Slovenský startup Nice Visions navrhuje solárne panely v štýle modranskej keramiky

  • Slovenský startup Nice Visions mení pohľad na solárne panely
  • Získal aj prvé miesto v lokálnom finále súťaže energetických startupov PowerUp
sol
twitter.com/slovakstartup.com
  • Slovenský startup Nice Visions mení pohľad na solárne panely
  • Získal aj prvé miesto v lokálnom finále súťaže energetických startupov PowerUp

Fotovoltaika nemusí byť len nudná a škaredá, aj u nás vieme navrhnúť pekné riešenia. Dokonca krajšie ako Tesla. Dôkazom je projekt Mateja Michlíka a Igora Žáčka. Tí prišli s myšlienkou kachličiek, ktoré zároveň slúžia ako solárne panely. Tie tvoria solárnu fasádu, v ktorej sa striedajú dizajnové častice a prvky, ktoré generujú elektrinu.

Tým, že solárne články pôsobia esteticky, môžu sa objaviť aj na miestach, kde o nich doposiaľ nik neuvažoval. Malé solárne panely s dizajnom robeným podľa požiadaviek zákazníka sú preto ideálne aj pre kolmé steny.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: slovakstartup.com

Aj keď hlavnou doménou startupu Nice Visions je výroba na mieru, v pláne je aj sériová výroba, kedy budú jednotlivé články niesť dizajn pripravený renomovanými grafikmi, prípadne vzory, ktoré už nie sú patentovo chránené. Nice Visions chce ponúkať aj ľudové vzory z jednotlivých krajín tak, aby napríklad aj v Portugalsku prešli pamiatkovou ochranou.

Tento jedinečný startup zo Slovenska, samozrejme, myslel aj na celkovú rentabilnosť ich produktov. Ak si u nich objednáš solárnu fasádu, časom by sa mala zaplatiť sama, a to hneď niekoľkokrát. „Náklady na ňu sú porovnateľné s pasívnymi fasádnymi systémami. Sklenené plášte na administratívnych budovách stoja toľko, čo naše riešenie alebo viac, a neprinášajú nič navyše,“ hovoria zakladatelia startupu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: slovakstartup.com

Aj keď môžeme hovoriť o tom, že fasáda Nice Visions má nižší výkon ako „plnohodnotné“ solárne články, keďže sa dajú umiestniť tam, kde by inak byť nemohli, vytvárajú určitú pridanú hodnotu.

„Náš fasádny systém zateplí a mierne odhluční budovu a zároveň bude vyrábať energiu zo Slnka. Životnosť je 60 a viac rokov, štandardné fasády ju majú porovnateľnú – okolo 80 rokov. Preto nie je porovnanie na kilowatthodiny príliš šťastné,“ vyjadrili sa tvorcovia projektu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: slovakstartup.com

Ľudia, ktorí nie sú prílišných veľkými fanúšikmi solárnych panelov, zväčša argumentujú ich dopadom na obehové hospodárstvo a celkovo životné prostredie. Predsa len, fakt je ten, že najviac odpadu v Európskej únii pochádza zo stavebníctva. Aj v prípade „kachličiek“ Nice Visions sa ponúka otázka, či nebudeme musieť ich solárne články o pár desaťročí vo veľkom vymieňať. Podľa tvorcov však ide o konštrukčný systém, ktorý je nadizajnovaný tak, aby sa dal relatívne ľahko recyklovať.

„Nevytvárame žiadne šialené chemické zlúčeniny. Kombinujeme existujúce technológie. Chceme sa porozprávať aj s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky, ako sa na to pozerá. Už teraz však vieme, že farby, čo používame, nie sú toxické,“ dodávajú.

Obaja spoluzakladatelia stáli aj pri zrode unikátnej Ecocapsule, dnes však prinášajú na trh stavebný prvok o rozmeroch 12×12 centimetrov, ktorý má potenciál nahradiť bežné solárne panely, ktorých veľkosť sa pohybuje na úrovni 150×90 centimetrov. Veríme preto, že o nich budeme ešte veľa počuť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá