Čína, ktorá zápasí s množstvom odpadu, dáva konečne stopku jednorazovým plastom

  • Zákaz igelitových tašiek vo veľkých čínskych mestách vstúpi do platnosti koncom tohto roka
  • Od roku 2022 budú následne nerozložiteľné plastové tašky zakázané vo všetkých mestách
BeFunky-collage-12
Unsplash
  • Zákaz igelitových tašiek vo veľkých čínskych mestách vstúpi do platnosti koncom tohto roka
  • Od roku 2022 budú následne nerozložiteľné plastové tašky zakázané vo všetkých mestách

Čína, ktorá je jedným z najväčších užívateľov plastov na svete, predstavila plán na obmedzenie predaja a používania plastových výrobkov na jedno použitie. Zákaz igelitových tašiek vo veľkých čínskych mestách vstúpi do platnosti koncom tohto roka, od roku 2022 budú následne nerozložiteľné plastové tašky zakázané vo všetkých mestách.

Čítaj viac TU>>Brusel vyčlenil na ekológiu miliardu eur. Na čo budú peniaze použité?

Výnimkou bude trhovisko s čerstvými produktmi, kde budú môcť predavači baliť tovar do igelitových tašiek až do roku 2025, napísal dnes spravodajský server BBC News s odvolaním na čínske úrady.

zdroj: Unsplash

Z reťazcov rýchleho občerstvenia a ďalších miest budú zároveň sťahované ďalšie jednorazové plasty. Do konca tohto roka má v Číne začať platiť aj zákaz plastových slamiek. Do roku 2025 budú mať čínske mestá povinnosť obmedziť spotrebu plastov na jedno použitie v reštauračnom priemysle o 30 percent, uviedla čínska Komisia pre národný rozvoj a reformu, ktorá novú politiku v nedeľu zverejnila.

Čína, ktorá má 1,4 miliardy obyvateľov, sa už niekoľko rokov zápasí s problémom odpadu. Najväčšia skládka v krajine, ktorá má rozlohu približne stovky futbalových ihrísk, už je zaplnená – o 25 rokov skôr, než bolo plánované.

Situácia sa zrejme nezlepší ani v nabližších rokoch

V internetovej publikácii Our World Data (Náš svet v dátach) sa uvádza, že v roku 2010 vyprodukovala Čína 60 miliónov ton plastového odpadu, za ňou skončili Spojené štáty s 38 miliónmi ton. Podľa spomínaného zdroja možno predpokladať, že situácia zostane obdobná až do roku 2025.

Postupne ale čínske úrady redukujú užívanie plastových výrobkov. V roku 2008 Čína zakázala Predajcom rozdávať plastové tašky zdarma a zakázala tiež výrobu ultratenkých igelitových sáčkov a tašiek. V roku 2017 krajina oznámila, že zakáže dovoz zahraničného plastového odpadu.

Členské krajiny Európskej únie oficiálne potvrdili novú smernicu, zakazujúcu plastové výrobky na jedno použitie vlani v máji. Opatrenie sa týka napríklad jednorazových slamiek, tyčiniek do uší a aj niektorých ďalších plastových výrobkov, ku ktorým existujú ekologickejšie alternatívy.

Čítaj viac TU>>Zákaz plastov v EÚ je pre svet naozaj veľká vec. Toto všetko zmizne z nášho života

Z ázijských krajín oznámilo napríklad Thajsko, že od budúceho roka úplne zakáže jednorazové igelitové tašky. Rovnaký zákaz začnú tento rok v júni vymáhať tiež úrady v obchodných domoch, supermarketoch aj na tradičných trhoviskách v indonézskej metropole Jakarte.

Zdroje: ČTK, bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK