Mladý Slovák zistil, ako sa nabúrať do systému našich bánk, a to len kvôli bezpečnosti ľudí

  • Juraj Bednár napísal svoj prvý kód, keď mal iba 6 rokov. Neskôr sa zapojil do open-source, Linux ako používateľ, administrátor a nakoniec systémový architekt. Dnes patrí medzi úspešných slovenských podnikateľov, zaoberajúcich sa etickým hackerstvom.
ces
facebook.com/juraj.bednar/pexels.com
  • Juraj Bednár napísal svoj prvý kód, keď mal iba 6 rokov. Neskôr sa zapojil do open-source, Linux ako používateľ, administrátor a nakoniec systémový architekt. Dnes patrí medzi úspešných slovenských podnikateľov, zaoberajúcich sa etickým hackerstvom.

Celá Jurajova kariéra ide ruka v ruke s bezpečnosťou a kryptografikou. Už dlhú dobu má veľký záujem o širšie dôsledky moderných technológií a aj preto sa dal na štúdium umelej inteligencie, kde sa snažil zistiť, aký je reálny rozdiel medzi počítačovými programami a ľuďmi.

Spolu s Vladislavom a Tomášom Zaťkom stojí za firmou Citadelo. Ide o tím etických hackerov, ktorých hlavná bezpečnostná služba je simulovaný útok zameraný na webové, či mobilné aplikácie. Je preto veľmi pravdepodobné, že Juraj už hackol systém aj tvojej banky.

„Celkovo sa s tímom snažíme robiť všetko pre to, aby internet a bezpečnosť informácií bola vyššia. Tým, že robíme s bankami, poisťovňami, či súkromnými zdravotnými zariadeniami a zlepšíme ich bezpečnosť, tak sú aj naše osobné údaje ochránené. Ja by som si napríklad nezaložil účet v banke, ktorú som neauditoval alebo, ak neviem, že je bezpečná,“  hovorí Juraj o svojej práci etického hackera.

Podľa Jurajových slov, aj na Slovensku máme stále banky , ktoré neprešli bezpečnostným auditom. No zároveň dúfa, že aj ony sa raz stanú klientmi jeho firmy Citadelo.

Medzi ďalšie Jurajove spoločnosti patrí aj DIGMIA, ktorá pôsobí v oblasti outsourcingu a správy systémov, no má za sebou aj niekoľko open-source projektov. Mladý Slovák patrí medzi iniciátorom založenie združenia Slovak Linux Users Group a je spoluzakladateľom Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, kde pôsobí ako člen výkonného výboru. Juraj sa však podieľal aj na založení prvého slovenského hackerspace – Progressbar,  v ktorom sa stretáva komunita fanúšikov technológií, programovania, Bitcoinu, či hackovania života.

Tento mladý hacker je v slovenskom podnikateľskom prostredí ako doma, predsa len má za sebou hneď niekoľko podnikov. Za hlavný význam podnikania považuje riešenie reálnych problémov ľudí a vytváranie hodnoty. Túto víziu sa mu darí napĺňať hneď v niekoľkých jeho firmách, tou primárnou hodnotou, ktorú dnes prináša je určite cyber bezpečnosť.

„Zvýšená bezpečnosť na slovenskom internete je podľa mňa hodnota, ktorá sa dá jednoducho vyčísliť. Straty pre firmy, ktoré to nerobia sú obrovské. Väčšina zákazníkov si to však uvedomí až keď sa niečo zlé stane. Treba však najprv kalkulovať s rizikom a to sú dosť abstrakné pojmy,“ hovorí Juraj.

Juraj Bednár nie je len odborníkom vo svojej oblasti ale aj človek, ktorý sa vie nadchnúť a pomáhať dobrým veciam, nedáva pritom šancu podvodníkom ale naopak vzdeláva ľudí, aby sa vedeli brániť. Aké je teda životná filozofia, tohto úspešného hackera?

„Samozrejme som rád, keď sú veci lepšie. Ale ja mám skôr takú filozofiu, že nemám rád zabehané chodníčky a nerád po nich chodím. Radšej chodím po tých nezabehaných. Nie je to tým, že by tie zabehané neboli dobré, môžu byť overené časom a fungujúce. Ale keď budeme robiť len to, čo robili ľudia pred nami a nebudeme skúšať nové veci, tak sa nikam nepohneme,“ dodáva Juraj.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá