Baška a Lenka hravo propagujú slovenských ilustrátorov. Ich Pucle ťa vrátia do detstva

  • Na Slovensku zrejme neexistuje človek, ktorý by s nimi nemal skúsenosť
  • Puzzle boli obľúbenou detskou hrou, mnohí na ne nezanevreli ani v dospelosti
  • Dve šikovné baby sa však rozhodli ich okoreniť troškou slovenského umenia
befunky-collage-5
Pucle
  • Na Slovensku zrejme neexistuje človek, ktorý by s nimi nemal skúsenosť
  • Puzzle boli obľúbenou detskou hrou, mnohí na ne nezanevreli ani v dospelosti
  • Dve šikovné baby sa však rozhodli ich okoreniť troškou slovenského umenia

Existuje len málo tak nestarnúcich hier, ako sú puzzle, pri ktorých sa zabavia malí aj veľkí. V obchodoch však zvyčajne nájdeme len detské motívy, gýčové obrazy či fotografie svetových stavieb. Jednoducho tomu chýba originalita, čo k popularite puzzle v 21. storočí rozhodne neprispieva. Dve Slovenky Baška a Lenka sa rozhodli to zmeniť a vytvorili projekt, ktorý vracia týmto kúskom papiera štýl!

„Pucle vznikli z túžby robiť niečo krásne a myseľ cibriace. Z túžby otvárať svet umenia a dizajnu novým spôsobom. Prostredníctvom ilustrácií slovenských autorov dávame dávnej hre nový vizuál a hravo prinášame umenie do domácností a interiérov. Predstavujeme nový spôsob, ako vnímať. Pucle sú hrou, dizajnom, konceptom, poznaním a radosťou,“ hovoria autorky, ktoré chceli vytvoriť niečo kreatívne, edukatívne a ekologické zároveň.

Ich Pucle nemajú nič spoločné s gýčom, ale naopak, sú plné aktuálneho umenia a zobrazujú diela známych slovenských ilustrátorov. Vo vlastnej obývačke tak môžeš vdýchnuť život pestrofarebným kresbám od Dominiky Šikulincovej, Mareka Cinu, Daniely Olejníkovej, Simony Čechovej a ďalších. Nielen, že sa pri tom zabavíš a obohatíš slovenským umením, ale Pucle ti prinesú ďalší benefit. Keď ich poskladáš, môžeš si ich bez použitia lepidla vložiť do ručne vyrobeného rámu a vytvoriť si tak novú dekoráciu do bytu. Kedykoľvek ich navyše môžeš opäť rozložiť.

Pamätáte si detské koberce, ktoré väčšina z nás mala doma a donekonečna sme po nich blúdili malými autíčkami a vymýšlali sme si naše fiktívne svety? 🚗 Takýmto kobercom sa nechal inšpirovať aj Lukáš Cehľár. V jeho diele Smyčka, sa môžete stratiť vo svojom svete tak, ako kedysi v detskej izbe. 🚗🚑🙌🚙 Ale pozor na pokutu!👮‍♀🚨 Lukáš Cehľár (1990) je ilustrátor, absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliéru voľnej grafiky a ilustrácie pod vedením prof. Dušana Kállaya. Svoju tvorbu, so základom v kresbe, stavia na tradičných grafických technikách, prevažne linoryte. Pre Pucle prispieva svojím čiernobielym linorytom – Smyčka. Táto veľkoformátová grafika, znázorňuje neustály kolobeh, nekonečný uzatvorený labyrint, v ktorom sa donekonečna strácame a znova nachádzame. Je inšpirovaná detským kobercom, mierená najmä pre hravých dospelých, ktorí mnoho zo zobrazených budov budú poznať a určite v nich aj párkrát zablúdili. — Do you remember those kid’s carpets that most of us had at home and we used to endlessly wonder around them with tiny cars, inventing our fictional worlds? 🚗 Lukáš Cehľár was inspired by carpet of this sort. You can get lost in his piece The Loop, just like you used to in your kid’s room. 🚗🚑🙌🚙 But be aware of police! Lukáš Cehľár (1990) is an illustrator, graduate of the Academy of Fine Arts in Bratislava, a studio of free graphic and illustration under the leadership of prof. Dušan Kállay. His work, with a basis in drawings, builds on traditional graphic techniques, mostly linocut. For Pucle, we have this black-and-white linocut called The loop. This large-format graphic is a continuous circle, an endless closed labyrinth in which we keep losing and finding ourselves. It is inspired by a children´s carpet, made especially for playful adults, who may know many of these buildings and maybe they even got lost in them a few times. #pucle #puzzle #blackandwhite #car #games #frame #wood #vyrobenenaslovensku #slovakdesign #slovakillustration @lukascehlar ❤️❤️❤️

Príspevok, ktorý zdieľa Pucle (@puclepucle),

Je vidieť, že baby sa s projektom dokonale vyhrali a naplno sa doňho vložili. Každé jedny Pucle sú balené v dizajnovom papierovom tubuse, v ktorom nájdeš drevený rám, látkový sáčik s „pucľami“z recyklovaného papiera, predlohu aj Príručku bystrých skladačov. Produkt je ideálny aj ako suvenír pre zahraničných kamošov a turistov, pretože propaguje to najlepšie zo slovenskej ilustrátorskej scény. No garantujem ti, že najprv si budeš chcieť uchmatnúť jedny pre seba. :) Ulovíš ich napríklad tu alebo U Dobrožrúta.

🌧Aj u vás dnes prší, utorok sa ešte ani z ďaleka nepribližuje k víkendu a vám sa ozaj nič nechce? My vás do práce nútiť nebudeme (aj keď ospravedlnenku vám bohužiaľ napísať nemôžeme), no ak vás dnes nič neženie, nájdite si čas na skladanie puzzle – napríklad tých našich 🙂 Skladanie totiž pomáha proti stresu, výborne funguje ako meditácia a pomôže vám vyčistiť si hlavu. A tento mozgový oddych potrebujeme naozaj všetci, však? 🙂🧘‍♀️☯️ – – – Today it’s raining🌧, Tuesday is pretty far from the weekend, and you don’t feel like doing anything? In case you are not in a rush today, find the time to puzzle! 🙂 Assembling helps with stress, serves as meditation and helps you clean your head. And this brain chill is really what we all need, isn’t it? 🙂🧘‍♀️☯️ #pucle #puzzle #assemble #chill #meditation #play #assemble_art #art #kids #wood #hapiness #handmade #craft #game #kidsgame #vyrobenenaslovensku #zvierata #deti #detskahracka #skladacka #slovensko #zabava #dnesskladampuzzle #dnesskladam ❤️

Príspevok, ktorý zdieľa Pucle (@puclepucle),

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá