilo krajinu 3,5 milióna ľudí, na ktorých pripadlo 10,7 milióna prenocovaní.

V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 to predstavuje nárast o 3 %, oznámilo v pondelok chorvátske združenie cestovného ruchu HTZ. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

Chorvátsky cestovný ruch očakáva rekordné výsledky aj v kľúčovej letnej sezóne. Ešte viac by ho malo podporiť zrušenie hraničných kontrol vďaka vstupu krajiny do schengenského priestoru a zavedenie eura.

Ako informoval portál Forbes, zmrzlina na Slovensku išla na toto leto s cenami taktiež o niečo vyššie. Zatiaľ to, našťastie, nie je také kritické ako na Jadrane. V Bratislave zaplatíš za kopček zmrzliny okolo 2 eur, zatiaľ čo v severnejších regiónoch ťa to vyjde do jedného eura. 

Zníž si náklady na dovolenku 

Železničná spoločnosť Slovensko v tomto roku prevádzkuje autovlaky do chorvátskeho Splitu dlhšie a častejšie – od 3. mája do 7. októbra trikrát týždenne. Vlani jazdili k Jadranskému moru do septembra dvakrát v týždni.

Prví cestujúci vyrazili z bratislavskej hlavnej stanice 3. mája popoludní, vlak bol kapacitne obsadený na viac ako polovicu, Národný osobný dopravca informoval, že autovlaky vypravuje v spolupráci s rakúskym partnerom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) tretí rok po sebe.

Z Bratislavy majú tieto sezónne vlaky odchod okrem stredy aj v piatok a nedeľu o 15:53, zo Splitu späť v pondelok, štvrtok a v sobotu o 17:20. Cesta do centra stredomorskej Dalmácie trvá približne šestnásť hodín, dovolenkári si môžu dať odviezť vlakom autá a motorky, zobrať si môžu aj domácich miláčikov.

„Počet prepravených cestujúcich do Splitu nám každý rok stúpa. Vnímame, že po korone je o tento typ dovolenky záujem. V polovici apríla bolo predaných viac lístkov ako za celý minulý rok. Najvyšší záujem je o prepravu automobilov,“ priblížil člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček.

Kapacita vlaku je 60 miest na sedenie, 90 miest je v lôžkových vozňoch a 60 v ležadlovom vozni. Dvadsať miest je pre autá a motocykle, po desať z Bratislavy aj Viedne. „Železničná stanica i terminál vykládky automobilov sú v Splite priamo v centre mesta oproti prístavnému terminálu lodí na jednotlivé chorvátske ostrovy,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

V súčasnosti je do a zo Splitu v tejto sezóne vypredaných viac ako deväťtisíc lístkov pre osoby a takmer 1 500 pre vozidlá, z toho cez štyristo pre autá a vyše tisíc pre motorky. Autovlak vlani previezol celkovo necelých deväťtisíc cestujúcich aj viac ako päťsto motoriek a cez štyristo áut. Tento rok je cestovanie k Jadranu jednoduchšie.

„Chorvátsko sa totiž od 1. januára stalo súčasťou schengenského priestoru. Cestujúcim tak odpadla jediná hraničná kontrola, ktorá bola v nočných hodinách,“ pripomenul Kováč s tým, že krajina od začiatku tohto roka tiež prešla z kuny na spoločnú európsku menu euro.

Zdroje: Novinky , Danas , TASR, SITA, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá