Koronavírus: Lekárom vyšiel odvážny pokus s liekom na HIV. Zachránili ľudí bojujúcich o život

  • Dvom pacientom s koronavírusom v New Yorku sa po podaní experimentálneho lieku zlepšil stav tak, že ich mohli odpojiť od ventilácie
  • Liek ešte nie je riadne schválený úradmi, ale jeho registrácia sa zrejme urýchli
Pixabay.com/Geralt,Pexels
  • Dvom pacientom s koronavírusom v New Yorku sa po podaní experimentálneho lieku zlepšil stav tak, že ich mohli odpojiť od ventilácie
  • Liek ešte nie je riadne schválený úradmi, ale jeho registrácia sa zrejme urýchli

V New Yorku vyskúšali na pacientoch s koronavírusom experimentálu liečbu. Siedmim z nich podali liek, ktorý je ešte vo vývoji a má služiť najmä pre pacientov s rakovinou a HIV. Zabral však aj na Covid-19. Všetkým pacientom okrem jedného sa zdravotný stav zlepšil. Dvom dokonca natoľko, že ich mohli odpojiť od umelej pľúcnej ventilácie, informuje Daily Mail.

Nový liek, leronlimab ešte čaká schválenie úradom pre reguláciu liečiv, no výsledky tejto malej štúdie sú sľubné. Tento konkrétny liek mal byť pôvodne určený pacientom s rakovinou a HIV.

Liek podľa výrobcu blokuje „záplavu imunitných buniek“, ktoré môžu byť rovnako škodlivé ako infekcia samotná. Spôsobujú totiž životu nebezpečný zápal pľúc u pacientov s koronavírusom. Zjednodušene je to obranná reakcia tela, ktorá však dokáže narobiť viac škody ako úžitku.

Liek na Covid-19, teda chorobu spôsobenú koronavírusom zatiaľ neexistuje, no lekári zaznamenávajú úspechy aj s liečivami, ktoré sú určené na iné choroby. V Česku je známy prípad taxikára, ktorému pomohol Remdesivir, vo svete sú známe aj pokusy s liekmi na HIV či maláriu.

Prečo tieto lieky zaberajú? Pacientov s koronavírusom totiž zabíja najmä zápal pľúc. Keď vírus napadne pľúca, imunitný systém sa snaží proti infekcii bojovať každou možnou dostupnou zbraňou. Problém je, že ľudia nemajú protilátky na nový koronavírus. Telo preto často vysiela záplavu cytokínov, imunitných buniek. Tie dajú imunitnému systému informáciu, že telo zasiahla choroba a to vyvolá zápal, ktorý je prirodzenou zbraňou tela proti vírusom. Preto máme pri chorobe horúčku. Cieľom liekov ako je leronlimab je zabrániť tejto reťazovej reakcii a tak zmierniť imunitnú odpoveď organizmu.

Zdroj: DailyMail

Experimentálna liečba pacientov s Covid-19 v kritickom stave bola úspešná. Ilustračná snímka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá