Korona podrezala hrdlo ďalšiemu leteckému gigantovi. Spoločnosť má peniaze už len na miesac

  • Virgin Atlantic má peniaze už len na mesiac, vyplnením žiadosti chce získať potrebný čas na vyriešenie finančných problémov
  • Letecký priemysel patrí k najviac zasiahnutým pandémiou vírusu COVID-19, o ochranu požiadala aj sesterská spoločnosť Virgin Australia
Virgin Atlantic
Facebook/Virgin Atlantic
  • Virgin Atlantic má peniaze už len na mesiac, vyplnením žiadosti chce získať potrebný čas na vyriešenie finančných problémov
  • Letecký priemysel patrí k najviac zasiahnutým pandémiou vírusu COVID-19, o ochranu požiadala aj sesterská spoločnosť Virgin Australia

Britská letecká spoločnosť Virgin Atlantic vyplnila v utorok žiadosť o ochranu pred bankrotom podľa Kapitoly 15 v americkom New Yorku.

Podľa webu Amerického súdu je kapitola 15 súčasťou amerického konkurzného zákonníka, ktorý ma uľahčiť spoluprácu medzi súdmi v USA a zahraničnými konkurznými súdmi. Umožňuje zahraničným spoločnostiam požiadať o ochranu pred bankrotom, ak má aktív viac ako v jednej krajine. Americké súdy potom prijímajú rolu koordinátora a dlžníci sú chránení pred veriteľmi, ktorí chcú siahnuť na aktíva nachádzajúce sa v USA, zatiaľ čo sa v inej krajine vedie konkurzné konanie.

Vyplnenie žiadosti má leteckej spoločnosti pomôcť získať čas na vyriešenie svojich finančných problémov. Virgin Atlantic avizovala, že majú peniaze už len na mesiac, štátnu pomoc od britskej vlády nedostali. 

Slovák Martin pracuje vo Švajčiarsku ako vodič kamiónu. Zarobia aj 6 500 eur a vidia svet, tvrdí

„Prebiehajúca pandémia COVID-19 má nepriaznivý vplyv nielen na [Virgin Atlantic], ale aj na letecký priemysel ako celok, čo má za následok takmer celé odstavenie globálneho odvetvia osobnej leteckej dopravy,“ napísali právnici spoločnosti v žiadosti podľa the Verge.

„Zatiaľ čo spoločnosť [Virgin Atlantic] prijala rôzne opatrenia na riadenie svojej likvidity vzhľadom na bezprecedentné finančné a prevádzkové podmienky, ktorým čelí, je potrebná komplexnejšia rekapitalizácia, aby sa zaistila budúcnosť jej podnikania a aby sa zabezpečilo, že je schopná plniť svoje záväzky a požiadavky na financovanie po polovici septembra 2020.“

V polke júla Virgin Atlantic predstavila plán, podľa ktorého mali spoločnosti pomôcť akcionári a investori so záchranným balíčkom v hodnote 1,2 miliardy libier.

zdroj: Facebook/Virgin Atlantic

Letecký priemysel čelí problémom 

Virgin Atlantic prevádzkuje hlavne diaľkové lety, vrátane letov medzi Veľkou Britániou a USA. Prepravca svoje lety pre pandémiu zastavil v apríli a obnovil ich až v júli. Firma uzavrela svoju základňu na londýnskom letisku Gatwick a zrušila približne 3 500 pracovných miest.

Vo Virgin Atlantic sú akcionármi dve spoločnosti, Virgin Group s 51 % a americká letecká spoločnosť Delta so 49 %.

Miliardár Richard Branson z Virgin Group len tento týždeň avizoval, že jeho projekt letov do vesmíru je takmer pripravený na komerčné použitie a plánuje ho spustiť na začiatku roku 2021.

Príbeh slovenskej firmy ROXOR Burger: Presiahli tržby 1 000 000 eur, chválu aj kritiku berú s rezervou

Bransonová druhá letecká spoločnosť a sesterská spoločnosť Virgin Australia sa dostala do finančných problémov už v apríli, keď požiadala o ochranu pred veriteľmi.

Letecký priemysel patrí k najzasiahnutejším pandémiou vírusu COVID-19. Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu odhaduje, že odvetvie letectva v tomto roku utrpí stratu 84 mld. USD.

Bankrot v USA vyhlásili dve najväčšie latinskoamerické aerolínie Latam and Avianca a mexický prepravca Aeromexico. Prepúšťanie a škrtanie výdavkov ohlásili aj európski leteckí prepravcovia, medzi nimi Lufthansa alebo Ryanair.

Zdroje: US Courts, the Verge, SITA, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá