Platy Slovákov rastú, no aj tak sme o niekoľkokrát chudobnejší ako Česi

  • Zdá sa, že okrem dobrého hokeja môžeme našim českým susedom závidieť aj niečo iné
  • Ich čisté finančné aktíva sú totižto 2,5 krát vyššie, než ako v prípade Slovákov
  • Vyplýva to z medzinárodnej štúdie o svetovom bohatstve, ktorú zverejnila skupina Allianz
dcer
pexels, flickr
  • Zdá sa, že okrem dobrého hokeja môžeme našim českým susedom závidieť aj niečo iné
  • Ich čisté finančné aktíva sú totižto 2,5 krát vyššie, než ako v prípade Slovákov
  • Vyplýva to z medzinárodnej štúdie o svetovom bohatstve, ktorú zverejnila skupina Allianz

Tá analyzovala úspory a dlhy v 53 krajinách sveta. Čistá hodnota finančného bohatstva predstavuje všetok hnuteľný i nehnuteľný majetok mínus dlhy. Priemerné čisté bohatstvo na obyvateľa predstavovalo vlani v Česku 15 290 eur. Na Slovensku bolo vlani priemerné bohatstvo na človeka približne 2,5 krát menšie ako v Česku (6 190 eur). Bohatstvo priemerného Poliaka v roku 2017 činilo 8 270 eur.

Rozdiel medzi bývalou západnou a východnou Európou je stále značný, nemecky hovoriace susedia sú na tom finančne asi 3,5 krát lepšie ako Česi. Priemerný Nemec vlani vlastnil čistú hodnotu 52 390 eur. Ešte lepšie na tom bol Rakúšan s približne 53 980 eurami.

Slováci obsadili popredné miesto aj v rámci úverovej zadĺženosti, ktorá je u nás veľmi vysoká. Dopyt po úveroch už od roku 2010 stúpa u Slovákov výraznejšie, ako je priemer v regióne. Minulý rok dlhy Slovákov stúpli o 10,3 %. Každý Slovák tak v priemere dlhoval 6 792 eur, kým priemer regiónu je 4 564 eur.

Mali by sme cítiť rast platov

Aj keď sa to mnohým možno nebude zdať, platy Slovákov idú hore. Podľa štatistík zarábame v priemere viac ako tisíc eur. Priemerná mesačná mzda sa v druhom štvrťroku vyšplhala na 1004 eur a druhýkrát v histórii prekonala psychologickú hranicu tisíc eur.

 

V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka ide o 6,4-percentný nárast, informoval štatistický úrad. Slováci nemajú vyššie platy len na papieri, ale stúpa aj priemerná reálna mzda. Čiže rozdiel medzi nominálnym platom rastom cien. V skutočnosti sa tak platy Slovákov podľa štatistického úradu v priemere zdvihli o 3,5 percenta.

 

Vývoj strednej triedy

Allianz dlhodobo sleduje taktiež celosvetový vývoj finančnej strednej triedy, ku ktorej podľa nej koncom roka 2017 patrila 1,1 miliardy ľudí.  Ešte na prelome tisícročí to bolo menej ako 500 miliónov osôb. Zhruba polovicu príslušníkov strednej triedy tvorili v roku 2000 obyvatelia západnej Európy, Severnej Ameriky a Japonska.

Dnes však v týchto krajinách žije spolu zhruba len štvrtina celosvetovej strednej triedy. Proti tomu podiel Číňanov stúpol v danom období z menej ako 30 % na viac ako 50 %, čo reálne znamená, že viac ako 500 miliónov obyvateľov Číny sa za posledných 18 rokov vyšplhalo do strednej triedy.

V porovnaní s tým len 7 % obyvateľstva východnej Európy, kam štúdie započítava aj Česko či Slovensko, patrí ku globálnej finančnej strednej triede. Len 1 % potom k tej vyššej.

zdroj: allianz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá