Kuriózny experiment v Nemecku: Zapojení ľudia nemusia 3 roky nič robiť, a budú za to dostávať plat

  • Názory ľudí na nepodmienený základný príjem sa rôznia
  • Niektorí ho chvália ako geniálne riešenie pre pracovný svet, v ktorom mnohým hrozí strata pracovného miesta
  • Iní sa obávajú, že takýto krok povedie k lenivosti ľudí, alebo ho jednoducho nepovažujú za dostupný
  • Nová dlhodobá štúdia chce teraz odhaliť presné dopady univerzálneho príjmu na jednotlivca
plat, muž
Unsplash/ L. Radziejewski, Jay Wenninghton
  • Názory ľudí na nepodmienený základný príjem sa rôznia
  • Niektorí ho chvália ako geniálne riešenie pre pracovný svet, v ktorom mnohým hrozí strata pracovného miesta
  • Iní sa obávajú, že takýto krok povedie k lenivosti ľudí, alebo ho jednoducho nepovažujú za dostupný
  • Nová dlhodobá štúdia chce teraz odhaliť presné dopady univerzálneho príjmu na jednotlivca

O záujemcov, ktorí chcú v Nemecku na vlastnej koži vyskúšať dostávať peniaze za nič, nie je núdza. Do projektu sa prihlásilo viac ako 2 milióny dobrovoľníkov a štúdia teraz štartuje aj v praxi. Cieľom tohto vedeckého výskumu je predovšetkým zistiť, do akej miery dokáže bezpodmienečný základný príjem ovplyvniť ľudí.

Ako sa mení ich život a pohľad na veci, keď dostanú mesačne 1 200 eur ? Budú robiť odvážnejšie rozhodnutia, viac sa vzdelávať, žiť zdravšie či spoločenskejšie? Alebo použijú dané peniaze na to, aby len ležali na gauči a flákali sa?

O podobných vedeckých štúdiách sa hovorí po celom svete už roky, avšak až teraz môžeme do rúk dostať ucelené závery.

„Sú buď zastarané, nemožno ich zovšeobecniť alebo skúmajú iba základný príjem pre nezamestnaných. Na základe týchto skutočností my v Nemecku touto štúdiou skutočne búrame nové vedecké základy,“ uviedol Jürgen Schupp z Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum (DIW Berlín).

Výskum sa teraz zameriava okrem iného aj na pracovný život, financie, rodinu a vzťahy, sociálne kontakty alebo možné psychologické zmeny.

„Chceme vedieť, či to bude súvisieť aj so správaním a postojmi a či základný príjem môže pomôcť vyrovnať sa s aktuálnymi výzvami našej spoločnosti,“ uviedol Michael Bohmeyer, iniciátor združenia Mein Grundeinkommen (Môj základný príjem).

Po dobu troch rokov budú vedci pozorovať 1 500 účastníkov. 122 z nich dostáva od júna 2021 do mája 2024 každý mesiac 1 200 eur, zvyšok tvorí porovnávaciu skupinu bez základného príjmu.

Tí v porovnávacej skupine dostávajú príspevok na výdavky a majú šancu posunúť sa nahor do skupiny so základným príjmom. Kompletná skupina účastníkov dostane spolu cca 5,3 milióna eur.

Prijal by si univerzálny príjem?

Účastníci musia každých šesť mesiacov vypĺňať online dotazníky. Vedci chcú vidieť ako peniaze menia každodenný život ľudí. Voliteľne môžu viesť hĺbkové rozhovory s niektorými účastníkmi a dokonca hodnotiť aj vzorky vlasov. Vďaka tomu chcú zistiť, ako sa u dobrovoľníkov vyvíja úroveň stresu.

Vedci chcú tiež prísť na to, ako by bolo možné financovať celonárodný základný príjem. Celoštátny pilotný projekt sa momentálne financuje z darov od 150-tisíc darcov. Každý účastník dostane v priebehu troch rokov 43 200 eur.

„Pilotný projekt chápe nepodmienený základný príjem ako sumu peňazí, ktorú každý mesiac vypláca štát, a ktorá je tak vysoká, že zaisťuje živobytie, ale umožňuje aj účasť na spoločenskom, kultúrnom a politickom živote. Vyplácaná čiastka sa odvíja od hranice rizika chudoby, ktorá bola v Nemecku v roku 2018 stanovená na 1 135,67 eur mesačne.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Mein Grundeinkommen (Môj základný príjem), DIW, INESS, Austrian economic center

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá