Cestovateľka Majka ti prezradí, v akej krajine sa cíti Slovák ako úplný cudzinec

  • Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo, potom sa rozbehla do veľkého sveta. Majka síce so svojimi veľkými cestami len začína, no už teraz jej môžeš závidieť čas strávený v Ríme, Bosne a Hercegovine alebo luxusnom Dubaji. Navyše má pre teba pripravených pár užitočných tipov, ako sa nestratiť, užiť si cestu čo najviac a odniesť si z destinácie ten najlepší zážitok.
3
Archív: Mária Marhefková
  • Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo, potom sa rozbehla do veľkého sveta. Majka síce so svojimi veľkými cestami len začína, no už teraz jej môžeš závidieť čas strávený v Ríme, Bosne a Hercegovine alebo luxusnom Dubaji. Navyše má pre teba pripravených pár užitočných tipov, ako sa nestratiť, užiť si cestu čo najviac a odniesť si z destinácie ten najlepší zážitok.

Majka, rada cestuješ. Ktoré miesta si navštívila a čo ťa na nich zaujalo?

Cestovanie som si zamilovala už na strednej škole. Zbožňovala som učiť sa cudzie jazyky a vďaka nášmu gymnáziu som mala možnosť zúčastniť sa výmenného programu, a tak stráviť niekoľko dní u jednej francúzskej rodiny. Prvým regiónom, ktorý som vo Francúzsku navštívila bol Franche-Comté. Túto krajinu som si ihneď zamilovala a nasledovalo leto v kempe v regióne Rhone-Alpes, kde som pracovala ako dobrovoľníčka. Paríž je mojou láskou a zatiaľ som ho navštívila tri krát. Naposledy som vo Francúzsku študovala semester na vysokej škole – ako Erasmus+ študent som spoznávala krásy Bretónska. Francúzsko je úžasná krajina plná sarkastických ľudí a hriešne dobrého jedla.

A čo ďalej?

Počas strednej som navštívila aj Taliansko, konkrétne mestá Rím a Florenciu. Niekoľkokrát som bola v Prahe, Krakowe, Viedni či Budapešti. Za mladi som si užívala rodinné dovolenky v Chorvátsku a zakukla som do Bosny a Hercegoviny aj do švajčiarskej Ženevy a hlavného mesta Bern. Okrem Paríža je mojou veľkou srdcovkou Londýn, kde som pred pár rokmi strávila leto aj Silvester a vždy sa tam rada vraciam. No a pred niekoľkými týždňami som priletela z Dubaja a Abu Dhabi a to bola pre mňa zatiaľ najväčšia cestovateľská „pecka“. Ak by som mestá, ktoré som zatiaľ navštívila mala opísať len jedným adjektívom tak – Paríž je bohémsky, Londýn štýlový, Rím starobylý a Dubaj luxusný.

Cestovanie si vyžaduje veľa času aj financií. Akej práci sa venuješ ty, že si môžeš toľko užívať na svojich cestách?

Tohto roku som ukončila štúdium prekladateľstva a tlmočníctva – anglický a francúzsky jazyk. Momentálne prekladám pre české a slovenské agentúry. V blízkej budúcnosti si však plánujem založiť živnosť a prekladať pod svojim menom. Počas letných mesiacov spolu s bratmi prevádzkujeme Rafting Dunajec v Červenom Kláštore, kde je jednou z mojich hlavných úloh komunikácia so zahraničnými turistami. V lete si teda popri raftingu užívam naše Pieniny a veľa voľna mi už neostáva. Počas roka si však viem zorganizovať čas na preklady tak, aby som mohla vycestovať a navyše s notebookom na ramene je túto prácu možné vykonávať naozaj odkiaľ len chcem.

Ako sa ti páčila atmosféra v Dubaji ? Ako vnímaš rozdiel medzi európskymi metropolami a blízkym východom ?

Dubaj ťa úplne pohltí. Už na letisku vnímaš ten luxus, ktorý na teba dýcha z každej strany. Či už je to v podobe vystaveného Porsche, hodiniek Rolex, či zlatom ovešaných šoférov autobusu. To, že si v úplne inom svete, cítiš kvôli tropickej klíme doslova pri každom nádychu. Ľudia pracujúci v službách sú veľmi milí a ochotní a všetko (okrem starobylých štvrtí) je v Dubaji veľmi veľkolepé, moderné, luxusné a doslova to vonia novotou. Čerešničkou na torte je dubajské Safari, kde na púšti úplne stratíš pojem o čase.

V čom to cítiť najradikálnejšie?

Rozdiely cítiť najmä pri pohybovaní sa po meste. V metre Európan len tak ľahko nezapadne, či už kvôli farbe pokožky, črtám tváre alebo výške postavy. V Dubaji je celkovo oveľa menej turistov ako v našich metropolách, a asi aj preto na teba všetci pozerajú ako na malý zázrak. Najviac som tu však vnímala rozdiel v ponímaní postavenia mužov a žien. Takmer všetci chodia zahalení a dodržiavať tie isté pravidlá pri obliekaní sa očakáva aj od návštevníkov mesta.

Ďalej si v prostriedkoch verejnej dopravy treba dávať veľký pozor na značenia. Obe pohlavia majú totiž v metre oddelené vozne a v autobusoch patria ženám predné rady sedadiel. Pri prechádzaní okolo veľkolepých mešít ma zas niekedy zamrazilo, hudba z nich totiž chvíľami naháňa strach. Zato vyzuté topánky pred ich dverami pôsobia veľmi domácky a uvoľnene. Napokon až vtipné sa mi zdalo to, že muž a žena tu nemôžu stáť ani v jednom rade napr. na jedlo v reštaurácii.

Vieš poradiť začínajúcemu cestovateľovi, čo má urobiť, ak chce začať cestovať? Čo všetko k tomu potrebuje?

Potrebuješ najmä odvahu. Nebáť sa vystúpiť na akomkoľvek letisku, nájsť si shuttle, orientovať sa v metre a pod. Taktiež je nevyhnutné hovoriť dobre anglicky, vďaka čomu nemáš problém čítať akékoľvek značenia v meste, či doprave a bez problémov sa ubytuješ v hoteli. To sú podľa mňa dva základné predpoklady, ktoré musí cestovateľ spĺňať. Ja osobne sa vždy pred cestou snažím niečo si o danej destinácii naštudovať a naplánovať si program na jednotlivé dni. Ak som na danom mieste po prvýkrát, neobídem žiadnu „must see“ pamiatku, avšak zakaždým sa snažím nechať všetkému voľný priebeh a hlavne sa nikam neponáhľať. Nemám rada striktne naplánovaný program tak, ako to je na dovolenke so sprievodcom.

Máš aj svoje overené tipy, na čo si dávať pri cestovaní pozor?

Pri potulkách ulicami najmä na seba a samozrejme na svojho travel parťáka. Tiež so sebou netreba nosiť väčšiu sumu peňazí. Kabelku či ruksak aj fotoaparát treba mať radšej vpredu na hrudi ako vzadu na chrbte. Ďalej je lepšie nenadväzovať komunikáciu s hocikým, kto sa ti prihovorí. Pravdupovediac, v tomto som však nie veľmi dobrým príkladom, rada si totiž s každým pokecám. Samozrejme, ak danému človeku neprezradíš, v ktorom hoteli momentálne bývaš, aké je tvoje telefónne číslo či meno na Facebooku, nemáš sa podľa mňa čoho báť.

A čo pohyb po meste? Určite to nie je vždy jednoduché.

Treba sa tiež vedieť dobre orientovať v metre a celkovo v mestskej doprave, čítať poriadne značenia, sledovať jednotlivé prestupné zastávky a smer daného dopravného prostriedku. Napríklad v Paríži odchádza z tej istej zastávky jedno metro, ktoré neskôr zabočí na juh mesta a druhé, ktoré ide na sever. Paríž je osobitý (ako sú Francúzi vo všeobecnosti) aj tým, že metro tam nestojí na každej zastávke danej linky. Treba sledovať, či nad danou zastávkou svieti svetielko. Ak áno, metro tam stojí. Ak nie, máš smolu a musíš čakať na ďalšie.

Napokon ja sa snažím hlavne zapadnúť. V Paríži sa mi to celkom darí, keďže na ulici sa ma turisti pýtajú na cestu (beriem to ako kompliment), v Londýne tiež nie je problém stratiť sa v dave. Na kameň som však narazila v Dubaji. S mojou výškou a celkovo iným výzorom som to s tvárením sa à la „ja nie som cudzinec“ vzdala hneď v prvý večer. Ak sa však v arabských krajinách aspoň trochu oblečením prispôsobíš ich zvykom, svoju dovolenku si istotne naplno užiješ aj tu.

Máš nejaké overené tipy aj na lacné letenky?

Bookovanie leteniek najčastejšie riešim cez nízkonákladovky. Letela som cez EasyJet, Wizz Air aj Ryanair. Majú najlepšie ceny a v súčasnosti aj veľmi dobré spojenia. Ja napríklad, keďže bývam na hraniciach, lietam častejšie z Poľska (z letiska Krakow či Katowice) ako zo Slovenska, často sú totiž ceny našich susedov oveľa výhodnejšie. Sledujem Letenky za babku – túto FB funpage a webpage pozná asi každý a mám ju zo všetkých najradšej. Okrem toho si vždy klikám aj Cestujeme bez cestovky či pelikan.sk. Tiež som členom skupiny Tour de svet – lacné cestovanie. Letenky si väčšinou bookujem tak cca mesiac, dva pred odletom. Pričom sa snažím zladiť vhodný čas s primeranou cenou.

Máš blog, travelfunvibe.com, kde už je písané o miestach, ktoré si navštívila. Na čo sa môžeme tešiť v najbližšom období?

Blog som si založila len pred pár týždňami. Nestihla som teda pridať všetky miesta, na ktoré sa mi doteraz podarilo dostať. Pripravujem však článok o Londýne, tam som už ako doma. Určite pridám aj také tie „klasiky“, akými sú hlavné mestá našich susedov a ako ich vnímam ja, svojimi očami. Taktiež sa v najbližšej dobe chystám navštíviť škandinávske krajiny a po letnej sezóne plánujem opäť poriadnu exotiku. Prípadné výhodné letenky mi však určite ešte zamiešajú karty. Koniec koncov, neplánované akcie sú najlepšie, však?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech