Bude rok 2018 pre slovenskú kinematografiu taký úspešný ako bol predošlý? Pozri sa, aké slovenské filmy uvidíme najbližšie v kinách

  • Rok 2017 bol pre slovenskú kinematografiu pre­lo­mový. Filmy ako Únos, Cuky Luky Film, Všetko alebo nič a Čiara prepísali rebríčky návštevnosti kín a dosiahli sa tak rekordné tržby. Do kín len na slovenské filmy prišlo viac ako milión divákov. Filmárske prostredie nepochybne rastie a diváci si budú môcť aj tento rok vybrať zo slovenských filmov z rôznych žánrov.
backstage
backstage
  • Rok 2017 bol pre slovenskú kinematografiu pre­lo­mový. Filmy ako Únos, Cuky Luky Film, Všetko alebo nič a Čiara prepísali rebríčky návštevnosti kín a dosiahli sa tak rekordné tržby. Do kín len na slovenské filmy prišlo viac ako milión divákov. Filmárske prostredie nepochybne rastie a diváci si budú môcť aj tento rok vybrať zo slovenských filmov z rôznych žánrov.

Tlmočník: Premiéra: 1. marec 2018

Dej tejto tragikomédie vychádza z knihy Martina Pollacka Smrť v bunkri, ktorá vyšla nedávno aj v slovenčine (Absynt). Rakúsky autor sa v nej vyrovnáva s minulosťou svojho otca, nacistu a veliteľa jednotiek SS, ktorý kruto potláčal Slovenské národné povstanie. Dvojica starnúcich mužov v podaní Petra Simonischeka a Jiřího Menzela putuje po krajine, kde kedysi otec jedného páchal zverstvá, pričom sa vzájomne spoznávajú a zažívajú bizarné príhody.

Režisér Martin Šulík si pre dej filmu vybral prostredie Ružomberka, ktoré pozná z detstva. „Chceli sme sa na tému pozrieť z dvoch strán, preto sme Rakúšanovi vymysleli protihráča, postavu tlmočníka, ktorý cez vojnu stratil celú rodinu,“ hovorí Šulík.

Za kamerou stál Martin Štrba, ďalej účinkujú Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či internetová komička Evelyn.

Backstage: Premiéra: 15. marec 2018

Backstage je príbehom skupiny mladých tanečníkov zo Svitu, ktorých vzájomné priateľské vzťahy budú vystavené tvrdej skúške, keď sa prepracujú do finále vysnívanej televíznej talentovej súťaže. Spoločne snívajú o tom, že raz vďaka nej budú slávni a bohatí.

V úlohách členov streetovej tanečnej skupiny West Coast Crew sa predstavia Tony Porucha (Buddy), Mária Havranová (Mary) a ďalší členovia známej tanečnej skupiny The Pastels, ale i Ondrej Hraška, ktorý si zahrá úlohu tajomného Huga. Herecké majstrovstvo tiež predvedú známi herci ako Ivana Chýlková, Roman Luknár či Judit Bárdos, ktorí budú práve zo zákulisia tanečnej súťaže ako porota a produkcia nazerať na (nielen) tanečné výkony partie zo Svitu.

Značná časť filmu sa odohrá v mestečku Svit, ktorým podľa producentky Silvie Panákovej chceli podtrhnúť krásne, aj keď chudobnejšie zázemie filmových postáv, ktorí vytvoria streetdancovú tanečnú skupinu. Navyše, režisérku Andreu Sedláčkovú uchvátila panoráma Vysokých Tatier už pri nakrúcaní jej predošlého filmu Fair Play. Keďže ide o hudobno-tanečný film, divákov môžu do kina prilákať aj pôsobivé tanečné výkony, choreografie ktorých mal na starosti Miňo Kereš. O hudobnú zložku sa postaral Viktor Hazard.

 

Dôverný nepriateľ: Premiéra: 21. jún 2018

Netradičným zjavom medzi slovenskými filmami je aj film zo žánru sci-fi, ktorý hovorí o umelej inteligencii, presnejšie strachu z toho, že sa stane až príliš inteligentnou. To nájdeme vo filme Dôverný nepriateľ v réžii Karla Janáka, ktorá by sa mala v kinách objaviť v lete.

V hlavných úlohách sa predstavia Vojtěch Dyk ako programátor v nadnárodnej stavebnej firme a Gabriela Marcinková v úlohe jeho manželky. Firma, ktorá chystá revolúciu v bývaní vyvíja inteligentný dom na hlasové ovládanie, ktorý svojim majiteľom poskytuje maximálny luxus. Manželia dostanú za úlohu prototyp domu zo skla a z kameňa v nádhernej prírode (nakrúcalo sa v Tatrách) otestovať, idyla sa však pomaly, ale isto mení na nočnú moru. Vo filme si zahrajú i Ady Hajdu a Roman Luknár.

Ostrým nožom

Námetom rodinnej drámy Ostrým nožom je vražda Daniela Tupého, ktorá od roku 2005 stále nie je vyšetrená. Napínavý príbeh o hľadaní pravdy chce reflektovať stav spravodlivosti na Slovensku a podporiť verejnú diskusiu.

„Je to jedna z najpálčivejších rán na tvári novodobého Slovenska. Zasiahla celú moju generáciu,“ hovoril o prípade Tupý na jeseň pri nakrúcaní v Bratislave len 29-ročný režisér Teodor Kuhn. „Zobrazuje roky 2005-6, ktoré boli posledné, keď sa aj menším rybám medzi mafiánmi mohla prepiecť brutálna vražda.“ Snímka podľa neho pomenuje aj spojenectvo organizovaného zločinu s pravicovým extrémizmom.

V hlavnej úlohe sa predstaví Roman Luknár, jeho manželku stvárni Ela Lehotská a úlohu zavraždeného syna si zahral David Hartl. Vo filme sa tiež objavia Miroslav Krobot, Marián Mitaš a Táňa Radeva, Jana Valocká a Jana Oľhová.

 

Pivnica

Tento rok by sme sa mali dočkať aj psychologickej drámy s názvom Pivnica od ruského režiséra Igora Vološina, ktorá vznikla podľa scenára Richarda Pupalu. Okrem slovenských hercov sa diváci môžu tešiť aj na Francúza Jeana-Marca Barru, známeho z filmu Magická hlbočina.

Námetom Pivnice je rozvod manželov a zmiznutie dieťata „Podľa výskumov veľký podiel na zmiznutí detí mávajú samotní rodičia – nezhody, hádky, zlé sociálne prostredie vyvolávajú v deťoch potrebu úteku z domu, vymaniť sa z negatívneho prostredia a hľadajú útočisko v drogách, na ulici, alebo v spoločnosti niekoho, kto im rozumie,“ napísali tvorcovia.

Zdroj: tlačová správa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech