Lukáš a Barbora odišli z korporácie, aby mohli naplno žiť na Novom Zélande. Pomôžu sa tam dostať aj tebe

  • Pred dvomi rokmi odišli z práce a vydali sa na 9 mesačnú cestu po svete 
  • Cestou založili projekt CZECHKiwis.cz, ktorý pomáha Slovákom a Čechom s administratívou pri plánovaní nového života na Novom Zélande
  • Títo dvaja digitálni nomádi dnes vďaka svojmu riskantnému rozhodnutia vedú úspešný biznis
kw
czechkiwis.cz
  • Pred dvomi rokmi odišli z práce a vydali sa na 9 mesačnú cestu po svete 
  • Cestou založili projekt CZECHKiwis.cz, ktorý pomáha Slovákom a Čechom s administratívou pri plánovaní nového života na Novom Zélande
  • Títo dvaja digitálni nomádi dnes vďaka svojmu riskantnému rozhodnutia vedú úspešný biznis

Lukáš a Barbora vždy chceli pracovať na Novom Zélande. Na začiatku sa rozhodli zamestnať v rovnakom odbore ako doma. Barbora v oblasti klasického výskumu liečiv a Lukáš ako IT konzultant a auditor. Aj napriek tomu, že každý víkend a voľnú chvíľu trávili poznávaním Nového Zélandu, zistili, že väčšinu týždňa trávia rovnakou rutinou ako v Čechách.

Veľkým impulzom k zamysleniu pre nich bola návšteva kamarátov z Česka, ktorí v priebehu 3 týždňov precestovali Nový Zéland a noc pred odletom u nich prespali. Lukáš a Barbora zistili, že kamaráti v priebehu necelého mesiaca videli viac z krajiny než ako majú oni vzhľadom na pracovné vyťaženie šancu spoznať za celý rok.

“Keď žijete na druhej strane sveta od rodiny a priateľov a pracujete v korporácii na plný úväzok, nemáte mnoho času cestovať,” hovorí Barbora. 4-týždňovú zákonnú dovolenku tak boli nútení deliť na dva týždne v Česku a dva týždne na Novom Zélande, čo bolo extrémne málo na preskúmanie vzdialenejších miest tejto krásnej krajiny.

Pôvodne tak plánovali, že len zmenia prácu, ale nakoniec sa rozhodli nerobiť kompromisy a využiť celoživotné úspory k tomu, aby si splnili svoj sen. V práci dali výpoveď, predali osobné auto a kúpili si väčšie, ktoré vlastnorućne prerobili na obytný campervan.

Následne vyrazili na 3 mesačné putovanie Novým Zélandom. Potom sa vydali na indonéske ostorvy, urobili si potápačský kurz a precestovali celý Vietnam. Aj keď si cestovanie veľmi užívali, boli zvyknutí pracovať a zmysluplná činnosť im začala chýbať. Rozhodli sa preto založiť portál, ktorý pomôže ľuďom s administratívou a cestovaním na Nový Zéland.

Myšlienka na založenie webu vznikla už na Zélande, ale s prípravnými prácami začali až v Ázii. Portál potom spustili v Singapure.

Kedykoľvek sme na cestách stretli Čechov, pýtali sa nás, ako si majú založiť bankový účet, mali otázky ohľadom víz či mobilných operátorov. Zaujímalo ich aj to, koľko si na Zéland môžu zobrať slivovice,” hovorí Lukáš pre Forbes.cz.

Aj vďaka takýmto skúsenostiam rýchlo pochopili, že o ich portál bude záujem a oplatí podeliť sa s ich skúsenosťami. Vzhľadom na to, že Barbora a Lukáš na Novom Zélande žijú, je ich portál  CZECHKiwis.cz najaktuálnejším zdrojom informácii ohľadom tejto destinácie.

Ponúkanie leteniek a cestovného poistenia dnes tvorí základ ich poradenského biznisu, ktorý ich už nejakú dobu bez problémov uživí. Aby sa letenky aj poistenia naučili vyhľadávať naozaj efektívne, absolvovali na to certifikované kurzy a úzko spolupracujú priamo s leteckými spoločnosťami a poisťovňami. Provízie spravidla získavajú priamo od firiem a cestovatelia platia len za koncový produkt.

Rozbehnúť biznis na Zélande je pritom podľa nich omnoho jednoduchšie než na Slovensku či v Čechách. “Ak chce niekto podnikať na Zélande, tak jednoducho začne. Nie je potreba sa niekde registrovať, len na konci roku odvedú daň,” tvrdí pre Forbes.cz.

A čo by tento mladý pár odporučil všetkým ľuďom, ktorí sa chcú vydať na Nový Zéland? „Ak sa chystáte za prácou alebo na working holidays víza a váhate, či sa naozaj vydať cez pól sveta, určite to urobte a nebudete ľutovať. Poznáme množstvo ľudí, ktorí pred cestou na Zéland neleteli alebo nežili dlhodobo v cudzej zemi. Všetko sa dá zvládnuť, len to chce odvahu a odhodlanie,“ dodávajú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech