Čokoládové zajace nemajú s čokoládou nič spoločné. Inšpektori upozorňujú, aby sme sledovali etikety

  • Sme tým, čo jeme
  • Avšak zdá sa, ako by toto pravidlo prestávalo platiť najmä počas vianočných a veľkonočných sviatkov
  • Potravinoví inšpektori apelujú na ľudí, aby si pozorne čítali etikety a nenechali sa oklamať
chopa
jasna.sk/pexels.com
  • Sme tým, čo jeme
  • Avšak zdá sa, ako by toto pravidlo prestávalo platiť najmä počas vianočných a veľkonočných sviatkov
  • Potravinoví inšpektori apelujú na ľudí, aby si pozorne čítali etikety a nenechali sa oklamať

Mnoho Slovákov sa čoraz častejšie snaží v obchodoch hádzať si do košíkov naše slovenské výrobky. Avšak pri určitých výrobkoch na to úplne zabúdame. Výnimkou nie sú ani rôzne čokoládové figúrky, ktoré dostávajú v obchodných reťazcoch tie najprestížnej miesta. Všetko preto, aby neunikli našej pozornosti a zobrali sme si ich pár domov. Aj keď mnohé dnešné deti chodia šibať s iPhonom v ruke a s vidinou zárobku, nie jedna babka, mama či sestra ich obdarí tradičnými „čokoládovými“ zajacmi.

Rok čo rok sa s nimi nesú škandály, ktoré poukazujú na ich nevábne zloženie. Z obchodov však nemiznú, práve naopak dopyt rastie. Pritom sú to tie isté poľské zajace plné všetkého možného, len nie čokolády.

Čo človek nespraví, kvôli zníženiu nákladov na výrobu?

Dokonca aj potravinoví inšpektori apelujú na spotrebiteľov, aby pri veľkonočných nákupoch pozorne sledovali etikety. V názve figúrok skloňujú výrobcovia namiesto čokolády výrazy ako „poleva s kakaovo-mliečnou príchuťou“, „kakaová pochúťka“, „mliečna pochúťka“ či „kakaová figúrka“.

Zásadné rozdiely sú aj v zložení. Najdrahšia a základná surovina na výrobu čokolády, ktorou je kakaové maslo, v nečokoládových figúrkach väčšinou chýba. Namiesto nej sa na popredných miestach v zložení objavuje palmový tuk, bambucké maslo či iné druhy rastlinných tukov.

Všeobecne pritom platí, že zložky na obale sú usporiadané v klesajúcom poradí, to znamená, že na prvom mieste je vždy uvedená zložka, ktorej vo výrobku najviac a na poslednom mieste zložka, ktorá má vo výrobku najmenšie zastúpenie. Spomínané rastlinné tuky však môžu figurovať aj na obaloch čokolád. Na popredných miestach v zložení sa ale neobjavujú, pretože výrobcovia ich môžu používať v menších množstvách.

„Obsah takýchto tukov nesmie prekročiť 5 percent hmotnosti výrobku, pričom je presne stanovené, ktorými rastlinnými tukmi možno kakaové maslo nahradiť,“ zdôrazňuje riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy J. Bíreš pre mpsr.sk. Etiketa čokolády navyše musí upozorňovať, že „okrem kakaového masla obsahuje aj iné rastlinné tuky.

Obaly figúrok z poctivej čokolády sú povinné informovať o množstve kakaovej sušiny. Kým v mliečnej čokoláde musí tvoriť minimálne 25 % hmotnosti výrobku, horká čokoláda nesmie obsahovať menej ako 35 % kakaovej sušiny. „Tento údaj nie je potrebné uvádzať na obale bielych, plnených a jednosústových čokolád (bonbónov),“ dodáva riaditeľ ŠVPS pre mpsr.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá