Ochranár Erik Baláž pre premiéra natočil minútové video. Dokazuje, čo naša príroda naozaj potrebuje

  • Keď kompetentní na Slovensku chránia prírodu našej krajiny, je to častokrát také zlé ako komentáre pod kampaňou “Slovensko hrá všetkými farbami.”
leso
Erik Baláž, My sme les
  • Keď kompetentní na Slovensku chránia prírodu našej krajiny, je to častokrát také zlé ako komentáre pod kampaňou “Slovensko hrá všetkými farbami.”

Vlny horúčav, povodne, vyrúbané lesy, otrávená voda, vyschnuté potoky, zničená pôda a sucho. To všetko sú problémy, s ktorými sa dnes už denno denne stretávame. Mnohé sú z veľkej časti spôsobené nevhodnými zásahmi ľudí do krajiny. Erik Baláž sa spoločne s jeho tímom rozhodl proti takýmto zásahom bojovať a spúšťa projekt Zelená Krajina.

“Vždy som bol optimista. Bol som optimista aj vtedy, keď po veternej kalamite v Tatrách v roku 2004 mnohým pripadalo bláznovstvo snažiť sa o vytvorenie bezzásahového územia v Tichej a Kôprovej doline. A predsa sa to podarilo. Príroda má všetky odpovede. S ďalšími nadšencami chceme odhaľovať jej skryté či zabudnuté procesy, aby sme sa od nej mohli všetci učiť,” píše Erik Baláž na stránke projektu.

Už dnes Erik Baláž vytvára videoseriál o riešeniach, ktoré príroda má. Každý týždeň prináša krátke pútavé video, ktoré ľudí poučí o konkrétnom procese, riešení či živočíchovi. Takisto zanalyzuje tie najkritickejšie problémy životného prostredia na Slovensku, ale čo je najdôležitejšie, príde s konkrétnymi návrhmi riešení inšpirovanými prírodou.

Projekt Zelená krajina je taktiež reakciou na premierové odmietnutie stretnutia so zástupcami desaťtísícov ľudí podporujúcich iniciatívu My sme les. Na názor sa pritom podľa nich nepýta ani zástupcov vedeckej komunity. Namiesto toho sa stretáva s lesníkmi a počúva len ich argumenty. Výsledkom podľa ochranárov nemôže byť nič iné ako ďalšia devastácia národných parkov.

Najskôr to boli lesy, teraz už aj rieky a my môžeme len ďalej čakať, čo príde ďalej. Erik Baláž preto odkazuje: “Pán premiér, ak nemáte čas na stretnutie, pozrite si toto video.” Video však samozrejme nie je určené len našej vláde ale všetkým ľuďom, ktorých zaujíma príroda v našej krajine a chcú počuť názor odborníkov, ktorý sa v danej problematike pohybujú roky. 

V jednom z videí uvidíš aj to, ako vodohospodári zneužili povodne, aby brehy tatranskyćh riek rozbili bágrami.“To, čo spravili na Studenom potoku v chránenom území, je katastrofa. Na Belej regulovaním toku likvidujú ekosystém našej poslednej divočiacej rieky. Bohužiaľ, je možné, že bežný turista to ani nevníma negatívne. Mnohí ľudia majú tendenciu pozerať sa na svet pohľadom záhradkára a páči sa im, keď vidia niečo pekne upravené,” hovorí Docent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Tomáš Derka, pre Denník N.

Prírodovedci pritom zdôrazňujú, že neprotestujú proti adekvátnym zásahom. Hnevá ich, že sa takto míňajú státisíce eur na často nepotrebné a škodlivé zásahy. Je totiž náročné zvyknúť si na to, že všade, kam sa pozrieme, chýbajú v tejto krajine peniaze a inde sa nezmyselne rozhadzujú.

Donedávna bol napríklad vyhlásený povodňový stav, hoci bolo dávno sucho. Bolo to však vyhovujúce pre niekoho peňaženku, vyhlo sa verejnému obstarávaniu a akože v stave núdze sa zazmluvnili firmy, ktoré masívne bagrujú v korytách.

Tento problém je pritom len jedným z mnohých. Ak ťa zaujíma, čo naša príroda potrebuje, určite sleduj Youtube kanál: Zelená krajina podľa Erika Baláža. Ak chceš, aby bolo takýchto videí viac, podpor projekt na startlab.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá