Dokážeš odhaliť mýtus od pravdy? 8 z 10 Slovákov tento kvíz nezvládne

  • Myslíš si, že mrkva zlepšuje zrak alebo že psy sú farboslepé?
  • Odhalenie mýtu od pravdy vôbec nie je také ľahké
kvíz foto, dievča so žuvačkou a viking
Unsplash/ NICO BHLR, Stephane YAICH , Unsplash/Nico Bhlr, Daniel Monteiro
  • Myslíš si, že mrkva zlepšuje zrak alebo že psy sú farboslepé?
  • Odhalenie mýtu od pravdy vôbec nie je také ľahké

Odhalenie mýtu od pravdy nemusí byť také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Napríklad fakt, že Vikingovia skutočne nenosili rohaté prilby, je dnes známy mnohým ľuďom. Napriek tomu, že niektoré príbehy ich stále zobrazujú ako bojovníkov s rohmi na hlave, nie je to presné. Ale vieš, aký je pôvod tohto mýtu? Alebo prečo je mýtom tvrdenie, že býkov rozčuľuje červená farba?

Vyskúšaj náš kvíz a možno zistíš, že si doposiaľ uveril mnohým mýtom, ktorými nás rodičia plašili v detstve. Alebo možno zistíš, že si priveľmi dôveroval filmu, ktorý si videl v kine. Realita často nie je taká pútavá ako vymyslené mýty alebo príbehy. Odhalenie mýtu od pravdy nezvládne každý, práve preto by si si mal vyskúšať náš kvíz – uvidíš, či si lepší, ako väčšina Slovákov. 

Dnes už je známy fakt, že Vikingovia rohy na prilbe nenosili. Vieš, odkiaľ pochádza tento mýtus?

Viking Unsplash/ NICO BHLR,Jonathan Farber
Správne! Nesprávne!

V archeologických vykopávkach hrobiek Vikingov sa našlo viacero rohov. V minulosti si tak ľudia mysleli, že ich severskí bojovníci nosili na prilbách. Tento mýtus tiež spopularizovali opery v 19. storočí. V skutočnosti sa žiadna prilba nikdy s rohami nenašla, Vikingom však slúžili na pitie.

Ak máš okuliare, jedz veľa mrkvy a zrak sa ti zlepší, hovorí sa. Je táto rada pravdivá?

pohľadnice, okuliare Unsplash/Dan Gold
Správne! Nesprávne!

Bohužiaľ, nie je. Aj keď mrkva obsahuje veľa vitamínu A, ktorý vyživuje sietnicu v oku, okuliarov sa vďaka jedeniu mrkvy nezbavíš.

Ktorú z týchto vecí je vidieť z vesmíru?

Veľký čínsky múr Unsplash/John Feng
Správne! Nesprávne!

Ešte stále si veľa ľudí myslí, že z vesmíru je vedieť aj Veľký čínsky múr. Nie je to pravda. Táto domnienka pochádza zo 17. a 18. storočia, keď o ceste do vesmíru ľudia ešte len snívali a dovtedy sa tento sen nestal realitou. Jedným z faktov, ktorý ich povzbudil v tomto vyjadrení, je s najväčšou pravdepodobnosťou veľkosť a rozsiahlosť tejto stavby. Toto potvrdila aj NASA. Z vesmíru však uvidíš napríklad vysvietené veľké mestá.

Vieš, na koľko percent sa používa ľudský mozog?

mozog freepik/kjpargeter. Neuralink/approch
Správne! Nesprávne!

Tvrdenie, že človek využíva mozog len na 10 percent a zvyšných deväťdesiat len ticho čaká na svoju chvíľu, je mýtus, ktorý okrem iného spropagoval aj sci-fi film Lucy. Pre mnohých neurológov dokonca celkom zábavný. Tvoj mozog však využívaš celý a väčšina jeho častí je aktívna dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni.

Je podľa teba pravda, že žuvačka ostane v žalúdku sedem rokov?

Žuvačka pixabay/Tabeajaichhalt
Správne! Nesprávne!

Mýtus, ktorým nás mamy strašili v detstve. Aj keď žuvačku tvoj žalúdok stráviť nevie, neznamená to, že tam ostane navždy. Do pár dní prejde tráviacim traktom a ty ju vylúčiš.

Čo si ťava nesie vo svojich hrboch?

ťava Unsplash/Wolfgang Hasselmann
Správne! Nesprávne!

To, že ťava si v hrboch nesie vodu, aby v púšti nezomrela, je mýtus. V skutočnosti tam má zásoby tuku, ktoré jej na dlhých cestách po vyprahnutej krajine dodávajú energiu.

Psy vidia čierno-bielo. Je to pravda alebo mýtus?

pes Unsplash/Wade Austin Ellis
Správne! Nesprávne!

Psy nedokážu rozoznať farby ako človek, a tak vznikol mýtus, že vidia čierno-bielo. Pes vidí predovšetkým modrú, žltú a odtiene šedej či prípadne fialovej. Zvyšok spektra buď nevidí pes vôbec, alebo ich vidí ako jednu farbu, a to napríklad červenú a zelenú.

Čo treba urobiť, ak tvojho kamarát popŕhli medúza?

Medúza, more Unsplash/Aleksandar Popovski, Unsplash/Guillaume Issaly
Správne! Nesprávne!

Populárnu scénu zo seriálu Priatelia, keď Chandler ocikal Moniku, ktorú popŕhlila medúza, radšej na svojich priateľoch neskúšaj. Poranené miesto by sa tak ešte viac podráždil. Najlepšie spravíš, ak miesto zachladíš a vyhľadáš lekársku pomoc.

Vieš, prečo nie je pravda, že býka dráždi červená farba?

toreádor Unsplash/Stephane YAICH
Správne! Nesprávne!

Býky majú, rovnako ako ostatný dobytok, dichromatické videnie, čo v preklade znamená, že rozoznávajú len dva farebné pigmenty. Červená k nim nepatrí. V skutočnosti teda zviera reaguje na pohyby látky a samotného toreadora. Farby tu nezohrávajú absolútne žiadnu úlohu.

Pukanie prstov môže spôsobiť viacero chorôb, ako artritída či trasenie rúk. Je to pravda?

ruky
Správne! Nesprávne!

Praskanie kĺbov na rukách nespôsobuje žiadne choroby. Prasknutie kĺbu je len zvuk bubliny v synoviálnej tekutine. Ide o tekutinu, ktorá zvlhčuje kĺby. Ide tak o neškodný zlozvyk.

KVÍZ: Vikingovia nenosili rohy a býkov nedráždi červená farba. Týmto mýtom verí ešte stále mnoho Slovákov
Super!
Zdá sa, že mýtom veľmi neveríš.
Dobré
Zdá sa, že niektorým mýtom neveríš, ale na niečom sa ešte necháš nachytať.
Slabý výsledok
Zdá sa, že prehľad veľmi nemáš a na veľa mýtoch sa ešte necháš nachytať.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 31. októbra 2021.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá